خانه💥 / پزشکی و سلامت / عوارض و موارد مصرف و نحوه استفاده از قرص برنج گیاهی چیست

عوارض و موارد مصرف و نحوه استفاده از قرص برنج گیاهی چیست

قرص برنج

عوارض و موارد مصرف و نحوه استفاده از قرص برنج گیاهی چیست در دسته پزشکی و سلامت سایت علم سرا

قرص برنج , قرص برنج چیست , قرص برنج گیاهی , قرص برنج از کجا بخرم

این قرص ترکیبی شیمیایی است که با فرمول AlP شناسایی میشود . نام دیگر قرص برنج ، آلومینیوم فسفید است . وزن این قرص سه گرم است و بوی آن شبیه بوی ماهی گندیده و سیر است . موارد استفاده این قرص برای پیشگیری از آفت زدن و آلودگی برنج های انبار شده و خوراک دام و غلات است . این قرص تنها در سه کشور آسیایی به راحتی قابل دسترس است و در نقاط دیگر جهان نمیتوان به آسانی به آن دسترسی داشت .

تاثیر قرص برنج بر بدن

این قرص سمی خیلی زود جذب دستگاه گوارش شما میشود و با حل شدن در رطوبت معده و مایعات بدن گاز خطرناکی به نام فسفین را ایجاد می کند . ترکیبات تازه تر ، گاز بیشتری را تولید کرده و خطرناکتر هستند ، این ماده مانع سنتر پروتئین میشود و باعث تداخل در ساخت پروتئین میشود . این قرص رفته رفته باعث مرگ سلول های بدن میشود ، این اتفاق بر اثر بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و کنترل فسفوریسیون اکسیداتیو توسط فسفین می افتد .

قرص برنج , قرص برنج برای چیست , قرص برنج راازکجامیتوان تهیه کرد , خرید قرص برنج

مسمومیت با قرص برنج

مسمومیت با این قرص یکی از دردآورترین و مرگ آورترین مسمومیت هایی است که حتما مرگ را به دنبال دارد . هیچ راه نجاتی برای کسانی که این قرص را میخورند وجود ندارد . این قرص اثر بسیار بدی بر روی سلول های بدن دارد و باعث نابودی تنفس سلولی میشود و به اعضای حساسی مثل کلیه ها و قلب صدمه ی جدی میرساند. وقتی فرد قرص را میخورد دچار عطش و تشنگی زیادی میشود و سوزش بد و شدیدی در بدن حس میکند . این قرص در مدت سه چهار ساعت برای قلب و سیستم تنفسی مشکل ایجاد میکند و باعث مرگی زجرآور میشود . مسمومیت با این قرص همیشه بخاطر خوردن نیست ، حتی استشمام بوی این قرص باعث مسمومیت میشود .

علائم مسمومیت با قرص برنج

علائم و علامت بالینی مسمومیت با این قرص کمبود اکسیژن و خستگی است . بدن این افراد به کبودی میزند و در نهایت فرد مبتلا به خفگی سلولی میشود ، مسمومیت با این قرص جبران پذیر نیست . عوارض خطرناک این قرص به خاطر داشتن ترکیبات خطرناک از فسفیدها باعث مرگی سریع میشود ، امروزه خیلیها با این قرص اقدام به خودکشی میکنند و از مرگ دردناکی که این قرص برای آنها به ارمغان می آورد بی خبر هستند . علائم کلی مسمومیت شامل بیقراری ، دوبینی ، تهوع ، تحریک پذیری ، بی اشتهایی ، افت فشار خون ، اختلال در ضربان قلب میشود .

قرص برنج , عکس قرص برنج , موارد استفاده قرص برنج , نحوه استفاده قرص برنج

عوارض قرص برنج

اگر این قرص را بخورید ، کمتر از شش ساعت دچار مرگی هولناک خواهید شد . اگر این قرص را استشمام کنید کمتر از بیست و چهار ساعت به علت ایست قلبی و نارسایی کبد به مرگ دچار خواهید شد . ممکن است گاز های حاصل از قرص برنج در اتاق متصاعد شود در این صورت باید به سرعت در و پنجره ها را باز بگذارید .

انواع قرص برنج

این قرص دارای دو نوع است ، یک نوع آن دارای سم کشنده است . این نوع اگر در جریان هوا قرار بگیرد و با اکسیژن ترکیب شود ، سم بدی را تولید میکند . نوع دوم قرص ، قرص برنج گیاهی است که در عطاری ها به فروش میرسد .

قرص برنج گیاهی

این قرص به صورت خوراکی مصرف میشود و موارد استفاده از آن برای کاهش وزن و لاغری است . این قرص سوخت و ساز بدن را بالا برده و باعث لاغری میشود اما مصرف آن به هیچ عنوان توصیه و تایید نمیشود زیرا عوارض جبران ناپذیر و طولانی مدت را برای شما به ارمغان می آورد .

قرص برنج , درمان مسمومیت با قرص برنج , پادزهر قرص برنج , تهیه قرص برنج

موارد استفاده از قرص برنج

در ساخت این قرص از مواد شیمیایی استفاده میشود . بدترین راه برای نگهداری برنج استفاده از این قرص است ، به جای این قرص بهتر است از حبه سیر یا ریشه و برگ انار استفاده کنید . نیمی از یک قرص برنج میتواند یک فرد بالغ را بکشد . این قرص هیچ پادزهری ندارد .

نام قرص برنج

هنگام جنگ مردم کیسه های برنج خود را در خانه هایشان نگهداری و انبار می کردند . برای پیشگیری از فساد و آفت زدگی ، آنها این قرص را در بخش انتهایی کیسه ها قرار میدادند . از آن زمان این قرص ، قرص برنج نام گرفت . این قرص با نام های تجاری سلفوس و کوئیک فوس شناخته میشود .

همه چیز درباره قرص برنج

این قرص یک ماده ضد عفونی کننده است که در اشکال و رنگ های مختلف خاکستری و سبز و زرد تیره موجود است . این قرص حاوی ۴۴ درصد آمونیوم کربنات و ۵۶ درصد آلومینیوم فسفید است .

قرص برنج

توضیحاتی در مورد قرص برنج

قرص برنج نامی است که امروزه زیاد اسمش را می شنویم.در کشور هندوستان مسمومیت با آلومینیوم فسفید (AAIPP) معضلی بزرگ در شبه قاره هندوستان است. آلومینیوم فسفید (AIP) که از آن برای ضدعفونی کردن و حفاظت از دانه‌های غلاتی همچون برنج استفاده می‌شود (با نام‌های تجاری‌ای همچون کویک‌فوس (QuickPhos)، سلفوس (Celphos) و در ایران با نام قرص برنج را برای آن قرار داده اند) سمی بسیار مهلک است به‌ ویژه هنگامی که آنرا از ظرف تازه باز شده آن مصرف کنند. مرگ آن بر اثر شوک عمیق، آماس قلب و از کار افتادن بعضی عناصر داخلی بدن رخ می دهد. دوز مرگ‌آور آن بین ۰٫۱۵ و ۰٫۵ گرم (برابر ۰٫۰۰۵۳ و ۰٫۰۱۸ اونس) می باشد .بیشترین دلیل مرگ در خودکشی در شمال هند را مسمومیت بر اثر آلومینیوم فسفید یا همان قرص برنج گزارش کرده‌اند.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد همه چیز درباره عوارض و درمان قرص برنج گیاهی صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.♥

مرگ با قرص برنج

طبق دسته‌بندی انواع مرگ به دو دسته کلی است:دسته «سوماتیک» و دسته «سلولی». مرگ با قرص های برنج از نوع مرگ سلولی است؛ و این بدان معنی است که در این مرگ هر یک از بافت‌ها و سلول‌ها که عناصر تشکیل دهنده جسم می‌باشند میمیرند. در این حالت تمام نسوج و سلول‌های بدن مرده‌اند و دارای عملکرد، فعالیت متابولیکی و تنفس هوازی نمی‌باشند. بر خلاف مرگ سوماتیک که در آن توقف کامل و بدون بازگشت اعمال اعضای حیاتی بدن شامل مغز، قلب و…. رخ می‌دهد که حیات در جسم متوقف می‌شود، ولی در عناصر تشکیل دهنده جسم مثل بافت و سلول‌ها ادامه دارد. مرگ مغزی از نوع مرگ سوماتیک است

تاثیر قرص برنج در بدن چیست

نحوه عملکرد ان این است که این قرص به آسانی جذب دستگاه گوارشی انسان می شود و مایعات بدن حل می شود و گاز فسفین که کشنده است را تولید می کند.هرچه این ترکیبات تازه‌تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک‌تر هستند، به طوری که این ماده با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتر پروتئین می‌شود. سپس فسفین با بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریسیون اکسیداتیو باعث افزایش رادیکال‌های آزاد و سپس مرگ سلولی می‌شود و در نتیجه دستگاه‌هایی از بدن که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز دارند نسبت به این سم حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر هستند. مسمومیت با قرص های برنج یکی از مرگ‌آورترین مسمومیت‌هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. سم قرص های برنج سمی است که بر روی سلول‌های بدن تاثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می‌برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان‌های حساس بدن مانند کلیه‌ها و قلب می‌شود. مرگ بر اثر مصرف قرص های برنج مرگی دردناک است و فرد عطش زیادی دارد و در این مرگ فرد تا زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس می‌کند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد. در صورتی که فرد قرص های برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. علامت‌های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن است، به طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیرقابل برگشت بوده و مسمومیت با قرص های برنج برابر با مرگ است. این قرص به دلیل داشتن ترکیب خطرناکی از فسفیدها در صورت مصرف خوراکی یا بوییدن، توسط انسان موجب ایجاد عوارض حاد گوناگون و در نهایت مرگ سریع و زجرآور می‌شود. به همین دلیل امروزه یکی از عوامل خودکشی خوردن این قرص است. بر اساس آمارهای گزارش شده از پزشک قانونی تهران در سال ۱۳۹۲ جلالی ۶۶۱ نفر بر اثر مسمومیت با قرص های برنج جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس گزارش‌ها به سه دلیل افراد ممکن است از این قرص استفاده کنند: * مصرف اشتباه قرص موجود در برنج که در ایران باعث مرگ دسته‌جمعی چندین خانواده شده‌است. * مصرف قرص‌های قلابی توهم‌زا که دارای ترکیبات قرص های برنج هستند یا خود قرص های برنج هستند. * مصرف جهت خودکشی سریع، که کارشناسان معتقدند مرگ صورت گرفته با این قرص سریع، دردآور است. با توجه به پیشرفت‌های حاصله جایگزین‌های کم خطر و مناسبی برای دفع آفات برنج وجود دارد و می‌توان از برنج تراریخته استفاده کرد. از سال ۱۳۹۲ در ایران فروش این قرص در عطاری‌ها ممنوع شد و واردات قانونی آن متوقف گردید

خودکشی با قرص برنج

مشابهت های ظاهری قرص های برنج با قرص های توهم زای روان گردان، افراد سودجو را بر آن داشته که این قرص ها را با عنوان قرص توهم زا به فروش برسانند. در مواردی مصرف این قرص به صورت تعمدی و با هدف خودکشی شکل می گیرد.مصرف خوراکی قرص های برنج در کمتر از ۶ ساعت موجب مرگ مصرف کننده می شود.

علائم مسمومیت قرص برنج

بی اشتهایی، بی قراری، تحریک پذیری، دوبینی، تهوع، استقراغ، اختلال ضربان قلب و افت فشارخون از علایم مسمومیت بوده و اگر مصرف آن به صورت خوراکی بوده باشد مصرف کننده در کمتر از ۶ ساعت فوت می کند. این کارشناس مسمومیت های دارویی افزود:در صورتی که مسمومیت با قرص های برنج بر اثر استشمام گاز حاصل از آن باشد، در کمتر از ۲۴ ساعت و بر اثر نارسایی شدید کبدی و ایست قلبی موجب مرگ افراد خواهد شد. حنیفه با بیان این که متاسفانه هیچ راه درمانی و اورژانسی برای مصرف کننده قرص های برنج وجود ندارد، تصریح کرد:اگر گازهای حاصل از این قرص در هوا متصاعد شود باید سریعا درب و پنجره ها باز گذاشته شوند.

قرص برنج گیاهی

امیرحسین خسروی کارشناس طب سنتی نیز گفت:قرص برنج دو نوع است؛ نوع اول آن سم کشنده ای دارد که پس از قرار گرفتن در جریان هوا با اکسیژن ترکیب می شود و سم کشنده ای تولید می کند.نوع دیگری از قرص برنج گیاهی به صورت خوراکی در عطاری ها برای لاغری و کاهش وزن به فروش می رسد. وی با تاکید بر این که ما مصرف قرص برنج گیاهی را هم تایید و توصیه نمی کنیم، اظهار کرد:این قرص گیاهی با افزایش سوخت وساز بدن به لاغری افراد کمک می کند، اما در برابر آن عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

قرص برنج در ایران

مشاور سم شناسی بالینی سازمان جهانی بهداشت گفت: هم اکنون قرص های برنج یا ‘فسفید آلومینیوم’ در مجموع کشورهای جهان تنها در سه کشور آسیایی به راحتی در دسترس مردم قرار دارد. دکتر مهدی بلالی این سه کشور را بنگلادش، هند و ایران ذکر و بیان کرد: این درحالی است که قرص برنج به دلیل مسمومیت بالا نباید در دسترس مردم قرار داشته باشد. پزشک فوق تخصص مسمومیتها گفت: فسفید آلومینیوم یا قرص برنج سمی بسیار مهلک و کشنده است. در واقع قرص برنج پادزهر ندارد لذا مسمومیت با آن اغلب منجر به مرگ می شود. وی افزود: در زمان جنگ به دلیل اینکه مردم برنج را در خانه هایشان انبار می کردند ‘فسفید آلومینیوم’ را برای جلوگیری از فساد در بخش انتهایی کیسه های برنج می گذاشتند مه از همان زمان به قرص برنج معروف شد. دکتر بلالی ادامه داد: یک عدد قرص برنج برای دوره زمانی یک و دو سال کافی است تا از فساد مقدار زیادی برنج پیشگیری کند. وی گفت: دسترسی به قرص برنج تنها باید در انحصار سیلوهای غلات، حبوبات و برنج باشد اما به رغم هشدارها برای محدود کردن دسترسی به قرص برنج، هم اکنون برنامه ریزی جامعی جهت کنترل اینگونه سموم در ایران نداریم. مشاور سم شناسی بالینی سازمان جهانی بهداشت افزود: مواد سمی قرص برنج با شسته شدن تصعید می شود و با پخته شدن هیچ آثاری از آن باقی نمی ماند. وی بیان کرد: در حالی که خوردن قرص برنج به دلیل سمیت بالای آن مرگ آور است اما این ماده سمی به راحتی در عطاریها و سایر مراکز به فروش می رسد. دکتر بلالی گفت: از سوی دیگر در حالی طی سالهای اخیر برای دفع ‘ساس’ به ویژه در اماکن عمومی و اقامتی استفاده از قرص برنج شیوع یافته که این نیز اقدام بسیار خطرناک است. آلومینیوم فسفید که از آن برای ضدعفونی و جلوگیری از آفت زدگی غلات استفاده می شود با نامهای تجاری مختلف همچون کوئیک فوس(Quickphos) و سلفوس'(Celphos) در ایران به نام قرص برنج مشهور است. بلعیدن و یا حتی استشمام بوی قرص برنج ظرف مدت سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد را در روندی دردناک به تدریج به کام مرگ می کشد.

دلایل مصرف قرص برنج

بر اساس گزارش‌ها به سه دلیل افراد ممکن است از این قرص استفاده کنند مصرف اشتباه قرص موجود در برنج که در ایران باعث مرگ دسته‌جمعی چندین خانواده شده‌است. مصرف قرص‌های قلابی توهم‌زا که دارای ترکیبات قرص برنج هستند یا خود قرص برنج هستند. مصرف جهت خودکشی سریع، که کارشناسان معتقدند مرگ صورت گرفته با این قرص سریع، دردآور است

مرگ حتمی با قرص برنج

دکتر غلامعلی جعفری– متخصص سم شناسی- در این باره به مهر گفت: سم قرص برنج سمی است که بر روی سلولها تاثیر بدی می گذارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگانهای دیگر بدن مثل کلیه ها و قلب می شود. مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است. وی در مورد زمان مسمومیت و مرگ بر اثر مصرف این قرص گفت: معمولا افراد زیر ۲۴ ساعت فوت می کنند که زمان مرگ بستگی به ایرانی یا خارجی بودن قرص، تاریخ مصرف، میزان مقاومت فرد و تعداد آن دارد.

درمان مسمومیت با قرص برنج

بهترین راه این است که فردی که با قرص های برنج خودکشی کرده سریع به نزدیکترین بیمارستان منتقل شود. انتقال او به مطب و درمانگاه باعث وقت کشی خواهد شد. به فردی که قرص برنج خورده است به هیچ عنوان نباید مایعات داد زیرا ماهیت این قرص در معده ایجاد گاز است که این گاز به ریه ها راه یافته و در بین سلولها پخش می شود. خوردن آب این روند را تسریع می دهد. البته اگر خانواده ها در خانه ای جوش شیرین و یا پرمنگنات پتاسیم دارند، دادن آن به فرد مسموم تنها راه پیش درمانی است.

موارد استفاده از قرص برنج

آلومینیوم فسفاد که از آن برای ضد عفونی کردن و جلوگیری از آفت زدگی غلاتی چون برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد، به نام های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ایران به نام قرص برنج مشهور است

قرص برنج

این قرص با اسم علمی «قرص فسفید آلومینیوم» ماده‌ای است با ترکیب فسفید که به‌صورت قرص‌های ٣گرمی، ساخته‌شده است. این قرص خطرناک از نظر ظاهر شباهت زیادی به قرص‌های روان‌گردان (اکستازی) دارد. اما شناخت ظاهری این نوع قرص‌ها در جلوگیری از مصرف آن بسیار ضروری است. این قرص به رنگ خاکستری است و دربسته‌های ۱۰ تایی فروخته می‌شود. قرصی که یک عدد آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد حال با بدن یک انسان چه خواهد کرد. حتی مصرف یک‌ششم این قرص نتایج غیرقابل جبرانی را در پی خواهد داشت.

نکاتی در مورد قرص برنج

برای جلوگیری از پیدا شدن حشرات در برنج و حبوبات ، آرد و… در انبار ها از این قرص ها استفاده می‌شود. استفاده از این قرص صرفا در صلاحیت تیم های کنترل و بهداشت مواد غذایی است و افراد عادی به هیچ عنوان نباید اقدام به این عمل نمایند. استفاده از این قرص ها به منظور مبارزه با آفات ، صرفا در انبار های مواد غذایی باید باشد و به هیچ عنوان استفاده خانگی از آن مجاز نیست. این قرص از خود گاز فسفید تولید می‌کند و باعث کشته شدن جونده ها می‌شود. قبل از به کار بردن در انبارها ، باید تمام در و پنجره ها بسته باشد و شکاف های انبار با نایلون گرفته شود. بعد از قرص گذاری نباید کسی در اتاق های اطراف انبار بخوابد. هنگام خارج کردن قرص ها از داخل محفظه باید از دستکش پلاستیکی استفاده کرد. اگر قرص داخل گونی حبوبات گذاشته می شود باید با کیسه نایلون کاملاً گونی را پوشاند و آن را خارج از اتاق و در هوای آزاد قرار داد. مسمومیت با این قرص هم از راه استنشاق، هم از راه تماس پوستی و هم به صورت خوراکی اتفاق می‌افتد.

Rate this post

درباره ی الهه موسوی

همچنین ببینید

خواص و طرز تهیه حریره بادام با شیر خشک و پودر بادام بدون شیر برای نوزاد و بزرگسالان

طرز تهیه حریره بادام   آنچه ما حریره بادام می‌نامیم چیزی جز نوعی پتاژ کرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *