خانه💥 / دسته اصلی / سکته مغزی احتمال زوال عقل را افزایش میدهد+جزئیات کامل و عکس

سکته مغزی احتمال زوال عقل را افزایش میدهد+جزئیات کامل و عکس

در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم در مورد سکته مغزی احتمال زوال عقل را افزایش میدهد+جزئیات کامل و عکس صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و با دادن نظرات ما در بهبود کیفیت سایت یاری نمایید.در سنین بالا سکته مغزی یکی از مهمترین علل ایجاد ناتوانی و معلولیت است. حالا در یک مطالعه بزرگ محققان زوایای دیگری از این بیماری را آشکار کرده و به این نتیجه رسیده اند که سکته مغزی میتواند احتمال بروز دمانس یا زوال عقل را دو برابر بیشتر کند.

سکته مغزی بیماری شایعی است. بطوریکه در ایالات متحده در هر ۴۰ ثانیه یک نفر سکته مغزی میکند و این بیماری سالانه موجب مرگ حدود ۱۴۰ هزار نفر در آن کشور میشود یعنی از هر ۲۰ مرگ یکی به علت سکته مغزی است. از طرف دیگر دمانس یا زوال عقل در حدود ۹ درصد افراد بالای ۶۵ سال این کشور وجود دارد.

حالا محققان دانشگاه اگزتر در انگلستان در مورد ارتباط این دو بیماری بررسی وسیعی را انجام داده اند که نتایج آن در مجله Alzheimer’s & Dementia منتشر شده است. این بررسی بر روی ۴۸ مطالعه قبلی انجام شده که بیش از ۳ میلیون نفر را شامل شده است.

نتیجه این بررسی آن بوده که سابقه سکته مغزی احتمال بروز زوال عقل را ۷۰ درصد افزایش میدهد و سکته مغزی که به تازگی رخ داده باشد این احتمال را باز هم بیشتر کرده و به دو برابر افزایش میدهد. به نظر میرسد این ارتباط در مردان قویتر است و اینکه در هر سکته مغزی چه قسمتی از مغز آسیب دیده است تاثیر آن بر بروز دمانس را متفاوت میکند.

محققان میگویند با در نظر گرفتن شیوع بالای هر دو بیماری سکته مغزی و زوال عقل فهمیدن ارتباط بین این دو اهمیت زیادی دارد و هنوز چیزهای زیادی هست که باید در این مورد کشف شود.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *