12 ویژگی انکوباتور یخچالدار که قبل از خرید باید بدانید

12 ویژگی انکوباتور یخچالدار که قبل از خرید باید بدانید

انکوباتور

انکوباتور دستگاهی عایق است که شرایط محیطی نظیر دما، رطوبت و … را برای رشد موجودات فراهم می کند. انکوباتور دستگاهی است که برای پرورش میکروارگانیسم ها در شرایط مصنوعی لازم است و شرایطی را از نظر دما و رطوبت برای آن ها فراهم می کند تا میکروارگانیسم ها به خوبی پرورش یابند. از یک دستگاه انکوباتور می توان برای کشت ارگانیسم های تک سلولی و چند سلولی استفاده کرد.

انکوباتور در چند نوع متفاوت وجود دارد، انکوباتور نوزادان، انکوباتور CO2، انکوباتور یخچال دار، انکوباتور شیکر دار، انکوباتور جوجه کشی و انکوباتور ماهی. در اینجا به بررسی انکوباتور یخچال دار می پردازیم .

انکوباتور یخچال دار چیست ؟

دستگاه های انکوباتور یخچالدار کنترل دقیق دما را برای نتایج قابل اطمینان در تحقیقات دارویی، غذایی، آرایشی و میکروبیولوژی بر عهده دارند. دستگاه های انکوباتور یخچالدار برای کاربرد های متنوعی از جمله آزمایش نمونه میکروبیولوژیک و تحقیقات باکتری، آزمایش خون، مطالعات هضم آنزیم، مطالعات تبلور، کشت بافت، روش های هیستوشیمی و … مناسب هستند. دو نوع اصلی از انکوباتور یخچال دار وجود دارد، سیستم های خنک کننده ترموالکتریک و خنک کننده کمپرسور .

دستگاه انکوباتور یخچالدار با فناوری کمپرسور

دستگاه انکوباتور یخچال دار با یک فناوری همرفت ویژه کار می کند که دمایی ثابت در محفظه داخلی ایجاد می کند. کمپرسور دما را از 5 – تا 100 درجه سانتی گراد تنظیم می کند. مزیت خاص کمپرسور خنک کننده در دستگاه های انکوباتور یخچال دار این است که امکان تغییر سریع دما و همچنین پایین آوردن دما تا زیر 0 درجه سانتی گراد را فراهم می کند .

دستگاه انکوباتور یخچالدار با خنک کننده ترموالکتریک

انکوباتورهای یخچالدار با خنک کننده ترموالکتریک از نظر انرژی کم مصرف هستند. مزیت این دستگاه در مصرف کم انرژی آن است زیرا خنک کننده ترموالکتریک اجازه می دهد تا خروجی خنک کننده در دوز های بسیار کم تنظیم شود. به منظور ثابت نگه داشتن درجه حرارت، محفظه داخلی کاملاً از محیط اطراف عایق بندی شده و با همرفت قابل تنظیم کار می کند. این ساخت و ساز از خشک شدن نمونه ها یا میکروارگانیسم ها در طی انکوباتور جلوگیری می کند. انکوباتور های خنک شده با خنک کننده ترموالکتریک در درجه اول در صنایع غذایی و میکروب شناسی استفاده می شوند. از آن جا که نیازی به کمپرسور نیست، دستگاه های انکوباتور یخچال دار اغلب در آزمایشگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند .

ویژگی های دستگاه‌‌ انکوباتور یخچالدار

ویژگی های متداول اتکوباتور یخچالدار که هنگام خرید باید به آنها توجه کنید:

دقت دمای 1/0 ± درجه سانتی گراد دارد .

مجهز به سیستم ضد برفک است .

مجهز به تایمر است .

مجهز به سیستم هشدار دهنده است .

ابعاد خارجی : ارتفاع 82، عرض 60 و طول 62 سانتی متر

ابعاد داخلی : ارتفاع 35، عرض 35 و طول 48 سانتی متر

جنس بدنه خارجی از ورق فولادی با رنگ الکتروستاتیک اپوکسی است .

محفظه داخلی آن مجهز به فن برای یكنواختی دمای فضای داخلی محفظه است .

مجهز به سینی های متحرك  از جنس استیل یا آلومینیوم است .

محفظه داخلی انکوباتور یخچال دار از جنس استینلس استیل است .

دارای ظرفیت 55 لیتر و محدوده دمایی 30- تا 70 درجه سانتی گراد است .

هم مجهز به المنت ( جهت افزایش دما تا 70 درجه سانتی گراد ) است و هم دارای کمپرسور ( جهت کاهش دما تا 30- درجه سانتی گراد ) است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *