خانه💥 / دسته اصلی / علت و درمان شناخت درمانی افسردگی هیجان مدار چیست

علت و درمان شناخت درمانی افسردگی هیجان مدار چیست

شناخت درمانی

در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم در مورد علت و درمان شناخت درمانی افسردگی هیجان مدار چیست صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و با دادن نظرات ما در بهبود کیفیت سایت یاری نمایید.

شناخت درمانی

شناخت درمانی چیست؟ (معرفی درمانهای غیردارویی در روانپزشکی)

شناخت درمانی توسط آرون بک به عنوان درمانی دارای ساختار،کوتاه مدت و متمرکز بر حل مشکلات جاری و تغییر تفکر و رفتار نا کارآمد در دانشگاه پنسیلوانیا در اوایل دهه (۱۹۶۰) شکل گرفت. به طور خلاصه مدل شناختی می گوید که تفکر تحریف شده یا نا کارآمد ( که روی خلق و رفتار بیمار تاثیر می گذارد) وجه مشترک تمامی آشفتگی های روان شناختی است.ارزش یابی واقع بینانه و تغییر واقع گرایانه تفکر منجر به بهبود خلق و رفتار می شود.بهبود پایدار با تغییر باورهای نا کارآمد زیر بنایی بیمار حاصل می شود.

اصول خاصی هستند که زیر بنای شناخت درمانی برای همه بیماران محسوب می شوند.

الف. شناخت درمانی مبتنی بر مدل شناختی ویژه بیمار است.افکار کنونی بیمار که موجب تداوم مشکلات بیمار شده و رفتارهای مشکل ساز وی را نیز پیدا می کنند.

سپس عوامل تسریع کننده ای که روی ادراکات بیمار تاثیر می گذارد شناسایی می شود.و سپس رویدادهای رشدی و الگوی پایدار تفسیر آن رویدادها بررسی می گردد.

ب. شناخت درمانی مستلزم اتحاد درمانی قوی است.رابطه درمانی مبتنی بر گرمی،همدلی،اعتماد و توجه خالصانه است.

پ. شناخت درمانی مبتنی بر همکاری دوجانبه ومشارکت فعال است.درمان یک کار تیمی است و بیمار و درمانگر با هم تصمیم می گیرند هر جلسه روی چه چیز کار کنند.در ابتدا درمانگر نقش فعالتری در تعیین سمت و سوی جلیات درمان دارد وبا گذشت جلسات بیمارنقش فعالتری بازی می کند.

ت. شناخت درمانی معطوف به هدف و متمرکز برحل مساله است.درمانگر در جلسه اول می خواهد که بیمار مشکلاتش را فهرست کرده و اهداف خود را مشخص کند تا با کمک درمانگر به صورت واقع بینانه ای نیل به این اهداف را دنبال کنند.

ث. شناخت درمانی بر زمان حال تاکید می ورزد.درمان اغلب بیماران مستلزم تاکید جدی بر مشکلات کنونی و موقعیتهای خاصی است که بیمار را تحت فشار قرار می دهد.

ج. شناخت درمانی آمورشی است.هدف این است بیمار بیاموزد خود درمانگر خودش باشد وبر پیش گیری از عود تاکید می کند.

چ. شناخت درمانی محدودیت زمانی دارد.بیماران مبتلا به اضطراب خفیف در چهار تا چهارده جلسه شرکت می کنند.البته همه بیماران ظرف چند ماه بهبود نمیابند.برخی بیماران به یک الی دو سال درمان نیاز دارند تا بتوانند باورهای ناکارآمد انعطاف پذیر و الگوهای رفتاری که منجر به ناراحتی مزمن می شوند را تغییر دهند.

ح.جلسات شناخت درمانی ساختار دارند.ابتدا در شروع جلسه خلق بیمار بررسی شده و با همکاری بیمار دستور جلسه تعیین می گردد.از بیمار خواسته می شود درباره جلسه قبل نظر دهد،تکالیف درمانی مرور می شوند،تکالیف جدید تعیین می شود،محتوای جلسه متوالیا خلاصه می شود و در پایان جلسه از بیمار خواسته می شود در باره جلسه نظر و بازخورد بدهد.این ساختار در طی جلسات درمانی همواره ثابت است.

خ. شناخت درمانی به بیماران می آموزد که افکار و باورهای نا کارآمد خود را شناسایی و ارزیابی کرده وبه آنها پاسخ دهد.درمانگر به بیمار کمک می نماید که افکار خود را به چالش کشیده و اعتبار و کارآیی آنها را ارزیابی کند.

ر. شناخت درمانی از فنون متنوعی برای تغییر تفکر،خلق و رفتار استفاده می کند.انتخاب یک فن برمبنای ضابطه مندی درمانگر از بیمار وهدف درمانگر درآن جلسه به خصوص صورت می گیرد.

مطالب فوق بر گرفته از کتاب ( شناخت درمانی ،مبانی و فراتراز آن ) با تالیف جودیت اس.بک و ترجمه دکتر لادن فتی وهمکاران می باشد.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *