خانه / دسته اصلی / کاربردهای شربت اندانسترون و عوارض جانبی این دارو+جزئیات کامل و عکس

کاربردهای شربت اندانسترون و عوارض جانبی این دارو+جزئیات کامل و عکس

در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم در مورد کاربردهای شربت اندانسترون و عوارض جانبی این دارو+جزئیات کامل و عکس صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و با دادن نظرات ما در بهبود کیفیت سایت یاری نمایید.اندانسترون با نام های تجاری Demitron و Zofran در بازار دارو عرضه می شود و از داروهای ضد استفراغ می باشد، که دارای اشکال دارویی: محلول خوراکی(شربت) ۴ میلی گرمی، آمپول ۲ میلی گرمی و قرص روکشدار ۴ میلی گرمی می باشد. که در ادامه به ارائه کاربردهای شربت اندانسترون و عوارض جانبی این دارو می پردازیم.

شربت اندانسترون

اطلاعات دارویی شربت اندانسترون

اندانسترون جزو گروه دارویی آنتاگونیست گیرنده سروتونین(هیدروکسی تریپتامین) می باشد، که این دارو با پیش گیری از رفلکس استفراغ از طریق تاثیر بر آنتاگونیستی گیرنده های سروتونین در انتهای عصب واگ و گیرنده های مرکزی در مرکز استفراغ، از بروز حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کند.

موارد مصرف:

داروی اندانسترون برای پیشگیری و درمان حالت تهوع و استفراغ می باشد و برای جلوگیری از بروز استفراغ و حالت تهوع ناشی از عمل جراحی، رادیاسیون درمانی، همچنین شروع و تکرار دوره های شیمی درمانی(کیمو درمانی) کانسر به ویژه همراه با سیس پلاتین از سوی پزشک متخصص برای بیماران تجویز می گردد.

طریقه مصرف:

برای کودکان بزرگتر از ۱۲ سال و بزرگسالان:

مصرف خوراکی اندانسترون در طول روز به میزان ۸ میلی گرم و در ۲ نوبت می باشد، که باید نیم ساعت پیش از آغاز شیمی درمانی و ۸ ساعت پس از اولین دوز مصرف شده، این دارو مورد استفاده قرار گیرد و بعد از آن(اتمام شیمی درمانی) مصرف این دارو به مدت دو روز به میزان ۸ میلی گرم، هر ۱۲ ساعت می باشد. که باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار گیرد.

تجویز قرص و شربت اندانسترون برای جلوگیری از بروز حالت تهوع و استفراغ ناشی از رادیاسیون در افراد بزرگسال به میزان ۸ میلی گرم در طول روز و در ۳ نوبت می باشد.

تجویز خوراکی این دارو در افراد بالغ به منظور جلوگیری از بروز تهوع و استفراغ ناشی از عمل جراحی، به میزان ۱۶ میلی گرم و یک ساعت قبل از بیهوشی می باشد.

موارد مصرف اندانسترون

برای کودکان ۴ الی ۱۲ سال:

مصرف اندانسترون از راه خوراکی برای این افراد در طول روز ۳ مرتبه و به میزان ۴ میلی گرم تجویز می گردد.

موارد منع مصرف:

۱. بیماران که نسبت به این دارو حساسیت مفرط دارند، از مصرف این دارو خودداری کنند.

۲. افراد مبتلا به نارسایی های کبدی باید با تجویز پزشک و با احتیاط از این دارو مصرف نمایند.

عوارض جانبی:

ضعف، سرگیجه، سردرد، خستگی، خشکی دهان، یبوست، درد شکم، اسهال، بثورات جلدی، گزرواستومیا، ترانس آمینازهای کبدی، دردهای عضلانی و استخوانی، درد قفسه سینه، لرز، تب، هیپوکسی و احتیاس ادراری از جمله عوارض جانبی اندانسترون می باشد.

تداخل دارویی:

مصرف شربت، قرص اندانسترون و یا تزریق این دارو همراه با داروهای تحریک کننده سیستم آنزیمی سیتوکروم سبب تغییر نیمه عمر و کلیرانس این دارو می گردد، اما در این موارد احتیاجی به تنظیم دوزاژ نمی باشد.

The post کاربردهای شربت اندانسترون و عوارض جانبی این دارو appeared first on آرگا.

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

سجاد افشاریان عکسی متفاوت با اصغر فرهادی و همسرش منتشر کرد+ جزئیات کامل و عکس

سجاد افشاریان با انتشار این عکس در صفحه نوشت: دیدنتون بعد از چهار سال براى …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *