خانه💥 / پزشکی و سلامت / آشنایی با عوارض مصرف قرص آسیکلوویر 400 برای کودکان و تبخال

آشنایی با عوارض مصرف قرص آسیکلوویر 400 برای کودکان و تبخال

قرص آسیکلوویر

آشنایی با عوارض مصرف قرص آسیکلوویر ۴۰۰ برای کودکان و تبخال در دسته پزشکی و سلامت سایت علم سرا

قرص آسیکلوویر

هدف این سایت بالا بردن سطح اطلاعات شماست ، لطفا قبل از مصرف هر قرص یا دارو حتما با پزشک مشورت کنید. به خصوص در کودکان و در زمان بارداری و شیردهی تا خدای نکرده دچار مشکل نشوید .اگر از داروی دیگری استفاده میکنید قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود اطلاع بدهید تا تداخل دارویی ایجاد نشود . تداخل دارویی باعث ایجاد عوارض مختلف و کم کردن اثر دارو میشود .

توضیحاتی در مورد قرص آسیکلوویر

قرص آسیکلوویر در درمان و پیشگیری تبخال ناشی از ویروس هرپس، مننژیت ناشی از ویروس هرپس ، پیشگیری و درمان بیماری زونا و درمان عفونت آبله مرغان مصرف می شود.جذب خوراکی آسیکلوویر حدود %۱۵-۳۰ است و به مقدار وسیع در مایعات و بافت های بدن شما منتشر می شود. بیشترین غلظت آن در CNS حدود % ۵۰ غلظت پلاسمایی آن است .متابولیسم آن کبدی است به طور عمده از طریق کلیه دفع می شود. جذب پوستی دارو نا چیز است .در صورت وجود هیدراتاسیون ،اختلال کار کلیه یا اختلالات نورولوژیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد آشنایی با عوارض مصرف قرص آسیکلوویر ۴۰۰ برای کودکان و تبخال صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.♥

قرص آسیکلوویر چیست

اسیکلوویر با نام لاتین  Acyclovir یک داروی ضد ویروس است که به شکل قرص، پماد و آمپول در دسترس می‌باشد و مورد استفاده قرار می گیرد

تاثیر قرص آسیکلوویر در بدن

شیوه کار اسیکلوویر در بدن اختلال در همانند سازی دی‌ان‌ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول به توسط تیمیدین کیناز ویروس فعال می‌شود (اسیکلوویر تری فسفات) و موجب مهار عملکرد DNA پلی مراز ویروس می‌شود.

مصرف قرص آسیکلوویر

اسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می‌کنند. نام دیگر آن «زوویراکس» است. آسیکلویر یک داروی ضد ویروس مطرح است که برای درمان بیماریهای ویروسی به خصوص هرپس ویریده (عامل ایجاد تبخال) به کار می‌رود. البته در سایر بیماریهای ویروسی حتی ایدز هم ممکن است مفید باشد. مصرف این دارو در بیمارانی که اختلالات عملکرد کلیوی دارند و یا همزمان از داروهایی که دارای عوارض کلیوی هستند استفاده می کنند باید با احتیاط همراه باشد. مصرف این دارو در بیمارانی که دارای بیماری با زمینه نورولوژیک بوده و یا از اختلالات کبدی یا اختلالات آب و الکترولیت رنج می برند باید با احتیاط صورت گیرد. درصورت بروز علائمی از قبیل قرمز شدن پوست، خارش، کهیر، سرگیجه، احساس عدم تعادل، بی خوابی، بی قراری، گیجی، منگی، لرزش دستها، توهم و تشنج بیمار باید پزشک را مطلع کند. مصرف این دارو باعث تغییر در نتایج آزمایشات اندازه گیری نیتروژن اوره در خون (BUN) ، کراتینین سرم و آزمون های عملکرد کبدی می گردد. توجه: درصورت بروز خستگی و ضعف غیرعادی، که ممکن است نشانه کاهش ملایم اب بدن و نارسایی اولیه کلیوی باشد، بیمار باید پزشک را مطلع کند.

نکاتی درباره مصرف قرص آسیکلوویر

این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه به دیگران خودداری فرمایید. مصرف این دارو تنها با نظر پزشک مجاز می باشد. دوره درمان را تکمیل کنید چنانچه سئوال یا نکته مبهمی در مورد مصرف این دارو بنظرتان رسید، با پزشک یا داروساز خویش تماس بگیرید. این دارو مهار کننده تایمیدین کیناز (thymidine kinase) در ویروس هرپس نوع او ۲ و واریسلا زوستر (herpes type 1 and 2, varicella-zoster)میباشد. نفوذ این داروبه سلولهای الوده به ویروس بیشنر از سلولهای سالم است و فعالیت ان بر علیه ویروس هرپس نوع او ۲ بیشتر و بر علیه ویروس سیتومگالو و اپاشتاین-بار کمتر است. در درمان زونا (herpes zoster) ، هرپرس ژنیتال ، آبله مرغان و در بیماران با نقص سیستم ایمنی. دردرمان سیتومگالوویروس و هرپز سیمپلکس (تبخال). در درمان عفونت های مختلف ناشی از هرپز سیمپلکس ازجمله چشمی، اگزما اریتمامالتیفورم و هرپتیکوم ، پیوند مغزاستخوان و کلیه و انسفالیت مونونوکلئوزعفونی ناشی از هرپز زوستر.۱-تبخال تناسلی از راه مقاربت قابل انتقال است و مصرف آسیکلوویر مانع از انتقال نمی‌شود. از این رو حتی اگر بیمار علائمی نداشته باشد باید از مقاربت خودداری گردد. ۲- مصرف آسیکلوویر در عفونت ساده آبله مرغان در کودکان دارای سیستم ایمنی سالم توصیه نمی‌شود. ۳-درمان با آسیکلوویر باید بلافاصله پس از مشاهده اولین علائم عفونت تبخالی آغاز شود. ۴-شکل تزریقی دارو باید بصورت انفوزیون وریدی مصرف شود. دارو حداقل باید طی یک ساعت انفوزیون شود. ۵-از تزریق عضلانی و زیر جلدی شکل تزریقی باید خودداری شود. ۶-هنگام مصرف دارو، جهت جلوگیری از بروز عوارض کلیوی، باید به مقدار کافی مایعات مصرف شود . .

نحوه و روش مصرف قرص آسیکلوویر

این دارو را دقیقا مطابق شیوه ای که پزشکتان دستور داده استفاده فرمایید. مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار تجویز معمول این دارو به قرار زیر است: بزرگسالان: در درمان عفونت های اولیه هرپس ژنیتال، بیماران با عفونت های راجعه شدید ویروسی و برای پیشگیری به منظور کاهش شیوع و شدت عفونت های راجعه ویروسی بستگی به شدت عفونت ۸۰۰-۲۰۰ میلی گرم ۵ بار در روزبمدت ۷-۱۰ روز تجویز می شود. توجه: دوز مصرفی در بیمارانی که دارای اختلالات عملکرد کلیوی حاد یا مزمن می باشند باید تعدیل گردد. ابله مرغان درکودکان: ۱۲-۲ سال: مقدار مصرف در کودکان تا وزن ۴۰ کیلوگرم، ۲۰ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن(حداکثر ۸۰۰ میلی گرم) در هر دوز هر ۶ ساعت بمدت ۵ روز می باشد. ابله مرغان درکودکان با ورن بیشتر از ۴۰ کیلوگرم و بزرگسالان: ۸۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت بمدت ۵ روز می باشد. توجه: مصرف مطمئن و بی خطر این دارو به صورت خوراکی در کودکان زیر ۲ سال هنوز به اثبات نرسیده است. هرگز از مقدار تجویز شده توسط پزشک تجاوز نفرمایید. این دارو را می توان با معده خالی یا همراه غذا با یک لیوان آب مصرف نمود. درصورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو به محض یاد آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، از مصرف آن و یا از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی خودداری نمایید.

مقدار مصرف قرص آسیکلوویر

مقدار مصرف خوراکی بزرگسالان: در درمان تبخال تناسلی مقدار ۲۰۰ میلی‌گرم (در بیمارانی که دچار اختلال ایمنی شدید هستند یا جذب دارو در آنها ناقص است تا ۴۰۰ میلی‌گرم) ۵ بار در روز و به مدت ۱۰–۵ روز مصرف می‌شود. برای درمان متناوب عفونت‌های عود کننده، همین مقدار به مدت ۵ روز مصرف می‌شود. برای درمان فرونشاننده طولانی مدت عفونت عود کننده، مقدار ۴۰۰ میلی‌گرم دوبار در روز یا ۲۰۰ میلی‌گرم ۵–۳ بار در روز و به مدت حداکثر ۲ ماه مصرف می‌شود. در درمان زونا ۸۰۰ میلی‌گرم ۵ بار در روز به مدت ۱۰–۷ روز مصرف می‌شود. در درمان تبخال مخاطی – جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی مقدار ۴۰۰–۲۰۰ میلی‌گرم ۵ بار در روز و به مدت ۱۰روز مصرف می‌شود. در پیشگیری از این نوع عفونت مقدار ۴۰۰ میلی‌گرم هر ۱۲ ساعت مصرف می‌شود. در درمان آبله مرغان، ۸۰۰ میلی‌گرم ۴ بار در روز و به مدت ۵ روز مصرف می‌شود. در صورت وجود اختلال در کار کلیه مقدار مصرف باید کاهش یابد. کودکان: در درمان و پیشگیری از تبخال برای کودکان زیر ۲ سال نصف مقدار مصرف بزرگسالان و برای کودکان با سن بیشتر از ۲ سال مقدار مصرف مانند بزرگسالان است. در کودکان۱۲–۲ سال در آبله مرغان mg/kg 20 تا حداکثر ۸۰۰ میلی‌گرم در هر بار مصرف ۴ بار در روز به مدت ۵ روز مصرف می‌شود. تزریقی: توجه: این دارو باید به صورت انفوزیون وریدی طی یک ساعت تزریق شود. همچنین مقدار مصرفی تزریقی در بیماران چاق باید بر اساس وزن ایده‌آل بدن محاسبه شود. بزرگسالان: در درمان تبخال تناسلی اولیه شدید، بصورت محلول رقیق شده مقدار mg/kg5 سه بار در روز بمدت ۷–۵ روز انفوزیون وریدی می‌شود. در عفونت تبخال مخاطی – جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، مقدار mg/kg 10-5 سه بار در روز و به مدت ۱۰–۷ روز انفوزیون وریدی می‌شود. در درمان آنسفالیت ناشی از ویروس هرپس ،mg/kg 10 سه بار در روز به مدت ۱۰ روز و در درمان زونا در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، همین مقدار به مدت ۷ روز انفوزیون وریدی می‌گردد. مقدار مصرف در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه باید تعدیل گردد. حداکثر مقدار مصرف در بزرگسالان mg/kg30 یا g/m2 5/1 است. کودکان: مقدار مصرف در درمان تبخال تناسلی اولیه شدید در کودکان تا ۱۲ سال، mg/m2250 سه بار در روز به مدت ۵ روز به صورت انفوزین وریدی می‌باشد. در درمان تبخال جلدی – مخاطی در کودکان مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، همین مقدار به مدت ۷ روز انفوزین وریدی می‌شود. در درمان آنسفالیت ناشی از ویروس هرپس mg/m2500 هر ۸ ساعت به مدت ۱۰ روز انفوزین می‌شود. در درمان زونا در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی mg/m2500 سه بار در روز و به مدت ۷ روز و در عفونت تبخال منتشر در نوزادان mg/kg10 سه بار در روز و به مدت ۱۴–۱۰ روز انفوزیون وریدی می‌شود. مقدار مصرف در کودکان بالای ۱۲ سال مانند بزرگسالان است.

عوارض قرص آسیکلوویر

اختلالات گوارشی، هپاتیت و زردی، سر درد و سرگیجه، واکنش‌های حساسیت مفرط و آنافیلاکسی، توهم، لرز، تشنج، جنون و اغماء از عوارض گزارش شده این دارو هستند. فلبیت یا التهاب در محل تزریق از عوارض جانبی مهم و نسبتاً شایع آسیکلوویر تزریقی است. امکان بروز عوارض کلیوی بخصوص بعد از تزریق سریع دارو وجود دارد.

مصرف قرص آسیکلوویر در بارداری

انجمن غذا وداروی ایالات متحده(FDA)، مصرف این دارو را در حاملگی جزء گروه B قرار داده است. بدین معنی که مطالعه کافی در مورد اثر این دارو در انسان انجام نشده ولی مصرف این دارو در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده یا مطالعه در انسان خطری را برای جنین نشان نداده. لذا درمان با سیترازین میبایست تحت نظارت پزشک انجام شود.

ممنوعیت مصرف قرص آسیکلوویر

اگر به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر (Valtrex) حساسیت دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر به پروتئین های شیر آلرژی دارید، نباید قرص های آسیکلوویر (Sitavig) را استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه آسیکلوویر برای شما خطری ندارد، اگر به بیماری های زیر مبتلا هستید، به پزشک خود اطلاع دهید: بیماری کلیوی؛ یا سیستم ایمنی ضعیف (ناشی از بیماری یا با استفاده از داروهای خاص). انتظار نمی رود آسیکلوویر به یک جنین آسیب برساند. اما اگر باردار هستید یا در حین درمان باردار شدید، پزشک خود را مطلع سازید. اگرهنگام تولد، نوزاد شما مبتلا به تبخال تناسلی باشد، ممکن است این بیماری را در طول زایمان به کودک خود انتقال داده باشید. اگر تبخال تناسلی دارید، فرایند جلوگیری از انتقال آسیب های تبخال به نوزاد در دوران بارداری را به عنوان امری مهم در نظر داشته باشید. دارو را تحت راهنمای تجویز شده مصرف کنید تا به بهترین شکل ممکن عفونت را کنترل کند. آسیکلوویر به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به یک نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند. در صورت شیر دهی به نوزاد، از این دارو استفاده نکنید. قرص آسیکلوویر را به کودکان ندهید چون ممکن است باعث ایجاد شوک در آن ها شود.

تداخلات دارویی قرص آسیکلوویر

مصرف همزمان آن با پروبنسید (Probencid) باعث افزایش غلظت سرمی آسیلکوویر می شود. اسیکلوویر باعث افزایش غلظت سرمی تیوفیلین میگردد. مصرف همزمان اسیکوویر با هایدنتوئین ها و والپروئیک اسید باعث کاهش علظت سرمی این داروها میگردد. آسیکلوویر می تواند به کلیه های شما آسیب برساند. به ویژه اگر همزمان از چنین داروهایی استفاده کنید: پروبنزید ضد ویروس ها داروی شیمی درمانی آنتی بیوتیک تزریقی داروهای اختلالات روده داروهای جلوگیری از پس زدن پیوند اعضا داروهای تزریقی پوکی استخوان بعضی از داروهای مسکن یا آرتریت(از جمله آسپیرین) ممکن است سایر داروها ، از جمله داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با آسیکلوویر تداخل ایجاد کنند. پزشک خود را درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن کرده اید یا قصد توقف آن را دارید، مطلع سازید. به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و فقط از این دارو برای علائم تجویز شده استفاده کنید.

شرایط نگهداری و مصرف قرص آسیکلوویر

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید. دارو را در دمای ۲۵-۱۵ درجه سانتیگراد و در بسته بندی اصلی نگهداری فرمایید. دارو را دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. از مصرف داروهای تاریخ گذشته جدا خودداری فرمایید.قرص را در بسته بندی خود نگه دارید تا آماده مصرف آن شوید. قرص را با انگشتانی خشک در بیاورید. قرص را نجویده و نبلعید. طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید. قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود. دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای ۳۰ ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید. اجازه دهید تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود. شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید. در طول ۶ ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید. اگر به طور تصادفی قرص را بلعیدید، یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری را جایگزین کنید. اگر تغییراتی در وزن خود مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. دوزهای آسیکلوویر براساس وزن (مخصوصا در کودکان و نوجوانان) است و هر تغییری ممکن است بر میزان دوز تاثیر بگذارد. در حالی که شما آسیکلوویر را مصرف می کنید، برای حفظ سلامتی کلیه هایتان به مقدار کافی آب بنوشید. این دارو را تا اتمام طول مدت زمان تجویز شده استفاده کنید. علائم شما ممکن است قبل از عفونت به طور کامل درمان شوند. آسیکلوویر عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد. آسیب های ناشی از ویروس های تبخال باید تا حد امکان تمیز و خشک نگه داشته شوند. پوشیدن لباس های شل می تواند در جهت جلوگیری از تحریک زخم ها مفید واقع شود. دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید.

موارد مصرف قرص آسیکلوویر

الف) تبخال ساده جلدی: مخاطی اولیه یا عود کننده (ناشی از HSV-1 و HSV-2) یا تبخال تناسلی اولیه شدید در بیمارانی که مبتلا به نقص ایمنی هستند. ب) تبخال تناسلی اولیه. پ) درمان متناوب برای تبخال تناسلی عود کننده. ت) درمان فرونشاننده طولانی مدت تبخال تناسلی عود کننده. ث) زونای منتشر.

ghorsaciclovir barayechist irnab ir قرص آسیکلوویر برای چیست؟

قرص آسیکلوویر برای چیست؟

هر آنچه که باید از آسیکلوویر بدانید / عوارض و نحوه مصرف

اسیکلوویر (به انگلیسی:Aciclovir) یک داروی ضد ویروس است که به شکل قرص، پماد و آمپول در دسترس می باشد.اسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می کنند. نام دیگر آن «زوویراکس» است.آسیکلویر یک داروی ضد ویروس مطرح است که برای درمان بیماریهای ویروسی به خصوص هرپس ویریده (عامل ایجاد تبخال) به کار می رود. البته در سایر بیماریهای ویروسی حتی ایدز هم ممکن است مفید باشد.brightening cream

موارد مصرف آسیکلوویر (Acyclovir Systemic)

الف) تبخال ساده جلدی:مخاطی اولیه یا عود کننده (ناشی از HSV-1 و HSV-2) یا تبخال تناسلی اولیه شدید در بیمارانی که مبتلا به نقص ایمنی هستند.
ب) تبخال تناسلی اولیه.
پ) درمان متناوب برای تبخال تناسلی عود کننده.
ت) درمان فرونشاننده طولانی مدت تبخال تناسلی عود کننده.
ث) زونای منتشر.

مکانیسم اثر:
آسیکلویر به وسیله سلول ویروس به شکل فعال خود ( تری فسفات) تبدیل می شود و آنزیم DNA پلیمراز ویروسی را مهار می کند.
در شرایط آزمایشگاهی آسیکلویر بر علیه HSV-1 و HSV-2، ویروس واریسلا زوستر، ویروس اپشتاین بار و سیتومگالوویروس مؤثر است. در محیط داخل بدن آسیکلویر ممکن است طول مدت عفونتهای حاد را کاهش داده و ترمیم ضایعات را در دوره های تبخال تناسلی اولیه سرعت بخشد. بیماران مبتلا به تبخالهای عود کننده مکرر (بیشتر از ۶ دوره در سال) به عنوان پیشگیری می توانند آسیکلوویر را از راه خوراکی به مدت ۶-۴ ماه مصرف کنند تا از عود بیماری جلوگیری کنند.

فارماکوکینتیک

جذب:از طریق خوراکی به آهستگی و ناقص جذب می شود (حدود ۳۰-۱۵ درصد). حداقل غلظت پلاسمایی آن طی ۲-۵/۱ ساعت حاصل می شود. غذا در جذب دارو تأثیر ندارد. میزان جذب دارو از راه موضعی بسیار کم است.
پخش:به طور وسیع در مایعات و بافتهای بدن انتشار می یابد. غلظت در مایع مغزی- نخاعی تقریبا ۵۰ درصد غلظت پلاسمایی آن است. در حدود ۳۳-۹ درصد به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.
متابولیسم:در داخل سلول ویروس به شکل فعال خود متابولیزه می شود. تقریبا ۱۰ درصد مقدار جذب شده در خارج از سلول متابولیزه می گردد.
دفع:از مقدار آسیکلویر جذب شده به طور سیستمیک تا ۹۲ درصد به شکل تغییر نیافته از کلیه ها و از طریق فیلتراسیون گلومرولی و ترشح لوله ای دفع می شود. در بیماران دارای عملکرد کلیوی طبیعی، نیمه عمر دارو ۵/۳- ۲ ساعت است. در بیماران دچار نارسایی کلیه، نیمه عمر دارو به ۱۹ ساعت می رسد.

اشکال دارویی:

Injection, Powder, Lyophilized:250mg
Injection, Powder:500mg
Tablet:200, 400, 800mg
طبقه بندی فارماکولوژیک:نوکلئوزید صناعی پورین.
طبقه بندی درمانی:ضد ویروس.
طبقه بندی مصرف در بارداری:رده B
نام های تجاری:Aciclovir Mylan, Zovirax

عملکرد آسیکلوویر در بدن چگونه است؟

شیوه ساز و کار آسیکلوویر در بدن، اختلال در همانند سازی دی ان ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول، به ماده فعال آسیکلوویر تری فسفات تبدیل می شود که این ماده موجب مهار عملکرد دی. ان.ای پلیمراز می شود.

چگونگی مصرف دارو
کپسول ، قرص ، و سوسپانسیون خوراکی آسیکلوویر را می توان با غذا مصرف کرد. دارو در هر نوبت باید با یک لیوان پر از آب مصرف شود. بهتر است برای حفظ یک سطح ثابت دارو در خون ، آسیکلوویر در فواصل یکسان در طی ۲۴ ساعت مصرف شود. آسیکلوویر معمولاً هر ۴ ساعت ، ۵ بار در روز تجویز می شود.

برنامه زمانی مصرف دارو می تواند ۶ صبح ، ۱۰ صبح ، ۲ بعدازظهر و ۶ عصر و ۱۰ شب باشد. اگر این برنامه با برنامه کاری یا خواب شما تداخل می کند از پزشکتان بخواهید در تعیین یک برنامه دارویی که برای شما مناسب تر بوده و در عین حال اهداف درمانی را برآورده سازد، به شما کمک کند.

بسیار مهم است که دارو سر وقت و به مقدار تجویز شده کامل مصرف شود، حتی اگر احساس می کنید حالتان بهتر شده است .
اگر پیش از مصرف کامل دارویتان آن را قطع کنید، علایمتان ممکن است مجدداً ظهور کنند. پیش از مصرف سوسپانسیون خوراکی ، شیشه را به خوبی تکان دهید و از وسیله ای اندازه گیری همراه دارو برای تعیین مقدار مصرفی در هر نوبت استفاده کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردید ، آن را به مجردی که به یاد آوردید مصرف کنید. البته اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی رسیده است ، نوبت قبلی را رها کرده به برنامه دارویی خود برگردید، مقدار دارو را دو برابر نکنید.

توصیه های دارویی آسیکلوویر

بیمار باید بداند که Acyclovir درمان کننده هرپس تناسلی نیست و مشخص نیست که آیا Acyclovir از انتقال هرپس تناسلی به سایرین جلوگیری می کند یا خیر.
از تماس جنسی با شرکای جنسی غیر آلوده در زمانی که ضایعات هرپس تناسلی و علائم بیماری وجود دارد اجتناب شود زیرا ریسک آلوده شدن شریک جنسی وجود دارد. هرپس تناسلی حتی در صورت نبود علائم هم منتقل می شود
درمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن بعد از پیدایش علائم آغاز شود
دوز و طول مدت درمان توصیه شده نباید افزایش یابد
بیمار در طول درمان با داروی سیستمیک باید آب کافی مصرف کند
در صورت مصرف همزمان داروهای نسخه ای یا OTC به پزشک اطلاع داده شود.
در صورت بارداری یا قصد به بارداری یا شیردهی به پزشک اطلاع داده شود.
Acyclovir موضعی نباید برای درمان هرپس تناسلی استفاده شود و فقط جهت تبخال مصرف می شود
قبل از استفاده از کرم موضعی محل باید تمیز و خشک باشد
کرم موضعی برای استفاده خارجی است و نباید داخل دهان یا بینی یا پوست سالم و چشم استفاده شود
از پوشش روی کرم استفاده نکنید
دست ها را قبل و بعد از استفاده از کرم بشویید
از استفاده از سایر فرآورده های موضعی مثل لوازم آرایشی، بوم لب، ضد آفتاب و سایر داروهای موضعی روی محل استفاده از کرم اجتناب کند

دارو های هم گروه آسیکلوویر

Valaciclovir
Valganciclovir
Adefovir
Cidofovir
Entecavir
Famciclovir
Ganciclovir
Ribavirin
Telbivudine

نکات قابل توصیه به بیمار

۱٫برای کسب بهترین نتایج، دارو را موقع شروع اولین نشانه های عفونت (مانند احساس گزگز، خارش یا درد) مصرف کنید.
۲٫در طی عفونت تبخال تناسلی فعال از مقاربت جنسی خودداری کنید.
مصرف در سالمندان:در بیماران سالخورده مصرف دارو باید با احتیاط صورت گیرد.
مصرف در کودکان:بی ضرری و اثر بخشی آسیکلویر خوراکی در کودکان ثابت نشده است. این دارو در تعداد کمی از کودکان به طور وریدی تزریق شده است. در تهیه محلول آسیکلویر برای تزریق به کودکان نباید از آب باکتریو استاتیک که حاوی بنزیل الکل است استفاده شود .

عوارض جانبی قرص آسیکلوویر

اعصاب مرکزی:سردرد، علائم آنسفالوپاتی (خواب آلودگی، لرزش، اغتشاش شعور، توهمات، آشفتگی، حملات تشنجی و اغما).

قلبی- عروقی:کمی فشار خون.

دستگاه گوارش:تهوع، استفراغ، اسهال.

ادراری- تناسلی:هماچوری، کریستالوری، اختلال قابل برگشت عملکرد دستگاه ادراری.

موضعی:التهاب، بثورات وزیکولی و فلبیت در ناحیه تزریق.

سایر عوارض:درد مفصلی، پیدایش ویروسهای مقاوم (با مصرف طولانی مدت و مکرر).

توجه:در صورت بروز حساسیت مفرط یا آنسفالوپاتی، مصرف دارو قطع شود.

مسمومیت و درمان

مصرف بیش از حد دارو به دنبال تزریق وریدی مقادیر سرشار در بیمارانی روی می دهد که وضعیت مایعات بدن آنها پیگیری نشده و یا مقادیر زیاد و نامتناسبی از دارو را از راه تزریقی دریافت می کنند. به دنبال مصرف مقادیر زیاد آسیکلویر مسمومیت حاد با آن گزارش نشده است. تظاهرات بالینی:مسمومیت کلیه ها، از جمله افزایش غلظت سرمی BUN و کراتینین که به سمت نارسایی کلیوی پیشرفت می کند. درمان:با همودیالیز دارو از بدن خارج می شود.

اثر بر آزمایشهای تشخیصی

غلظت سرمی کراتینین و غلظت ازت اوره خون ( BUN) ممکن است طی درمان با آسیکلویر افزایش یابد.

ملاحظات اختصاصی

۱- دارو نباید به صورتزیرجلدی، داخل عضلانی، داخل چشمی و یا با مقادیر سرشار از راه وریدی مصرف شود.

۲- برای جلوگیری از آسیب لوله های کلیوی، دارو باید حداقل طی یک ساعت انفوزیون شود.

۳- حلالیت دارو در ادرار کم است. بنابراین برای جلوگیری از مسمومیت کلیوی در بیماران تحت درمان با این دارو از راه سیستمیک، باید از کفایت مایعات بدن ایشان مطمئن بود.

۴- غلظت کراتینین سرم باید پیگیری گردد. اگر طی چند روز پس از شروع درمان با آسیکلویر غلظت آن به حد طبیعی نرسد، می توان مصرف آب بیمار را افزایش داد و یا مقدار مصرف دارو را تنظیم یا قطع کرد.

۵- احتمال بروز علائم آنسفالوپاتی در بیمارانی که نسبت به داروهای سیتوتوکسیک واکنشهای نورولوژیک نشان داده است بیشتر است.

قرص آسیکلوویر ۴۰۰ یا قرص تبخال

قرص آسیکلوویر یا قرص تبخال قرصی است که برای درمان برخی عفونت های ویروسی مورد استفاده قرار می گیرد. زونا، آبله مرغان و همچنین تبخال لب تنها برخی از موارد استفاده از قرص آسیکلوویر می باشند. هرپس تناسلی یکی دیگر از کاربردهای استفاده این دارو می باشد. ممکن است متخصصین تا مدتی پس از فروکش کردن ضایعات همچنان بیماران خود را به ادامه مصرف داروی خود توصیه نمایند. این عمل موجب کاهش دفعات عود تبخال و هرپس ژنیتالیا می گردد.
این دارو موجب درمان کامل این عفونت ها نمی گردد بلکه موجب کاهش علایم و همچنین کوتاه شدن مدت بیماری می گردد. ویروس هایی که عامل بیماری هایی نظیر زونا یا تبخال هستند از خانواده ای به نام هرپس می باشند. این ویروس ها در پایانه های عصبی سیستم عصبی مخفی شده و در شرایط استرس زا نظیر امتحانات، مشکلات زناشویی، مشکلات مالی و خانوادگی موجب بروز علایمی می گردند که آن ها را به نام های زونا و تبخال می شناسیم. قرص آسیکلوویر موجب کاهش علایم و همچنین خاموش ماندن ویروس در بدن می گردد.

درمان زونا با آسیکلوویر

زونا یا هرپس زوستر:عامل بیماری آبله مرغان و زونا یک ویروس مشترک است به نام ویروس واریسلا-زوسترکه از نظر مرفولوژیکی شبیه ویروس هرپس سیمپلکس است .
بیماران مبتلا به آبله مرغان پس از این که بهبود یافتند ، این ویروس به صورت غیرفعال برای تمام عمر در اعصاب مجاور نخاع این بیماران باقی می ماند و آنان را برای همیشه نسبت به آبله مرغان مصون می سازد ، هر چند موارد استثناء نیز وجود دارد . ضعیف شدن سیستم ایمنی افراد مسن ( بالاتر از پنجاه سال ) می تواند ویروس موجود در بدن آنها را دوباره فعال کند و موجب بروز بیماری زونا شود .درمان زونا به عوامل متعددی مانند سن بیمار، محل ضایعات، وضعیت ایمنی بیمارو وجود بیماریهای همراه بستگی دارد. جهت ضایعات پوستی از کمپرس با محلول بارو چهار بار در روز که خشک کردن ضایعات و برطرف نمودن دلمه ها را تسریع می کند. از کرم سیلور سولفادیازین دو بار در روزبرای جلوگیری از عفونت باکتریال ثانویه وکاهش ناراحتی بیمارمی توان استفاده کرد .کرم موضعی آسیکلوویر در درمان زونا نقشی ندارد .جهت کاهش درد به صورت موضعی می توان از ژل یا کرم لیدوکایین و نیز کرم کاپسایسین هر ۶ ساعت یکباراستفاده کرد . در موارد دردهای شدید از مسکن های معمولی تا ضد دردهای مخدرونیزداروی ترامادول ممکن است تجویز گردد. وهمچنین گاهی از داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین و دارهای ضد تشنج مثل والپروات سدیم ، کاربامازپین وگاباپنتین جهت کاهش درد استفاده می شود.

در بیماران با درد شدید یا زونای چشمی تجویز داروی استرویید سیستمیک مثل پردنیزولون حدود ۶۰ میلی گرم در روز به صورت دوز واحد هنگام صبح (همراه با غذایا شربت آنتی اسید ) به مدت یک هفته و سپس ۴۰ میلی گرم روزانه در هفته دوم و۲۰ میلی گرم روزانه در هفته سوم و۱۰ میلی گرم روزانه درهفته چهارم وسپس قطع آن می تواند در درمان موثر باشد.ولی نباید در بیماران دچار نقص ایمنی استفاده شود چون سبب انتشار زونا می شود . اما اگر نیاز به استرویید باشد باید همراه با داروی آسیکلوویر سیستمیک داده شود . درمان ضد ویروس مثل داروی آسیکلوویر خوراکی با دوز ۸۰۰ میلی گرم ۵ بار در روز به مدت یک هفته در صورتی که در طول ۴۸ ساعت اول شروع بیماری تجویز گردد در کنترل شدت بیماری ودرد موثر خواهد بود .

آسیکلوویر در بارداری

در حاملگی Category B . در شیردهی اگر زخم هرپس نزدیک نوک سینه باشد نباید استفاده گردد .

قرص آسیکلوویر برای چیست؟ – علمی دانش روانشناسی تعبیرخواب موفقیت مدل مو

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

مضرات و خواص لبو و شلغم قرمز پخته برای پوست و کبد و لاغری و کودکان و سرماخوردگی در بارداری

خواص لبو   خیلی‌ها چغندر را معادل لبو می‌دانند اما واقعیت این است که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *