خانه💥 / دسته اصلی / علت و درمان بوی بد پا در کفش و کودکان و بارداری نشانه چیست

علت و درمان بوی بد پا در کفش و کودکان و بارداری نشانه چیست

بوی بد پا

در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم در مورد علت و درمان بوی بد پا در کفش و کودکان و بارداری نشانه چیست صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و با دادن نظرات ما در بهبود کیفیت سایت یاری نمایید.بوی پا ( که نوعی از بوی بد بدن یا بروم هیدروزیس محسوب می‌شود)، برای افرادی که به این مشکل دچار هستند واقعا آزاردهنده است. دلیل اصلی آن، رشد باکتری ناشی از عرق تبخیر نشده است. این باکتری‌ها از عرق و سلول‌های مرده تغذیه می‌کنند که باعث بوی بد می‌شوند. بدترین چیز درباره بوی بد پا این است که در تجمع‌های اجتماعی بر شخصیت شما تاثیر می‌گذارد و اطرافیان‌تان را آزار می‌دهد. به هر حال، این مشکل، آن‌قدر جدی نیست که بخواهید نگران آن باشید. با این‌که هیچ داروی خاصی برای رفع بوی پا مخصوصا بوی بد پا وجود ندارد اما روش‌های خانگی متعددی برای درمان آن وجود دارد.

درمان بوی پا

روش‌های خانگی برای درمان بوی پا

۱. جوش شیرین

جوش شیرین به خنثی کردن pH بخش عرق کرده بدن شما کمک می‌کند. جوش شیرین، رشد باکتری‌ها را نیز کاهش می‌دهد. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب گرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه در این محلول بگذارید. این کار را یک هفته و به طور منظم انجام دهید.

– همچنین می‌توانید جوش شیرین را در کفش‌ها و جوراب‌های خود بپاشید. جوش شیرین با باکتری‌های موجود در آن‌ها مبارزه کرده و از ایجاد بوی بد جلوگیری می‌کند.

– همچنین می‌توانید ۸ فنجان آب را گرم کرده و ۴/۱ فنجان جوش شیرین را به آن اضافه کنید. آب یک عدد لیمو را در آن بریزید. حالا، پاهای خود را در آن بگذارید. پاهای خود را پس از بیرون آوردن از آب، با حوله خشک کنید.

– برای از بین بردن بوی کفش می‌توانید جوش شیرین را به پاهای خود بمالید.

۲. سرکه

سرکه ماهیتی اسیدی دارد که به کشتن باکتری‌ها کمک می‌کند. نصف یک فنجان سرکه را به ۸ فنجان آب گرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۱۵ دقیقه در آن گذاشته و سپس برای از بین بردن بوی سرکه، پاها را با صابون بشویید.

چای کیسه‌ای سیاه, درمان عفونت دندان

۳. چای سیاه کیسه‌ای

چای سیاه به دلیل داشتن تانیک اسید، باکتری‌ها را کشته و از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کند. چای سیاه، منافذ پوست را می‌بندد و در نتیجه تعریق را کاهش می‌دهد. ۲ عدد چای کیسه‌ای را در ۳ فنجان آب بجوشانید. سپس حدود نصف پارچ آب با دمای معمولی را به آن اضافه کنید تا خنک شود. پاهای خود را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه در آن بگذارید. این کار را به مدت یک هفته، هر روز انجام دهید.

– همچنین می‌توانید به جای چای سیاه کیسه‌ای از چای سبز کیسه‌ای استفاده کنید.

۴. پودر طلق

پودر طلق، دو خاصیت دارد – اولی این است که عرق روی پاها را کاهش می‌دهد و دوم، بوی خوبی به آن‌ها می‌دهد. قبل از پوشیدن جوراب، پودر را روی پاها بمالید. هر وقت احساس کردید پاهای‌تان عرق کرده‌اند ، این کار را تکرار کنید. می‌توانید به جای پودر طلق از پودر بچه نیز استفاده کنید.

نکته: پودر طلقی که بوی قوی دارد را استفاده نکنید زیرا ممکن است بوی کفش را افزایش دهد.

۵. سنگ پا

سنگ پا به لایه‌برداری پوست و رفع سلول‌های مرده کمک می‌کند. می‌توانید در هنگام حمام این سنگ را به پاهای خود بمالید. رفع پوست مرده از شیوع باکتری‌ها در پا جلوگیری می‌کند.

۶. خاک معطر گربه

این نوع خاک که حیوانات خانگی برای ادرار و مدفوع از آن استفاده می‌کنند، بوی بسیار مطبوعی دارد و به رفع بوی بد پا کمک می‌کند. یک جفت جوراب را پر از این خاک‌ کنید و آن‌ها را داخل کفش‌های‌تان بگذارید. بگذارید این جوراب‌ها به مدت یک شب در کفش‌ها بمانند. روز بعد، آن‌ها را از کفش‌ها بیرون بیاورید. پس از این‌که مطمئن شدید هیچ خاکی در کفش‌های‌تان نریخته است، آن‌ها را بپوشید.

۷. الکل مالشی

الکل مالشی یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای بوی بد پاست. الکل مالشی نه تنها بوی بد را رفع می‌کند بلکه مانند یک ماده ضد عفونی نیز عمل کرده و باکتری‌ها را می‌کشد. همچنین آلودگی‌های روی کفش را نیز پاک می‌کند. یک بطری اسپری را با آب و الکل مالشی پر کنید. سپس آن را در کفش اسپری کنید. اگر این کار را به طور منظم انجام دهید، رشد باکتری‌ا کاهش می‌یابد.

– اگر کفش‌ها قابل شستشو هستند می‌توانید آن‌ها را با این ترکیب بشویید.

نکته: مراقب باشید که الکل را بر قسمت بیرونی کفش نمالید، مخصوصا اگر جنس آن از چرم باشد.

نمک اپسوم, درمان خانگی تاول, درمان درد آرتریت, درمان دیسک کمر

۸. نمک اپسوم

استفاده از نمک اپسوم، روش موثری برای رفع بوی بد پاست. نمک اپسوم می‌تواند با عفونت میکروبی مبارزه کند. این نمک، پوست را سم‌زدایی کرده و بوی پا را خنثی می‌کند. ۲ قاشق نمک اپسوم را به یک سطل آب اضافه کنید. پاهای خود را ۱۵-۱۰ دقیقه در آب بگذارید.

نکته: این کار را قبل از خواب انجام دهید زیرا نیازی به پوشیدن جوراب یا کفش نیست.

۹. میخک

برای رفع بوی پا، میخک را مستقیما درون کفش‌ها بگذارید. این کار واقعا جواب می‌دهد. همچنین می‌توانید چند قطره روغن میخک را در کفش بریزید تا از بوی بد جلوگیری کند.

۱۰. زاج

زاج به دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده و قابض، از رشد باکتری جلوگیری می‌کند. یک فنجان آب گرم تهیه کنید. یک قاشق چایخوری پودر زاج را در آن بریزید. از این محلول برای شستن پاها استفاده کنید. پس از ۲۰-۱۵ دقیقه، پاهای خود را خشک کنید. سپس مقداری پودر زاج را روی آن‌ها بپاشید. این کار را یک بار در روز انجام دهید.

۱۱. بوره

بوره یکی از درمان‌های مفید برای رفع بوی بد پاست. نصف یک فنجان پودر بوره و سرکه را به ۲ فنجان آب اضافه کنید. این محلول را در داخل کفش‌ها اسپری کنید.

– همچنین می‌توانید پودر بوره را در داخل کفش‌ها بپاشید. بگذارید چند ساعت بماند تا بوی بد از بین برود.

۱۲. اسکراب شکر

برای رفع بوی بد پا اول باید پوست‌های مرده و پینه‌ها را از بین ببرید زیرا می‌توانند باعث مشکلات باکتریایی شوند. شکر را به آب تمیز و الکل ایزوپروپیل ۹۱٪ یا بالاتر اضافه کنید. مقدار شکر باید بیشتر از مقدار آب باشد. فقط باید یک واحد الکل را به ۵ واحد آب اضافه کنید. با این ترکیب، پاهای خود را ۱۰-۵ دقیقه اسکراب کنید. این کار، پوست‌های مرده و باکتری‌ها را از بین می‌برد. پاهای خود را با آب تمیز بشویید. این کار را ۳ بار در هفته تکرار کنید.

مضرات زنجبیل, درمان آبریزش حلق و پشت بینی

۱۳. زنجبیل

زنجبیل از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده و سموم را دفع می‌کند. یک زنجبیل متوسط تهیه کنید. آن را پوره کرده و به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در یک فنجان آب گرم بگذارید. آن را در یک فنجان دیگر صاف کرده و پاهای خود را با آن ماساژ دهید. این کار را به مدت دو هفته و هر روز تکرار کنید.

نکته: این کار را قبل از خواب انجام دهید.

۱۴. نشاسته ذرت

نشاسته ذرت، عرق را جذب می‌کند. پودر نشاسته ذرت را روی پاهای خود بمالید یا آن را درون کفش‌ها بپاشید. این کار از تعریق جلوگیری کرده و بوی پا را رفع می‌کند.

۱۵. چای کیسه‌ای لیمویی

لیمو می‌تواند به عنوان یک پاک کننده و یک از بین برنده بو به کار رود. ۳ عدد چای کیسه‌ای را در آب بخیسانید. پاهای خود را ۱۵ دقیقه در آن بگذارید. سپس پاهای خود را بشویید. یک مرطوب کننده معمولی به پاها بزنید و به آرامی ماساژ دهید. جوراب بپوشید و بگذارید یک شب در پای‌تان بماند. این کار بو را از بین می‌برد.

۱۶. سرکه سیب

نصف یک فنجان سرکه سیب را به ۸-۷ فنجان آب ولرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۱۰ دقیقه در این محلول بگذارید. سپس پاها را با آب گرم بشویید. پاها را خشک کنید، به آن‌ها پودر طلق بزنید و جوراب بپوشید.

۱۷. جو دو سر

جو دوسر یک لایه‌بردار عالی است. ۲ قاشق چایخوری جو دوسر را به یک فنجان آب ولرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۱۰ دقیقه با آن اسکراب کنید. سپس آن‌ها را با آب ولرم بشویید. با یک حوله نرم پاهای خود را تمیز کنید. این کار را ۵-۴ بار در هفته تکرار کنید. این کار، پوست‌های مرده که رشد باکتری را افزایش می‌دهند را از بین می‌برد.

خواص تربچه

۱۸. تربچه

تربچه، پاها را ضد عفونی کرده و بوی پا را کاهش می‌دهد. تربچه مواد مغذی بسیار مانند زینک، فسفر و ویتامین‌های B و C دارد که جلوی فعالیت باکتریایی را می‌گیرند. ۶ عدد تربچه را آسیاب کنید تا آب آن‌ها گرفته شود و آب گرم را به آب تربچه اضافه کنید. سپس این مخلوط را در یک سطل بریزید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن گذاشته و خشک کنید. برای رفع بوی بد پا، این کار را به طور منظم انجام دهید.

– همچنین می‌توانید ۴/۱ قاشق چایخوری گلیسیرین را به آب ۱۲ عدد تربچه اضافه کنید. آن را در بطری اسپری ریخته و هر وقت پاهای‌تان بوی بدی داشتند ازآن استفاده کنید.

۱۹. محلول آب و نمک معمولی

آب نمک از تعریق زیاد پاها جلوگیری می‌کند. همچنین سلول‌های مرده پوست که غذای ثابت باکتری‌ها هستند را نیز از بین می‌برد. با این کار، بوی پا را رفع می‌کند. یک فنجان نمک را به یک وان پر از آب گرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن بگذارید. پاها را خشک کرده و اگر احساس خشکی می‌کنید، به آن‌ها مرطوب کننده بزنید.

۲۰. نمک کوشر

نمک کوشر به خشک شدن پوست کمک کرده و رطوبت زیاد که باعث بوی بد می‌شود را رفع می‌کند. ۲/۱ فنجان نمک کوشر را به یک لیتر آب گرم اضافه کنید. پاهای خود را مدتی در آن بگذارید. پاهای خود را نشویید. به جای آن، برای بالا بردن اثر نمک، پاها را خشک کنید.

درمان‌های گیاهی برای درمان بوی پا

۲۱. روغن‌های معطر

روغن‌های معطر برای رفع بوی بد پا و کفش مناسبند. می‌توانید هر روغنی که می‌خواهید را انتخاب کنید. روغن را به داخل کفش خود بمالید. برای این‌که بوی کفش برود، بگذارید یک شب بماند.

– همچنین می‌توانید با روغن‌های معطر، محلولی برای پاها درست کنید. ۸-۵ قطره از روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای را به نصف سطل آب ولرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن بگذارید. برای رفع بوی بد پا، این کار را هر روز انجام دهید.

۲۲. رزماری

رزماری خواص ضد باکتری دارد و از مشکلات باکتریایی جلوگیری می‌کند. همچنین مانند یک ماده قابض عمل می‌کند. بنابراین جلوی تولید زیاد عرق را می‌گیرد. سطل را با آب جوش پر کنید. یک قاشق چایخوری رزماری خشک و همین مقدار برگ مریم گلی خشک را به آن اضافه کنید. سپس بگذارید بماند و دمای آن به حدی برسد که بتوانید پاهای خود را در آن بگذارید. پاهای خود را به مدت نیم ساعت در آن بگذارید. این کار را یک یا دو بار انجام دهید.

خواص عرق مریم گلی

۲۳. مریم گلی

برگ مریم گلی به دلیل داشتن تانیک اسید، از بوی بد ناشی از عرق جلوگیری می‌کند. می‌توانید مریم گلی آسیاب شده را در داخل کفش‌ها بریزید که بوی بد آن‌ها را رفع می‌کند. همچنین می‌توانید قبل از خواب، پاهای خود را در جوشانده مریم گلی بگذارید

۲۴. روغن درخت چای

روغن درخت چای از بوی ناشی از عفونت باکتریایی جلوگیری می‌کند. سطل را با آب گرم پر کرده و پاهای خود را به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آن بگذارید. پاهای خود را با صابون ملایم بشویید. ۶ قطره روغن درخت چای را به یک قاشق چایخوری روغن بادام اضافه کنید. روغن‌ها را خوب مخلوط کنید. این محلول را بین انگشت‌های پا ریخته و آرام بمالید. پس از چند دقیقه با آب گرم بشویید. این کار را سه بار در روز انچام دهید.

نکته: روغن درخت چای را مستقیما روی پوست نگذارید

بایدها

– همیشه جوراب‌های تمیز بپوشید

– قبل و بعد از پوشیدن کفش، پاهای خود را خوب بشویید. آن‌ها را خوب خشک کنید.

– دستمال‌های خشکی را در کفش‌های خود بگذارید

– اگر مشکلی ندارید، کفش‌های خود را در کیسه پلاستیکی گذاشته و در یخچال بگذارید. سرمای زیاد، باکتری‌ها را می‌کشد.

– در کفش‌ها، روزنامه بگذارید تا رطوبت را جذب کند

– خوراکی‌های سرشار از زینک مانند سیب، اسفناج، محصولات لبنی، کدو حلوایی، لوبیا، قارچ و غیره مصرف کنید.

– کفش‌های خود را در نور آفتاب بگذارید، این کار، بو را از بین می‌برد.

– پاهای خود را به طور منظم لایه‌برداری کنید تا پوست‌های مرده از بین بروند.

نبایدها

– یک کفش را به مدت چند روز نپوشید. کفش‌ها را عوض کنید.

– همیشه کفش‌های پوشیده نپوشید. صندل یا کفش‌های باز بپوشید که پاهای‌تان نفس بکشند.

– الکل زیاد مصرف نکنید.

– از استرس و تنش پرهیز کنید.

– از پوشیدن جوراب‌های ساخته شده از الیاف مصنوعی خودداری کنید.

– از خوردن خوراکی‌های بودار مانند پیاز، سیر، فلفل و غیره پرهیز کنید.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *