خانه💥 / پزشکی و سلامت / درمان قطعی و پیشگیری از زخم بستر شدید در طب سنتی

درمان قطعی و پیشگیری از زخم بستر شدید در طب سنتی

زخم بستر

درمان قطعی و پیشگیری از زخم بستر شدید در طب سنتی در دسته پزشکی و سلامت سایت علم سرا

زخم بستر , زخم بستر چیست , زخم بستر درمان , زخم بستر+پماد

توضیحاتی در مورد زخم بستر

چه کسانی بیشتر در معرض زخم بستر هستند؟ – افرادی که برای مدت طولانی تری در یک وضعیت ثابت (خوابیدن به یک سمت) قرار می گیرند – افراد مسن – افراد مبتلا به دیابت نوع دو – افرادی که از ویلچر استفاده می کننددر این مطلب از سایت جسارت در مورد زخم بستر صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

زخم بستر چیست

این بیماری به آسیب بافت بدن گفته می شودکه می تواند در اثر ایجاد فشار در مدت زمان طولانی بر یک یا چند نقطه از بدن در فرد دیده می شود. این بیماری در اثر خوابیدن در مدت طولانی در یک وضعیت ثابت، کشیدگی با ملحفه، ساییدگی در صندلی و… همگی می توانند به بخشی از بافت بدن آسیب بزند. زخم بستر یا بد سور و یا زخم فشاری سبب می شود که خون رسانی به بافت کاهش یابد و در نتیجه اختلال در گردش خون، بافت ایجاد می گردد. در بیشتر حالت این زخم در نقاطی از بدن که پوست بر یک برجستگی استخوانی قرار دارد و بین آن عضله ای موجود نیست دیده می شود. بین باسن، پاشنه ها، قسمت تحتانی کمر، ستون فقرات، شانه ها، آرنج، و سرین ها از مناطق شایع بروز زخم بستر می باشد. بیمارانی که مجبور به استفاده از ویلچر هستند بیشتر دچار زخم بستر در کفل، پاها و البته پایین کمر می شوند. فشار وارد شده سبب می شود که جریان خون در آن ناحیه قطع شود در نتیجه این امر به سلول های پوستی صدمه وارد می کند.

زخم بستر یا زخم فشاری

زخم بستر که با عنوان زخم فشاری نیز شناخته می شود، زخمی است که در اثر فشارهای طولانی مدت بر نقاط مختلف بدن، به خصوص نقاطی که دچار زخم و یا جراحت شده اند، ایجاد می شود. گرچه این زخم ها معمولا به دنبال جراحت پوستی ایجاد می شوند، اما می توانند عمیق شده و به استخوان نیز برسند. در صورتی که زخم بستر درمان نشود، می تواند با جان فرد بازی کند. این بیماری عمدتا به دنبال فشار و نیرویی ایجاد می شود که باعث قطع جریان خون به قسمت هایی از بدن و یا بافت های آن ناحیه می شود. با کاهش و یا قطع خون رسانی، مواد مغذی و اکسیژن نیز به مقدار کافی به سلول ها نمی رسد. در صورت تداوم چنین وضعیتی، سلول می میرد و زخم نیز گسترش پیدا می کند. در مرحله ابتدایی رنگ پوست قرمز می شود و در صورت فشار وارد کرن بر آن ناحیه رنگ آن تغییری نمی کند. قسمت هایی از سطح پوست تغییر تحلیل می روند. در این مرحله زخم باز است و قسمت هایی از بافت پوست از بین می رود. تمام بافت های پوست و لایه های زیرین ان به طور کامل از بین می روند.

عفونی شدن زخم بستر

می توان از نشانه های عفونی شدن زخم بستر، بد بو شدن زخم، دردناک شدن زخم، تورم در اطراف زخم وعفونت زرد رنگ و یا سبز را از علائم عفونی شدن این بیماری دانست. افزایش ضربان قلب، تب، سرگیجه و ضعف جسمانی نیز از نشانه های پخش شدن زخم باشد.

دلایل زخم بستر

  این بیماری دلایل زیادی می تواند داشته باشد، اما فشار ناشی از وزن بدن باعث کاهش گردش خون در بدن می شود. هنگامی که بافت های بدن توانایی تحمل فشار وارد شده برای مدت زیاد را نداشته باشد، فشار باعث می شود که در مویرگ زخم هایی ایجاد شود. کمبود تحرک عامل اصلی ایجاد کننده این بیماری است، همچنین اشخاصی که تحت تاثیر مواد بیهوش کننده هستند و معلولان و ناتوانان ذهنی نیز از جمله اشخاصی هستند که در معرض ابتلا به زخم بستر می باشند. زیرا این اشخاص هنگام حرکت دادن عضلات و بدن خود، آزادی کامل را ندارند. همچنین در معلولین نیز به دلیل عدم توانایی حرکت عضلات و بافت های خود، بافت های سفت و سختی زیر پوست تشکیل شده می شود که در بعدا تبدیل به زخم بستر خواهد شد. بیماری کمبود خون، زخم بستر را تشدید می کند. زیرا باعث می شود که بافت ها بسیار ضعیف باشد و زخم ایجاد شده به کندی التیام یابد. کمبود خون باعث می شود که اکسیژن کافی به رگ های خونی انتقال نیابد که این امر باعث از بین رفتن زود هنگام سلول های آن ناحیه شود. سوء تغذیه و تغذیه نامناسب و بی اختیاری ادرار و مدفوع باعث می شود که زخم در معرض عفونت قرار گیرد یا به کندی بهبود یابد.

پیشگیری زخم بستر

  این بیماریزمانی ایجاد می شود که برای مدت زمان طولانی، فشار به یک قسمت خاصی از بدن وارد می شود. زخم های فشاری و یا زخم های پوستی، دیگر اصطلاحاتی هستند که گاهی به جای این بیماری استفاده می شوند. این بیماری عمدتا در قسمت های استخوانی که خون کمتری جریان دارد، دیده می شود. مانند، مفصل ران، زانو، و یا پشت سر. در بیماران بستری و یا کسانی که از ویلچر استفاده می کنند، پیشگیری از ایجاد این بیماری کمی سخت می شود. اما با رعایت یک سری نکات می توان عوارض بعدی را کم کرد. افراد باید هر دو ساعت یک بار پوزیشن خود را تغییر بدهند. فیزوتراپی برای افرادی که تحرک کمتری دارند، توصیه می شود، زیرا فیزیوتراپی جریان خون را افزایش می دهد و در نتیجه، انجام یک سری حرکات برای بیمار آسان تر می شود. یکی دیگر از راه های پیشگیری از این بیماری ، کنترل و بررسی پوست بیمار است. تشخیص اولیه و سریع علائم زخم بستر، به درمان آن کمک می کند. بدن بیمار باید همواره تمیز باشد، ونقاطی که بیشتر در معرض تشکیل زخم بستر هستند نیز باید مرتبا تمیز و شسته شوند.

شستن زخم بستر

به هنگام شستن زخم های بستر، موارد زیر باید رعایت شود: – استفاده از پنبه و یا دستمال نرم. زخم به هیچ عنوان نباید خراشیده شود. – استفاده از کرم های مرطوب کننده. – عدم استفاده از پودر و صابون های قوی. – نیازی به استحمام مرتب و روزانه نیست.

زخم بستر در ویلچری ها

اندازه ویلچر باید برای آن ها مناسب باشد، و هر گونه افزایش وزن باید به پزشک اطلاع داده شود. فردی که از ویلچر استفاده می کند، باید هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یکبار پوزیشن نشستن خود را تغییر دهد، به عنوان مثال، به کمک بازوها خود را کمی از روی صندلی بلند کند. اگر انجام این کار برای شما سخت است، از یک نفر کمک بگیرید.

نکاتی در مورد زخم بستر

استفاده از بالشت در قسمت هایی از بدن که تحت فشار هستند، توصیه می شود. به عنوان مثال، بهتر است هنگام دراز کشیدن به پهلو، بالشتی میان مچ پا و زانو قرار داده شود. اما از قراردادن بالشت زیر زانو خودداری کنید. پوزیشن بیمار باید هر ۱۵ دقیقه یک بار تغییر کند تا فشاری به محل زخم وارد نشود. زاویه سر نیز نباید بیشتر از ۳۰ درجه باشد.

زخم بستر و تغذیه مناسب

تغذیه مناسب در پیشگیری از زخم بسیار حائز اهمیت است. عدم تغذیه مناسب، روند ترمیم بافت های آسیب دیده را مختل می کند. حتما در رژیم غذایی خود، ویتامین و مواد معدنی از جمله، منیزیم، پتاسیم و زینک را قرار دهید. علاوه بر این، مصرف میزان مناسبی از مواد پروتئینی نیز همواره توصیه می شود. یکی دیگر از راه های پیشگیری از زخم بستر، کم کردن فشار از روی زخم و یا جراحت است. تغییر وضعیت بدن به هنگام نشستن و یا خوابیدن، باعث تنظیم جریان خون، پیشگیری از قطع جریان خون و در نهایت پیشگیری از زخم بستر می شود. افراد فلج و ناتوان، بایستی برای تغییر وضعیت بدنی خود از فردی کمک بگیرند. فروشگاه تجهیزات پزشکی بازار طب برای این افراد استفاده از تشک مواج را توصیه می کنند ،با کمک این تشک دیگر برای تغییر وضعیت بدنی نیاز به فرد دیگری نیست، تشک مواج با کاهش فشار ناشی از سمت تشک به بدن از زخم بستر جلوگیری می کند. برای پیشگیری از ابتلا به زخم بستر پیشنهاد می شود موارد زیر رعایت شود: • با توجه به اینکه اصلی ترین و مهمترین عامل ابتلا به زخم بستر عدم تحرک بیمار است لذا بدن بیمار باید هر یک ساعت یا حداکثر هر دو ساعت تغییر وضعیت یابد. • بدن بیمار باید بصورت منظم بررسی شود تا در صورت وجود هر زخم یا عفونت درمان فوری انجام گیرد. • قرمزی پوست اولین نشانه ایجاد زخم بستر است. هرگونه قرمزی پوست می تواند خطرناک باشد. • داخل ویلچر حتما از پنبه استفاده شود تا فشار وارد بر پوست کم شود. • همیشه بهداشت فردی رعایت شده و هیچگاه پوست بیمار نباید مرطوب بماند. • سعی شود از بالش و تشک های بادی استفاده شود، زیرا بالش های بادی فشار ناشی از بدن را بطور یکنواخت در همه نقاط بدن توزیع کرده و مانع تمرکز فشار بر یک نقطه از بدن می شود. • هیچگاه بیمار روی زخم ایجاد شده نخوابد. • هنگامی که بیمار به سمت پهلو خوابیده است، یک بالشی را میان دو پای وی قرار داده تا فشار ناشی از وزن بدن کاهش یابد و قسمت پایین کمر کمتر آسیب ببیند.

مراقبت از زخم بستر

اگر شما از شخص بیمار مراقبت می کنید حتماً مراقب زخم بستر و عوارض ناشی از آن باشید. در صورت مشاهده هر گونه زخم بستر فورا اقدامات اولیه را انجام دهید و در صورت نیاز به مرکز درمان ،بیمار را انتقال دهید. زیرا درمان زخم بستر در مراحل اولیه به مراتب، آسانتر از درمان آن در مراحل پیشرفته خواهد بود. در اینجا به ذکر برخی موارد که در بهبودی زخم بستر کمک می کند، می پردازیم: • تغییر وضعیت خواب بیمار: تغییر وضعیت خواب بیمار باعث می شود که فشار وارد بر زخم کاسته شود. لذا هر چند وقت باید وضعیت خواب بیمار تغییر داده شود. این راه، اولین و اصلی ترین اقدام برای پیشگیری از ایجاد زخم بستر به شمار می رود. • استفاده از بالش های هوایی:استفاده از بالش های هوایی باعث می شود که فشار وارد بر زخم کاسته شود و خون بیشتری در سلول ها جهت تسریع بهبودی زخم جریان داشته باشد. • تغذیه: وضعیت تغذیه می تواند تاثیر فراوانی بر بهبودی زخم بستر داشته باشد. استفاده از پروتئین و سبزیجات و میوه جات تازه (مخصوصا میوه های حاوی ویتامین ث ) و زینک نقش بزرگی در بهبودی زخم دارند. همچنین یک برنامه غذایی منظم باعث می شود که بدن توانایی ساخت سلول های جدید را بدست آورده و زخم سریع تر بهبود یابد. • زخم ایجاد شده باید زیر نظر پزشک و با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده ،تمیز گردد. • لایه پوستی مرده (بافت از بین رفته زخم) زیر نظر پزشک برداشته شود. • بیمار باید از آنتی بیوتیک های مناسب استفاده نموده تا از ایجاد عفونت در زخم جلوگیری شود، یا عفونت ایجاد شده در زخم بهبود یابد. • زخم ایجاد شده را با گاز استریل بپوشانید تا زخم ایجاد شده هیچ تماسی با بستر و یا صندلی و… نداشته باشد. سعی شود زخم در معرض هوا قرار گیرد. از گاز های استریل و پماد های مخصوص زخم بستر که می توانند در بهبودی و یا پیشگیری از زخم بستر کمک کنند استفاده کنید • اگر در زخم چرک ایجاد شده باشد می توانید زخم را با پماد های مخصوص شستشو دهید. دقت شود که شستشوی زیاد زخم باعث می شود که دوران بهبودی زخم بستر بسیار طولانی شود لذا از شستشوی زیاد زخم جدا خودداری نمایید. • به هیچ وجه بیمار نباید روی زخم ایجاد شده بخوابد. • تا حد ممکن بیمار نباید وزن خود را هنگام نشستن یا خوابیدن روی باسن بیندازد. • هنگامی که بیمار روی تخت می خوابد باید از بالش میان دو زانو خود استفاده نماید تا فشار وارد بر کمر و پا کاسته شود.

درمان زخم بستر

رفع مواد زائد و اضافی، برداشتن سلول های مرده و آسیب دیده از روی زخم، بهترین گزینه درمان زخم بستر است. بافت های مرده مانع بهبودی زخم می شوند، برداشتن آن ها از روی زخم باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد. این کار با استفاده از چاقوی کوچک جراحی انجام می شود. وکیوم تراپی یا استفاده از فشار منفی، در درمان زخم بستر و یا سایر زخم ها بسیار موثر می باشد. در این روش، لوله ای عاری از هوا به زخم متصل می شود، این محیط خلاء، رطوبت زخم را می گیرد و در نهایت باعث تسریع روند بهبودی می شود، و هم چنین احتمال بروز عفونت نیز به حداقل خواهد رسید. برای درمان زخم بستر نیاز به مراقبت های ویژه ای می باشد. تغذیه مناسب، جلوگیری از عفونت، استفاده از لگن مناسب و تغییر پوزیشن بیمار به مدت طولانی می تواند به روند درمان بیمار بسیار کمک کند. در بیماران مبتلا به زخم بستر به هیچ وجه از تشک های سفت که سبب تشدید زخم بستر می شوند استفاده نکنید.

مراقبت های مهم برای بیماران قطع نخاع

از مراقبت های مهم برای بیماران قطع نخاع استفاده از تشک مواج در مرحله اول است، سپس ماساژهای روزانه به صورت مرتب و همچنین جابجایی مرتب هر ۲ ساعت یکبار بخصوص در مناطق فشار و در نهایت استفاده از پانسمان فیلم شفاف به صورت پیشگیرانه. این پانسمان ضدآب می باشد و تا چندین روز می تواند بر روی پوست سالم بیمار جهت پیشگیری بماند.

تشک مواج

تشک مواج فشار را کم می کند و به کاهش ایجاد زخم های فشاری کمک می کند. هنگامی که بیمار در بستر می باشد، بی حرکتی باعث جلوگیری از گردش خون می شود. تماس دائمی بین بدن و تشک باعث ایجاد نقاط فشاری می شود که عروق خونی کوچک را می بندد و باعث قطع اکسیژن و انتقال مواد مغذی به پوست و بافت می شود.

مراحل زخم بستر

بسته به میزان شدت علائم ، زخم بستر می تواند در مراحل زیر طبقه بندی شود: مرحله اول: این مرحله ، خفیف ترین مرحله زخم بستر است. و معمولا در لایه بالایی پوست اتفاق می افتد. و از علائم آن، درد ، سوزش یا خورش پوست است. مرحله دوم: این مرحله ممکن است کمی عمیق تر و سخت تر باشد. این گونه که قسمتهایی از سطح پوست از بین می روند و چیزی شبیه به تاول مشاهده می شود. مرحله سوم: در این مرحله، تمامی بافت های پوست از بین می روند و زخم باز است. مرحله چهارم: تمامی بافت های پوست و لایه های زیرین آ«، حتی عضلات و استخوانها از بین می روند.

درمان زخم بستر در خانهدرمان زخم بستر در خانه

۱- درمان زخم بستر در خانه با آلوئه ورا

برای درمان زخم بستر از آلوئه ورا استفاده کنید. طبق بررسی های بدست امده آلوئه ورا خواص تسکین دهندگی دارد و می تواند به بهبود زخم کمک کند. همچنین آلوئه ورا سبب رطوبت رسانی به پوست آسیب دیده خواهد شد. این عامل باعث بهبود سریع زخم می شود.

برای این کار کافیست ابتدا آلوئه ورا را برش بزنید و سپس ژله داخل آن را بر روی منطقه زخم شده بمالید. به مدت چند دقیقه به آرامی مالش دهید. اجازه دهید تا ژله روی منطقه آسیب دیده خشک شود، سپس با یک پارچه مرطوب تمیز آن منطقه را تمیز نمایید. این کار را سه بار در روز تکرار نمایید تا نتیجه ان را ملاحظه کنید.

۲- درمان زخم بستر در خانه با روغن نارگیل

برای درمان زخم بستر از  روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل دارای اسید های چرب است . در نتیجه می تواند پوست را سالم نگه دارد و آن را از آسیب های ناشی از فشار حفظ کند.

 پیشنهاد آسان طب : روشهای پیشگیری و مراقبت از زخم بستر

همچنین ماساژ  روغن نارگیل بر روی بدن باعث بهبود گردش خون خواهد شد. روغن نارگیل را برای درمان زخم بستر ، به آرامی در نقاط آسیب دیده و اطراف آن مالش بدهید تا روغن به عمق پوست نفوذ کند. توجه داشته باشید وقتی در حال مالش دادن هستید فشاری بر روی زخم وارد نکنید.

۳- درمان زخم بستر در خانه با تغییر موقعیت

برای درمان زخم بستر  موقعیت شخص را عوض کنید.  تغییر موقعیت بدن، می تواند بدن را از استرس و فشار بر روی پوست که باعث تحریک زخم می شود را کاهش دهد. همچنین خطر ابتلا به زخم جدید را کاهش می دهد.

۴-درمان زخم بستر در خانه با استفاده از آب شور

برای درمان زخم بستر از آب شور استفاده کنید.  زخم هایی که به درستی پاک و تمیز نمی شوند بیشتر در معرض عفونت و التهاب هستند. آب شور مایع اضافی را کاهش می دهد همچنین پوست مرده و شل را نابود می سازد. برای تهیه این آب شور، ۲ قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب مخلوط نمایید و بگذارید تا بجوشد سپس اجازه دهید تا خنک شود. این یک راه حلی برای تمیز کردن زخم است. این کار را روزی چند بار تکرار نمایید.

 ۵-درمان زخم بستر در خانه با زردچوبه

برای درمان زخم بستر از زردچوبه استفاده کنید. به گزارش آسان طب زردچوبه برای تسریع روند بهبود زخم بستر موثر است. زردچوبه دارای خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی است. در نتیجه می تواند به مبارزه با عفونت بپردازد. برای این منظور ابتدا آن منطقه را با آب شور تمیز کنید. پودر زردچوبه را به اندازه کافی روی زخم بریزید به طوری که کل زخم را پوشش دهد سپس آن منطقه را با پانسمان تمیز پوشش دهید. برای درمان سریع، این کار را سه بار در روز انجام دهید. همچنین می توانید ۲ بار در روز شیر زردچوبه گرم بنوشید.

۶-درمان زخم بستر در خانه با عسل

برای درمان زخم بستر از عسل استفاده کنید. طبق بررسی های بدست امده عسل دارای خواص ضد عفونی کننده طبیعی و همچنین تسکین و بهبود زخم می شود. این عامل باعث کاهش خارش، تسریع بهبود و تسکین درد می شود. عسل همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. برای این کار یک مخلوط مساوی از عسل و شکر تهیه کنید. این مخلوط را به طور ضخیم در منطقه آسیب دیده بدن قرار دهید سپس با یک پانسمان تمیز آن را پوشش دهید. این درمان را یک بار در روز انجام دهید. پس عسل را برای رفع زخم بستر و بهبود آن فراموش نکنید.

پیشینه
مدیریت زخم‌های فشاری (pressure ulcers) شامل مداخلات متعددی است که شامل طیف گسترده‌ای از اقدامات تسکین فشار از جمله جابه‌جا کردن بیمار، تا درمان‌های دربرگیرنده اعمال جراحی ترمیمی (reconstructive surgery) می‌شوند. این قبیل از جراحی‌ها ممکن است در مورد زخم‌های سرکش (recalcitrant wounds) زمانی که کل ضخامت پوست از دست رفته و ساختارهای عمیق‌تر از جمله فاشیای پوشاننده ماهیچه‌ها (muscle fascia) و حتی استخوان نیز در معرض آسیب قرار می‌گیرند، مورد استفاده قرار گیرند. عمل جراحی به طور معمول شامل دبریدمان زخم (wound debridement) به همراه جایگزینی بافت صدمه‌دیده با بافت جدید در محل ایجاد زخم است. در حالی که جراحی ترمیمی یک روش قابل قبول از مدیریت زخم است، مزایا و مضرات این جراحی در مقایسه با روش‌های درمانی غیرجراحی، یا رویکردهای جراحی بدیل شفاف نیستند.
اهداف
بررسی اثرات جراحی ترمیمی برای درمان زخم‌های فشاری (مرحله II یا مراحل بالاتر)، مقایسه جراحی با عدم جراحی یا مقایسه اشکال بدیل جراحی در محیط‌های مختلف ارائه مراقبت‌های درمانی.
روش های جستجو
ما تعدادی از پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی را برای شناسایی گزارش‌های مربوط به کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و بالینی مرتبط به جست‌وجو پرداختیم (جست‌وجو در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶) که عبارت بودند از: پایگاه ثبت تخصصی گروه زخم در کاکرین (Cochrane Wounds Specialised Register)؛ CENTRAL؛ MEDLINE؛ EMbase و CINAHL. ما همچنین ۳ پایگاه ثبت کارآزمایی‌های بالینی و فهرست منابع مطالعات مروری نظام‌مند مرتبط، متاآنالیز‌ها (meta-analysis) و گزارش‌های مربوط به ارزیابی تکنولوژی سلامت را مورد جست‌وجو قرار دادیم.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده منتشر نشده و منتشر شده‌ای که به بررسی جراحی ترمیمی در درمان زخم‌های فشاری پرداخته بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
۲ نویسنده مطالعه مروری به صورت مستقل به انتخاب مطالعات پرداختند. ما برنامه‌ریزی کرده بودیم که ۲ نویسنده مطالعه مروری خطر سوگیری (Bias) را نیز بررسی کرده و داده‌های مربوط به مطالعات را استخراج کنند.
نتایج اصلی

ما هیچ مطالعه‌ سازگار را با معیارهای شایستگی برای ورود به مطالعه مروری، یا مطالعه ثبت شده‌ای که نقش جراحی ترمیمی را در مدیریت زخم‌های فشاری مورد بررسی و مداقه قرار داده باشد، شناسایی نکردیم.

سالیان دراز است که بروز زخم بستر در بیماران بستری در تخت به عنوان یکی از مشکلات عمده حرفه پرستاری مطرح می باشد. به منظور تعیین عوامل خطر زخم بستر ضمن انجام تحقیقی بر روی ۶۹۴ بیمار، مشاهده شد که ۷۱ نفر به زخم بستر مبتلا شده بودند. این بیماران به طور معنی داری بیش از سایرین در تخت بستری بوده، مشکلات پزشکی بیشتری داشته و سطح هموگلوبین و آلبومین سرم آنها کمتر از حد طبیعی و میزان گلبول سفید سرم آنها بالاتر از حد طبیعی بوده است.

این پژوهش با هدف تعیین میزان بروز زخم بستر و عوامل مؤثر بر ایجاد آن در بیماران بستری در بخش های داخلی، جراحی و اورتوپدی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است.

این پژوهش از نوع توصیفی تحلیلی بوده است و ۶۰۲ بیمار بستری در بخش های داخلی – جراحی و اورتوپدی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز نمونه های این پژوهش را تشکیل داده اند.

نتایج نشان داد که میزان بروز زخم بستر بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱/۱۹% بوده است که شایع ترین آنها از نوع درجه دو بود. میزان ابتلاء در بخش داخلی ۶/۲۸ درصد و میزان ابتلاء در بخش جراحی عمومی ۹/۱۲ درصد بود (۰۰۱/۰ P< ) . میانگین سنی مبتلایان به زخم بستر ۶/۵۲ سال (۰۰۱/۰ P< ) بود . بیشترین منطقه مستعد زخم بستر ، ناحیه ساکروم ( ۷/۸۱% ) تعیین گردید. میزان بروز زخم بستر ارتباط معنی داری با میزان رطوبت پوست، وضعیت دفع ادرار، سطح هوشیاری، توانایی تحرک و دفعات تغییر وضعیت بیمار، وضعیت تغذیه و سطح سلامت پوست نشان داد. وجود نارسایی قلبی، سطوح پائین هموگلوبین، هماتوکریت و آلبومین نیز ارتباط معنی داری با بروز زخم بستر داشت. همچنین بین بروز زخم بستر و فشار خون سیستول یک بالای ۱۳۰ و زیر ۹۰ میلی متر جیوه ارتباط معنی داری نشان داد ه شد (۰۲۸/ P= ) .

در این مطالعه با عنایت به بالا بودن درصد بروز زخم بستر و تائید وجود همبستگی بین بسیاری از عوامل موثر با بروز زخم بستر، به نظر می رسد که قبل از ابتلاء بیماران به زخم بستر شناسایی عوامل خطر در آنها با استفاده از معیارهای مناسب ضروری است. علاوه بر این پیشنهاد می شود که در هر بخش با توجه به نوع بیماران بستری به طور مجزا عوامل مستعد کننده زخم بستر مورد بررسی قرار گیرند.

زخم بستر چیست؟

به آسیب وارد شده به قسمتی از پوست و بافت است که معمولاً در اثر نشستن یا خوابیدن طولانی مدت در یک وضعیت ثابت ایجاد می‌شود و در ابتدا به صورت قرمزی یا زخم بسیار کوچک دیده می‌شود.

چه افرادی در معرض ابتلا به زخم بستر هستند؟

اشخاصی که مدت زمان طولانی در رختخواب یا صندلی چرخدار هستند. کسانی که بدون کمک دیگران قادر به حرکت و تغییر وضعیت بدنشان نیستند مثل افرادی که در کما هستند یا دچار شکستگی شدید ران شده‌اند یا مبتلا به فلج اندام‌های تحتانی، فلج هر چهار اندام و فلج نیمه بدن هستند. افرادی که کنترل ادرار و مدفوع ندارند.

محل‌های مستعد زخم بستر چه نواحی هستند؟

غالباً بخش‌های استخوانی که چربی کمتری برای محافظت دارند و فشار بیشتری بر آن‌ها اعمال می‌شود مانند لگن، ستون مهره‌ها، قسمت تحتانی کمر، شانه ها، آرنج، سرین‌ها، قوزک و پاشنه پا مستعدتر هستند.

نکات اساسی برای پیشگیری از زخم بستر

– پوست روزانه شستشو شود و با حرکت آهسته خشک شود و از صابون و مواد شیمیایی استفاده نشود.

– برای جلوگیری از خشک شدن پوست بلافاصله پس از حمام یا شستشو از یک کرم مرطوب کننده استفاده شود.
– رژیم غذایی مناسب (پُرپروتئین، پُرکالری) و حاوی ویتامین‌های C.E و کلسیم باشد.
– رطوبت زیاد سبب افزایش احتمال آسیب پذیری پوست می‌شود. این رطوبت ممکن است ناشی از تماس مستقیم با عرق ادرار، مدفوع یا ترشحات زخم باشد بنابراین لباس و ملحفه باید تمیز و خشک باشد.
– وضع پوست حداقل یک بار در روز بررسی شود و هر دو ساعت یک بار تغییر وضعیت داده شود. در صورت امکان از تشک مواج استفاده شود.
– هنگام جابه جایی و کشیدن بیمار روی سطح رختخواب یا صندلی بهتر است سطح بدن فرد از روی رختخواب بلند شود.
– به هنگام قرار گرفتن به پهلو، از خوابیدن مستقیم روی استخوان ران پرهیز شود و سنگینی بدن روی قسمت گوشتی ران قرار گیرد.
– برای جلوگیری از سُرخوردن به طرف داخل بستر سر را بیش از ۳۰ درجه بالا نیاورید. (به جز هنگام تغذیه و تا یک ساعت پس از آن)
– زمانی که بیمار به پشت خوابیده است از یک بالشتک نرم در زیر پا در قسمت وسط ساق تا قوزک استفاده شود تا زانو و پاشنه پا‌ها بالاتر از سطح بستر قرار گیرند.
انجام نرمش‌های روزانه به صورت
نرمش‌های کششی سبب افزایش جریان خون و کاهش احمال زخم بستر می‌شود. در انجام این ورزش‌ها می‌توان از فیزیوتراپیست

کمک گرفت.

– ملحفه عاری از ذرات و مواد زاید باشد.
– ملحفه بیمار صاف و عاری از چین و چروک باشد.
– ناخن‌های بیمار کوتاه شود و از زیورآلات استفاده نشود.
– ماساژ نقاط تحت فشار به تسهیل جریان خون بیمار کمک می‌کند.

– استفاده از تشک‌های مواج نیز به پیشگیری از زخم بستر کمک می‌کند.نکات مهم در مورد زخم فشاری

در صورتی که زخم بستر ایجاد شده است برای مراقبت از آن به نکات زیر توجه کنید:

– هر ماده شیمیایی که برای چشم زیان آور باشد برای زخم فشاری نیز زیان آور است.
– برای ماساژ، مطلقاَ از هیدروکسید آلومینیوم یا شیر منیزی استفاده نکنید، چون پوست را مستعد ابتلا به عفونت می‌کند.
– نواحی قرمز شده روی سطح استخوان‌های برجسته را ماساژ دهید.
– مطلقاً از پودر تالک استفاده نکنید. زیرا علاوه بر خشک کردن پوست، منافذ آن را نیز مسدود می‌کند.
jesarat.com
Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

مضرات و خواص سنجد آسیاب شده با شیر برای کودکان و لاغری و کبد در دیابت و بارداری

خواص سنجد   سنجد میوه ای که به صورت خشک شده از آن استفاده میشود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *