خانه💥 / دسته اصلی / همه چیز درباره نماز وحشت شب اول قبر

همه چیز درباره نماز وحشت شب اول قبر

نماز وحشت شب اول قبر

نماز شب اول قبر یا نماز وحشت نمازی است که در شب اول دفن میت خوانده می شود تا فشار قبر و وحشت از متوفی کاسته شود. در ادامه این مقاله به نحوه و چگونگی خواندن این نماز، زمان آن و دیگر احکام مرتبط با این نماز و همچنین اهمیت و روایات مرتبط با نماز وحشت می پردازیم.

فهرست مطالب

   • چگونگی خواندن نماز شب اول قبر یا نماز وحشت
   • زمان خواندن نماز شب اول قبر
   • اهمیت نماز وحشت و معرفی آن
   • نماز شب اول قبر در روایات و ثواب خواندن نماز وحشت
    • حکایتی در باب تاثیر نماز شب اول قبر در کاهش فشار قبر
   • نکات مرتبط نماز وحشت شب اول قبر
   • احکام نماز شب اول قبر
    • استفتائات حضرت آیت الله مکارم شیرازی
    • استفتائات آیت الله سیستانی
    • استفتائات آیت الله خامنه ی

   • منابع
  • چگونگی خواندن نماز شب اول قبر یا نماز وحشت

   نماز وحشت را می توان به دو روش زیر خواند:

   روش اول: در رکعت اول یک مرتبه سوره حمد و دو مرتبه سوره توحید (قل هو اللَّه) و در رکعت دوم یک مرتبه سوره حمد و ده مرتبه سوره تکاثر را خوانده و بعد از سلام نماز بگوید: « اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحمّدٍ وَ آلِ مُحمّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها اِلی قَبرِ فلان بن فلان (به جای فلان بن فلان، نام میت و پدرش را بگوید)»

   روش دوم: در رکعت اول بعد از حمد، یک مرتبه آیه الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره قدر بخواند، و بعداز سلام نماز بگوید: « اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحمدٍ وَ آلِ مُحمدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها اِلی قَبرِ فلان بن فلان». (به جای فلان بن فلان، نام میت و پدرش را ببرد)

   بنا بر فتوای امام خمینی آیه الکرسى را بنابر احتیاط باید تا «…هُم فِیها خالِدُون» بخوانید.

   زمان خواندن نماز شب اول قبر

   گر چه بین مؤمنین مرسوم است که بین نماز مغرب و عشا خوانده شود، اما ظاهر آن است که در تمام طول شب اول دفن میت (از اول شب تا صبح) می‌توان آن ‌را اقامه کرد، اگر چه بهتر، بعد از نماز عشا است. نکات:

   • همانطور که بیان شد این نماز در شب خوانده می شود نه روز.
   • ملاک خواندن این نماز شب اول دفن است نه شب اول وفات. هر چند بعضی از فقها بیان می کنند که بهتره که احتیاطا یک نماز شب فوت و یک نماز شب دفن خوانده شود اما این نماز برای شب دفن می باشد.

   اهمیت نماز وحشت شب اول قبر و معرفی آن

   نماز شب او قبر یا نماز و حشت و یا نماز شب دفن یا نماز لیله الدفن نمازی که در نخستین شب پس از خاکسپاری مسلمان توسط دیگران بر وی خوانده می‌شود تا دچار فشار قبر نشود.

   نماز وحشت یا نمازشب اول قبر علاوه بر اینکه یک نوع، نوع دوستی و رساندن خیر و نیکی به میت است، برای خود اقامه کننده نماز هم اجر و ثواب فراوانی خواهد داشت. نماز وحشت هدیه ای است از شما به کسی که از دنیا رفته است، این نماز را برای آشنایان بخوانید تا دیگران هم برای شما بخوانند.

   این نماز با عناوین بسیاری از جمله نماز هدیه (صلاه الهدیه) ، نماز شب دفن (صلاه لیله الدفن) و نماز وحشت (صلاه الوحشه) یاد می شود. در واقع در آموزه‌های دینی نمازی با عنوان نماز وحشت وجود ندارد. به این سبب نماز وحشت نامیده شده که فردی که از دنیا رفته هنوز با عالم قبر انس ندارد و در خود احساس ترس و وحشت دارد و این نماز با فضل الهی وحشت را از او دور می‌کند. پس در واقع نماز رفع وحشت است نه نماز وحشت.

   نماز شب اول قبر در روایات و ثواب خواندن نماز وحشت

   پیامبر(ص) درباره ثواب خواندن این نماز فرمود: «بر میت ساعتی سخت‌تر از شب اول قبر نمی‌گذرد. پس بر مردگان خود رحم کنید و برایشان صدقه دهید و اگر نتوانستید، دو رکعت نماز برای شخص درگذشته بخوانید. پس همان لحظه حق تعالی هزار فرشته به سوی قبر او می‌فرستد که با هر فرشته جامه‌ای و حلّه‌ای است، و تنگی قبر او را تا روز نفخ صور وسعت می‌دهد و به نمازگزار به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می‌کند، حسنه عطا می‌کند و او را چهل درجه بالا می‌برد.»

   سید بن طاوس از حضرت رسول صلّی الله علیه و آله روایت کرده که فرمود: نمی گذرد بر میّت ساعتی سخت تر از شب اول قبر، پس رحم نمایید مردگان خود را به صدقه، و اگر نیافتی چیزی که صدقه بدهی، پس یکی از شما دو رکعت نماز بخواند و در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره ی توحید دو مرتبه، و در رکعت دوم حمد یک مرتبه و سوره ی تکاثر ده مرتبه، و سلام دهد و بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان بن فلان ».

   پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی قبر آن میت با هر ملکی جامه ای و حلّه ای ، و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفع صور عطا کند به نماز کننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند حسنات، و بالا برده می شود برای او چهل درجه.

   لایأْتِی عَلَی الْمَیتِ سَاعَهٌ أَشَدُّ مِنْ أَوَّلِ لَیلَهٍ فَارْحَمُوا مَوْتَاکُمْ بِالصَّدَقَهِ فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فَلْیصَلِّ أَحَدُکُمْ رَکْعَتَینِ یقْرَأُ فِی الْأُولَی بِفَاتِحَهِ الْکِتَابِ مَرَّهً وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ مَرَّتَینِ وَ فِی الثَّانِیهِ فَاتِحَهَ الْکِتَابِ مَرَّهً وَ أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ عَشْرَ مَرَّاتٍ وَ یسَلِّمُ وَ یقُولُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوَابَهَا إِلَی قَبْرِ ذَلِکَ الْمَیتِ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ فَیبْعَثُ اللَّهُ مِنْ سَاعَتِهِ أَلْفَ مَلَکٍ إِلَی قَبْرِهِ مَعَ کُلِّ مَلَکٍ ثَوْبٌ وَ حُلَّهٌ وَ یوَسَّعُ قَبْرُهُ مِنَ الضِّیقِ إِلَی یوْمِ ینْفَخُ فِی الصُّورِ وَ یعْطَی الْمُصَلِّی بِعَدَدِ مَا طَلَعَتْ عَلَیهِ الشَّمْسُ حَسَنَاتٍ وَ تُرْفَعُ لَهُ أَرْبَعُونَ دَرَجَهً.

   مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج۲، ص: ۱۱۳

   حکایتی در باب تاثیر نماز شب اول قبر در کاهش فشار قبر

   محدث نوری در کتاب دارالسلام نقل می‌کند: «استاد ما، ملا فتحعلی سلطان آبادی گفت: عادت من این بود که هرگاه فردی از دوستان خاندان رسالت از دنیا می‌رفت و خبر آن به من می‌رسید، دو رکعت نماز شب دفن (نماز وحشت) برای او می‌خواندم؛ خواه او را می‌شناختم یا نمی‌شناختم. و هیچکس از این عادت من آگاه نبود، تا روزی یکی از دوستان، در راهی من را ملاقات کرد و گفت: دیشب فلان شخص که به تازگی از دنیا رفته بود، را در عالم خواب دیدم و از چگونگی حال او بعد از مرگش پرسیدم، او گفت من بعد از مرگ در تنگنای سختی قرار گرفتم و هنگام حسابرسی، مرا به سوی عذاب بردند؛ تا اینکه فلانی (نام شما را برد) دو رکعت نماز برای من خواند؛ همان دو رکعت، مرا از عذاب نجات داد. خدا پدرش را رحمت کند که به من چنین احسانی نمود. آنگاه آن شخص، از من پرسید، آن دو رکعت نماز، چه نمازی بود. من طریقه خود را در مورد خواندن نماز شب دفن (نماز وحشت) برای او بیان کردم.»

 • نکات مرتبط نماز وحشت شب اول قبر

  • اگر نماز لیله الدفن را به هر دو کیفیت بخواند، بهتر است.
  • نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر (از اول شب تا صبح) می‌شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود.
  • اگر بخواهند میت را به شهر دوری ببرند، یا به جهت دیگر دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر او تأخیر بیندازند.
  • می‌شود یک نفر چند مرتبه این نماز را به قصد اهداء ثواب به جا آورد.
  • هر‌گاه شخص نماز وحشت را سهواً به غیر کیفیتی که ذکر شد به جا آورد باید اعاده کند؛ اگر چه یک آیه از سوره قدر یا یک آیه از آیهالکرسی را فراموش کرده بود بخواند.
  • اجیر کردن و اجرت گرفتن برای خواندن نماز وحشت جایز است و احتیاط آن است که به عنوان بخشش و احسان به نمازگزار بذل نمایند و او هم نمازش را بدون در نظر گرفتن وجه مالی بخواند.
  • نماز شب اول قبر واجبی کفایی نیست تا بگوییم که با خواندن یک نفر ساقط می‌شود. نماز مستحبی است که هر فردی می‌تواند آن‌را خوانده و ثوابش را به میت هدیه کند.

  احکام نماز شب اول قبر

  مسأله ۶۳۸ – مستحب است در شب اول قبر، دو رکعت نماز وحشت برای میّت بخوانند و دستور آن این است که، در رکعت اول بعد از حمد یک مرتبه «آیه الکرسی» و در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه سوره «انّا أَنزَلناه ُ» بخوانند و بعد از سلام نماز بگویند: «اللّهُم َّ صَل ِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آل ِ مُحَمَّدٍ وَ ابعَث ثَوَابَهَا الَی قَبرِ فُلان ٍ» و به جای کلمه فلان، اسم میّت را بگویند.

  • این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست
  • رساله خوئی، تبریزی، سیستانی ” سزاوار است” بیان شده
  • مکارم: ” به امید این که مطلوب پروردگار باشد

  مسأله ۶۳۹ – نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر می شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعد از نماز عشا خوانده شود.

  • این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

  مسأله ۶۴۰ اگر بخواهند میّت را به شهر دوری ببرند، یا به جهت دیگر دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر او تأخیر بیندازند.

  • این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست
  • مکارم: مسأله اگر دفن میّت به علتی به تأخیر بیفتد باید نماز وحشت را تا شب اول دفن او تأخیر بیندازند.

  استفتائات حضرت آیت الله مکارم شیرازی

  پرسش : آیا در نماز وحشت قرائت آیه اوّل آیه الکرسی کفایت می کند؟
  پاسخ : آیه اول کافی است ولی بهتر است تکمیل خوانده شود.

  پرسش : نماز وحشت در چه زمانی از شب اوّل قبر خوانده می شود؟
  پاسخ : نماز وحشت را در هر موقع از شب اوّل قبر مى‏ توان به جا آورد، ولى مناسب تر در اوّل شب بعد از نماز عشائی که در وقت فضیلت می خواند.

  پرسش : خواندن یک نماز وحشت برای چند میّت چه حکمی دارد؟
  پاسخ : این عمل به قصد ورود اشکال دارد(زیرا در اصل باید برای هر میّت یک نماز لیله الدفن خوانده شود)، ولی این عمل به قصد رجاء(یعنی به امید رسیدن به ثواب) مانعی ندارد.

  پرسش : خواندن نماز وحشت در زمان حیات برای خود چه حکمی دارد؟
  پاسخ : این عمل جایز نیست ولی نمازهای مستحب زیادی است که هر کس می تواند بخواند و از برکاتشان بهره مند شود.

  پرسش : خواندن نماز وحشت برای کودک نابالغ چه حکمی دارد؟
  پاسخ : اگر به قصد رجاء(یعنی به امید رسیدن به ثواب) خوانده شود مانعی ندارد.

  پرسش : آیا یک نفر می تواند دو نماز وحشت براى یک میّت بخواند و وجهى در مقابل آن بگیرد؟
  پاسخ : این عمل به قصد قربت مطلقه مانعی ندارد.

  پرسش : خواندن نماز وحشت برای شهدای گمنام که بعد از چندین سال دفن می شوند چه حکمی دارد؟
  پاسخ : مانعی ندارد.

  پرسش : اگر جسد شخص غریق، مفقود گردد نماز وحشت او چه زمانی خوانده شود؟
  پاسخ : هر زمان که خواستید نماز را بخوانید.

  پرسش : نماز وحشت به چه صورت خوانده می شود؟
  پاسخ : مستحبّ است به امید این که مطلوب پروردگار باشد در شب اوّل قبر دو رکعت نماز وحشت براى میّت بخوانند، به این ترتیب که در رکعت اوّل بعد از حمد یک مرتبه «آیه الکرسى» و در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه انّا اَنْزَلْناه بخواند و بعد از سلام نماز بگوید: «اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ ابْعَثْ ثَوابَهَا اِلَى قَبْرِ فُلان» (و به جاى فلان، اسم میّت را بگوید).

  پرسش : میّتی که دفن او به تأخیر افتاده است نماز وحشت او باید در چه زمانی خوانده شود؟
  پاسخ : اگر دفن میّت به علّتى به تاخیر بیفتد باید نماز وحشت را تا شب اوّل دفن او تاخیر بیندازد.

  سوال: آیا میتوان نماز وحشت شب اول قبر را به نیت همه ی مؤمنینی که در آن روز دفن شده‌اند خواند؟

  پاسخ:

  در صورتی که نیتش این باشد که ثواب آن برای کسانی که آن روز دفن شده اند باشد اشکال ندارد و بگوید الی ارواح من مات فی هذا الیوم.

  استفتائات آیت الله سیستانی

  پرسش: کیفیت نماز وحشت (نماز شب اول قبر) ؟

  پاسخ:

  دو رکعت است در رکعت اول بعد از حمد آیت الکرسی را تا « هم فیها خالدون » بنابر احتیاط واجب بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره قدر را بخواند و پس از اتمام نماز بگوید : « اللهم صل على محمد وآل محمد وابعث ثوابها إلى قبر فلان (به جای فلان نام شخص را بگوید) » .

  و کیفتی دیگر برای نماز است که مختص به اولی شب فوت است (اگرچه دفن نشده باشد) و آن این است که : در رکعت اول بعد از حمد دو بار سوره توحید بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره تکاثر را بخواند و پس از اتمام نماز همان دعای ذکر شده را بگوید.

  استفتائات آیت الله خامنه ای

  س. آیا میتوان نماز وحشت شب اول قبر را به نیت همه ی مؤمنینی که در آن روز دفن شده‌اند خواند؟
  ج. به قصد رجاء مانع ندارد.

  منابع:

  • سایت هدانا
  • http://fa.wikishia.net
  • https://fa.wikipedia.org

برای خواندن نمونه شعرهای سنگ قبر روی آن کلیک کنید.

نوشته همه چیز درباره نماز وحشت شب اول قبر اولین بار در قصر سنگ. پدیدار شد.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *