خانه💥 / دسته اصلی / تاثیر آلودگی هوا بر کاهش حافظه

تاثیر آلودگی هوا بر کاهش حافظه

دکتر مهرداد منصوری

یک مطالعه جدید نشان داده که استنشاق هوای آلوده میتواند احتمال بروز دمانس یا زوال عقل را افزایش دهد. محققان دانشگاه لندن در این مطالعه نشان دادند در افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند احتمال بروز زوال عقل ۴۰ درصد افزایش پیدا میکند.

دمانس یا زوال عقل بیماری است که در آن حافظه و قدرت تعقل و تفکر دچار اختلال میشود و شایعترین نوع آن بیماری الزایمر است. بعد از الزایمر شایعترین علت زوال عقل دمانس عروقی است که در آن مغز به علت بیماری های عروقی مانند سکته های خفیف دچار کمبود اکسیژن میشود.

این مطالعه بر روی حدود ۱۳۱ هزار فردی که در لندن زندگی میکنند صورت گرفته است. سن این افراد بین ۵۰ تا ۷۹ سال بوده و در شروع مطالعه هیچکدام زوال عقل نداشتند. محققان میزانی که هر فرد در معرض آلودگی های هوای تنفسی مانند میزان دی اکسید نیتروژن و مواد ریز معلق در هوا و اوزون قرار گرفته بود را محاسبه کردند.

پس از هفت سال حدود ۲۲۰۰ نفر یعنی دو درصد افراد مورد مطالعه دچار دمانس شدند. مطالعه نشان داد که احتمال زوال عقل در آنهایی که بیشتر در معرض در اکسید ازت یا ذرات ریز معلق در هوا قرار گرفته بودند ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

محققان میگویند علت این ارتباط هنوز برای آنها شناخته شده نیست ولی مطالعات قبلی نشان داده است که رشد مغز کودکان میتواند تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گیرد.

مطالعات نشان داده که بهترین راه برای پیشگیری از دمانس یا زوال عقل داشتن ورزش روزانه و منظم، داشتن تغذیه سالم با چربی کم و میوه و سبزی زیاد و داشتن خواب کافی است. البته درگیر کردن مغز با فعالیت هایی مانند یادگیری و فعالیت های اجتماعی هم میتواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *