خانه💥 / پزشکی و سلامت / علت و علائم و درمان انواع سرطان خون و سینه و معده و رحم

علت و علائم و درمان انواع سرطان خون و سینه و معده و رحم

سرطان

سرطان , علت سرطان , علائم سرطان , درمان سرطان  

سرطان چیست

سرطان با نام فارسی چنگار به گروهی بیماری گفته میشود که علت بوجود آمدنشان افزایش مهارنشده سلول های بدن است . در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم درباره علت و علائم و درمان انواع سرطان های خون و سینه و معده و رحم در دسته پزشکی و سلامت برای شما صحبت کنیم . در ادامه با ما همراه باشید. بدن انسان از تعداد بسیار زیادی سلول بوجود آمده و تشکیل شده است . این سلول ها در کنار هم باعث ساخت بافت هایی مثل استخوان و ماهیچه و پوست میشوند . اکثر سلول های طبیعی بدن ما در جواب به تحریکاتی که از درون و بیرون بدن به آنها وارد شود ، نمو و تولیدمثل میکنند و در پایان هم خواهند مرد . اگر این فرآیند در مدار صحیحی رخ بدهد بدن ما سالم خواهد ماند و موجب حفظ عملکرد طبیعی خود میشود .

سلول های سرطانی

مشکلات ما از وقتی آغاز میشود که متاسفانه یک سلول ما به جهش مبتلا و به سلولی سرطانی تبدیل خواهد شد.علت اصلی و دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است اما احتمالاتی وجود دارد که عامل های ژنتیکی و یا مواردی که باعث مختل شدن فعالیت های سلول ها میشوند موجب اشکال در هسته سلول شوند . این موارد عبارت هستند از مواد شیمیایی و سمی ، مواد رادیو اکتیو ، تابش بیش از اندازه اشعه هایی مثل نور آفتاب . در بدن موجودات سالم ، به صورت دائم تعادلی بین تقسیم سلول ها و مرگ طبیعی و تمایز سلول ها وجود دارد .

سرطان خون , تاربخچه سرطان , انواع سرطان , سرطان سینه

علت سرطان

سلولهای طبیعی امکان دارد بدون هیچ علت مشخصی به سلولهای سرطانی تبدیل بشوند اما در اکثر موارد علت این اختلال بخاطر روبرو شدن مکرر بدن با موادی مثل الکل و دخانیات شکل میگیرد . عملکرد و شکل ظاهری سلول هایی که سرطانی میشوند با سلول های طبیعی متفاوت است . جهش در ماده ژنتیکی یا دی ان ای سلول رخ میدهد ، دی ان ای باعث کنترل عملکرد و شکل ظاهری سلول میشود و زمانی که دی ان ای یک سلول تغییر کند باعث تفاوت کلی آن سلول میشود . این سلول دیگر با سلول های دیگر هماهنگ نخواهد بود و به شکل خودسرانه عمل خواهد کرد .

تاثیر مواد غذایی

برای پیشگیری از سرطان معده و انواع سرطان ها شما میتوانید پرتقال مصرف کنید . ابتلا به سرطان مری در افرادی که زیاد پرتقال مصرف میکنند ۵۰ درصد کمتر از افرادی است که آن را کمتر مصرف میکنند و یا هرگز آن را مصرف نمی کنند . میزان مبتلایان به سرطان لوزالمعده در کسانی که پرتقال مصرف میکنند در پایین ترین میزان قرار دارد . مصرف آب پرتقال هم همین خواص را دارد و سرشار از ویتامین C است . گفته میشود موادی در شکلات هستند که موجب پخش تومورهای سرطانی در سراسر بدن می شود. پیاز هم یکی از مواد غذایی است که به علت داشتن کوئرستین بر پیشگیری از سرطان موثر است .

تاثیر تخم مرغ بر سرطان

سال ۲۰۰۳ تحقیقی در دانشگاه هاروارد درباره تخم مرغ انجام شد که در آن نوجوان هایی که هر روز ۳ تخم مرغ خورده بودند در بزرگسالی کمتر به سرطانی مثل سرطان سینه مبتلا شده بودند . دو سال بعد در سال ۲۰۰۵ تحقیقات دیگری انجام شد و ثابت شد که خانوم هایی که در هفت روز یا یک هفته ۶ تخم مرغ مصرف میکنند حدود ۴۴ درصد کمتر از خانوم هایی که در هفته ۲ تخم مرغ یا کمتر میخورند به سرطان سینه دچار شده بودند . در سال ۲۰۰۸ در فرانسه تحقیقاتی در زمینه ترکیبات زرده تخم مرغ صورت گرفت . کولین یکی از ترکیب های زرده تخم مرغ است و احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه را تا ۲۴ درصد کاهش میدهد و کم میکند .

تومور های سرطانی

بیماری سرطان شامل و دربردارنده انواع تومور هایی است که بدخیم هستند و به نام نئوپلاسم در پزشکی شناخته میشوند . این اختلال هنگامی پیش می آید که یکی از سلول های بدن به خاطر عامل های متفاوت دچار رشد غیرطبیعی بقیه سلول ها شود . در پایان این اتفاق باعث بوجود آمدن تومور میشود و آن قسمت از بدن را از کار می اندازد و در ادامه به تمام قسمت های بدن سرایت خواهد کرد .

سرطان های زنان و مردان

از معمول ترین و شایع ترین سرطانها در زنان میتوان به سرطان سینه و در مردان به سرطان پروستات اشاره کرد . همچنین سرطان ریه در زنان در حال زیاد شدن است . سرطان مری در اثر چاقی و اسیدهای واکنشی اتفاق میفتد .

دسته بندی سرطان ها

اکثر سرطان ها به سه گروه بزرگ دسته یندی میشوند . کارسینوم دربرگیرنده سرطان هایی هست که به پوست مربوط میشوند و یا سلول هایی که لایه درونی اعضای بدن را میپوشانند همانند سرطان ریه و یا سلولهایی که سازنده غدد بدن هستند مثل سرطان پستان . سارکوم در برگیرنده سرطانهایی است که از استخوان و ماهیچه و بافت همبند همانند غضروف منشا میگیرند . لوسمی و لنفوم‌ ها دربرگیرنده سرطان هایی هستند که شامل سلولهای ایمنی و تشکیل دهنده خون منشا میگیرند . سرطان پوست معمول ترین سرطان در کشورهای غربی و اروپایی است و بعد از آن سرطان هایی نظیر سرطان سینه و سرطان ریه و سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و سرطان مثانه و رحم قرار میگیرند .

مصرف لیمو

لیمو دارای خواص و فواید بیشماری است . این میوه در درمان سرطان هم موثر است و به خاطر لیمونوئیدی که در ترکیبات خود دارد میتواند باعث تخریب و توقف سلول های سرطانی در بدن میشوند . در حالی که داروهایی که در شیمی درمانی استفاده میشوند به سلول های سالم هم آسیب میزنند .

علائم سرطان

این بیماری هم مانند هر بیماری و اختلالی دارای نشانه ها و علائمی است که بهتر است بدانید . پیدا شدن هر مدل توده سفت در زیر پوست بخصوص در مناطقی مثل سینه و … ، بهبود نیافتن زخم ها در مدت طولانی و پیدا شدن زخم بخصوص در دهان و اطراف زبان ، داشتن سوء هاضمه به صورت همیشگی ، تغییر رنگ و خارش و دردناک شدن و بزرگ شدن و خونریزی زگیل و خال ها ، تغییرات و آشفتگی در حرکات و اعمال روده ها و مثانه ، مشکلات بلع و سرفه و گرفتگی صدا به مدت طولانی

نگران نیاشید

( داشتن هر کدام از موارد زیر به معنای این نیست که شما حتما به این بیماری مبتلا هستید . هر کدام از موارد زیر به دلایل مختلف زیادی ممکن است برای شما پیش بیاید اما بهتر است اگر هر کدام از موارد زیر بیشتر از دو تا سه هفته طول کشید برای اطمینان خاطر و اهمیت به سلامتی خود به پزشک مراجعه کنید )

سرطان معده , سرطان رحم , سرطان پستان , سرطان خون علائم

عکس سرطان

تومور های بدخیم و خوش خیم

تومور های سرطانی به دو گروه خوش خیم و بدخیم دسته بندی میشوند . تومور های بدخیم میتوانند با گسترش و وسعت زیادی بقیه قسمت های بدن را مبتلا کنند . نحوه گسترش یافتن این تومورها به گونه ای است که با گردش خون و سیستم لنفاوی در بدن حرکت کرده و بقیه قسمت های بدن را به خود دچار میکنند . تومورهای بدخیم اکثرا بدون جراحی قابل درمان نیستند . تومورهای خوش خیم برعکس تومورهای بدخیم هستند ، آنها نمیتوانند گسترش پیدا کنند و بقیه قسمت های بدن را درگیر خود کنند . تومورهای خوش خیم مغزی خطرناکترین نوع تومور خوش خیم هستند و میتوانند موجب مرگ بشوند به همین خاطر درمان این شکل تومور خوش خیم بسیار مهم و حائز اهمیت است .

سرطان و سن

یکی از عواملی که در مبتلا شدن به این بیماری نقش دارد سن است . با افزایش سن احتمال مبتلا شدن به بعضی از سرطانها به شدت زیاد میشود . اکثر سرطانها در سن پنجاه و شصت به بالا اتفاق میفتند . یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در مردان شصت تا شصت و هفت سال و زنان چهل تا هفتاد و نه سال سرطانها هستند . عده ای معتقدند این بیماری ساخته دست خود انسان ها و یک بیماری صنعتی است .

گسترش بیماری در بدن

سرطان به سه شکل در بدن ما گسترش پیدا میکند . یکی از این راه ها، از راه بافت در بدن ماست . سلولهای سرطانی به بافت های مجاور حمله ور میشوند . راه دیگر از طریق دستگاه لنفاوی ماست . سلولهای سرطانی به دستگاه لنفاوی حمله ور میشوند و از طریق عروق لنفاوی در بدن حرکت و به نقاط دیگر میروند . از راه خون ، سلولهای سرطانی به سیاهرگ و مویرگ ها حمله ور میشوند و با خون همراه و به نقاط دیگر بدن خواهد رفت .

پیشگیری از سرطان

شما میتوانید با رعایت کردن نکات مفیدی که در اختیارتان قرار میدهیم تا حد زیادی از مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کنید . استفاده نکردن از مشروب های الکی و دخانیات شامل سیگار و قلیان ، مصرف غذاهای آب پز ، استفاده نکردن از غذاهای سوخته و سیاه شده ، مصرف بیشتر سبزی ها و میوه ها و مصرف کمتر گوشت قرمز ، رعایت کردن امور بهداشتی ، مصرف مواد غذایی و میوه هایی مثل انار ، انگور ، کلم بروکلی ، مرکبات ، چای ، گوجه فرنگی ، ماهی ، کیوی ، پیازچه و کلم ترش در پیشگری از سرطانها تاثیر زیادی دارد . در میوه توت ماده ای وجود دارد که روتین نام دارد ، روتین از سرطان روده جلوگیری و پیشگیری میکند . همچنین توت فرنگی خطر مبتلا شدن به انواع سرطان ها را در بدن کاهش میدهد .

نقش ورزش در پیشگیری از سرطان

ورزش کردن میتواند تا چهل درصد باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ شود . همینظور در پایین آورن احتمال ابتلا به سرطان پستان هم موثر است . شما با حداقل سی دقیقه ورزش و نرمش روزانه میتواند موجب کاهش خطر مبتلا شدن به سرطانها شوید .

مطالب مرتبط

بیماری دیابت بیماری ام اس بیماری میگرن بیماری کبد چرب

علت و علائم و درمان انواع سرطان خون و سینه و معده و رحم
5 (100%) 1 vote[s]

درباره ی الهه موسوی

همچنین ببینید

علائم و درمان گیاهی دفع کیست تخمدان چپ دختر و بارداری

کیست تخمدان سَندرُم تُخمدان پُلی‌کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز در زنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *