تعویق آزمون دکتری؛ خواسته‌ داوطلبان آزمون 1400

تعویق آزمون دکتری؛ خواسته‌ داوطلبان آزمون 1400

در حالی که کمتر از یک ماه به برگزاری آزمون دکتری مانده است، داوطلبان زیادی خواستار تعویق آزمون دکتری 1400 و برگزاری آن در اردیبهشت‌ماه سال آینده هستند.

تعویق آزمون دکتری 1400 | تغییر زمان برگزاری

آزمون دکتری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال‌ها بود که در اسفندماه برگزار می‌شد. برگزاری این آزمون در اسفندماه با توجه به ویژگی‌های این آزمون مزیت‌های فراوانی داشت. از یک سو بسیاری از شرکت‌کنندگان این آزمون متاهل بودند و با توجه به شرایط خانوادگی خود امکان استفاده از تعطیلات نوروزی را نداشتند، بلکه برگزاری آزمون بعد از تعطیلات، عامل ضربه‌زدن به مطالعات این افراد بود. از سوی دیگر کنکور دکتری مرحله مهمی به نام مصاحبه داشت که خود زمان زیادی طلب می‌کرد و در صورتی که قرار بود به صورت معمول و بدون فشردگی برگزار شود، دست کم دو ماه از زمان داوطلبان را به خود اختصاص می‌داد.

اما شیوع کرونا، این آزمون را هم مانند دیگر مسائل زندگی جوانان تحت تاثیر قرار داد. آزمون دکتری 1399 اولین آزمون کشوری بود که به دلیل شرایط خاص کرونا به تعویق افتاد. این آزمون ابتدا به اردیبهشت سال 99 و سپس به خرداد منتقل شد و در نهایت مردادماه برگزار شد.

برگزاری آزمون دکتری 1399 به عنوان اولین آزمون بزرگ کشوری در شرایط کرونا، با ویژگی‌های خاصی برگزار شد. داوطلبان از همان لحظه عبور از کانکس نگهبانی جلوی حوزه‌های امتحانی تا زمانی که برگه‌ها را تحویل داده و حوزه را ترک کردند، رصد می‌شدند تا ضمن استفاده از ماسک، عطسه و سرفه هم نداشته باشند. ایجاد فاصله فراوان بین صندلی‌های حوزه‌ها و استفاده از حوزه‌های با تهویه مناسب، از دیگر اقدامات اساسی در برگزاری ایمن آزمون دکتری 99 بود.

بعد از برگزاری کنکور دکتری 99 که خود سازمان سنجش آن را تجربه موفقی اعلام کرد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم بر حسن اجرای آن مهر تایید زد، راه برای برگزاری دیگر آزمون‌های سراسری هم باز شد و به ترتیب آزمون کارشناسی ارشد و آزمون سراسری هم برگزار شدند.

البته تاخیرها و تعویق‌های متعدد و برگزاری آزمون دکتری 99 در مردادماه باعث شد تا اعلام نتایج اولیه و به تبع آن مصاحبه‌های کنکور دکتری هم خیلی دیر برگزار شود و با وجود برگزاری فشرده مصاحبه‌ها در یک ماه، نتایج اواخر مهرماه اعلام شود. همین امر یکی از نکاتی است که داوطلبان کنکور دکتری 1400 به آن توجه کرده‌اند و معتقدند با توجه به تاخیر فراوان در اعلام نتایج نهایی دکتری سال پیش، زمان کافی برای کسب آمادگی برای آزمون بعدی را نداشته‌اند.

شرایط خاص کرونا در اسفندماه هم یکی دیگر از نکاتی است که داوطلبان آزمون مدنظر دارند. به گفته بسیاری از کارشناسان، شرایط کرونا در اسفندماه مناسب نخواهد بود و احتمال شیوع گسترده ویروس وجود دارد، این در حالی است که احتمالا شرایط اردیبهشت‌ماه بسیار بهتر خواهد بود و داوطلبان می‌توانند با آرامش بیشتری در جلسه آزمون شرکت کنند.

نکته دیگری که طرفداران تعویق آزمون دکتری 1400 مطرح می‌کنند، این است که کنکور دکتری وزارت علوم، تنها آزمونی است که در اسفندماه برگزار می‌شود و تمام کنکورهای مهم کشوری وزارت علوم و وزارت بهداشت، در سال 1400 برگزار خواهند شد. از این رو این مسئله نوعی تبعیض و کم‌لطفی در حق این کنکور به حساب می‌آید.

در مطلب حاضر تلاش کردیم برخی از مهمترین دلایل داوطلبان متقاضی تعویق کنکور دکتری را برایتان فهرست کنیم تا بهتر بتوانید به خوبی‌ها و بدی‌های این کنکور پی ببرید. امیدواریم چه این کنکور به تعویق بیفیتد و چه سر موقع خود برگزار شود، شرایط لازم برای حفظ سلامتی شرکت‌کنندگان تامین شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *