تغذیه ایمپلنت دندان

تغذیه ایمپلنت دندان

وقتی ایمپلنت های دندانی به طور کامل بهبود یافتند و با استخوان فک شما یکپارچه شدند، به شما قدرت جویدن را می دهند تا از همه غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید. با این حال، اگر می خواهید درمان شما موفقیت آمیز باشد، از مصرف برخی غذاها در طی چند هفته اول پس از قرار دادن آن اجتناب کنید زیرا این مسئله بسیار مهم است. این راهنما را مطالعه کنید تا نکات مفیدی برای رژیم غذایی پس از جراحی خود بیاموزید.

پس از نصب یک یا چند ایمپلنت دندانی، مهم است بدانید که درمان به پایان نرسیده و برای اطمینان از اینکه نتایج جراحی در دراز مدت ماندگاری خواهد داشت، باید برای مدتی تغذیه خود را کنترل کنید تا منجر به ناموفق شدن درمان نشود.

حداقل یک هفته پس از جراحی کاشت از این غذاها اجتناب کنید: غذاهای سخت مانند استیک و سبزیجات خام، غذاهای ترد مانند پاپ کورن و چیپس، غذاهای چسبناک مانند کارامل و تافی، غذاهایی مانند آبمیوه ها و شیرینی ها، غذاهای تند مانند فلفل تند و سالسا، غذاهای اسیدی مانند پرتقال و گوجه فرنگی، غذاها و مایعات بسیار داغ مانند قهوه و سوپ. اجتناب از غذاهای ترد یا سفت در این دوره مهم است بنابراین از خوردن همبرگر، بیسکویت، نان ترد یا پیتزا اجتناب کنید. علاوه بر این، در طول این مدت شما باید از مصرف الکل یا سیگار کشیدن نیز خودداری کنید، زیرا ممکن است تأثیر مضر بر روی ایمپلنت شما داشته باشد.

روز بعد از جراحی ایمپلنت چه بخوریم؟

پس از قرار دادن ایمپلنت، دندان ها و فک شما در وضعیت بسیار ظریفی قرار خواهند گرفت. به همین دلیل رعایت رژیم غذایی نرم در 24 ساعت اول پس از عمل بسیار مهم است. برای کمک به برنامه ریزی وعده های غذایی خود، توصیه می کنیم که از غذاهای زیر استفاده کنید:

اسموتی – اسموتی ها سیر کننده و در عین حال مغذی هستند و به راحتی می توان آنها را با ویتامین های ضروری برای تامین انرژی احیا کرد. از همه مهم تر، اسموتی ها نیازی به جویدن ندارند و این فاکتور آنها را به گزینه ای ایده آل برای وعده غذایی بعد از عمل تبدیل می کند.

سس سیب – در این مرحله از درمان نمی توانید سیب را گاز بگیرید، اما سس سیب می تواند بسیاری از مواد مغذی مشابه را بدون آسیب رساندن به ایمپلنت شما تامین کند.

سوپ های سرد – اگرچه اجتناب از غذاهای داغ و مایعات ضروری است، اما می توانید از سوپ های سرد و دیگر غذاهای مشابه لذت ببرید.

وقتی مایعات می نوشید، بسیار مهم است که از نی استفاده نکنید. نیروی مکش به ایمپلنت شما فشار وارد می کند و می تواند روند بهبود را مختل کند. همچنین باید حداقل چند روز از نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن خودداری کنید.

در هفته های بعد از جراحی ایمپلنت چه بخوریم؟

به نقل از سایت دکتر مجید صالح، با بهبود فک، می توانید غذاهای جامد را به آرامی وارد رژیم غذایی خود کنید. توصیه می کنیم برای تسریع بهبودی، وعده های غذایی سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری را انتخاب کنید.

چگونه می توانم پروتئین را به رژیم غذایی نرم اضافه کنم؟

وقتی اکثر مردم به غذاهای غنی از پروتئین فکر می کنند، ابتدا گوشت و آجیل به ذهن آنها خطور می کند. بدیهی است که هیچ کدام از این غذاها برای افرادی که به تازگی جراحی ایمپلنت دندان انجام دادند چندان جذاب نخواهد بود! با این حال، برخی از اقدامات ساده را می توانید انجام دهید تا میزان پروتئین خود را بالا نگه دارید و بر غذاهای نرم تمرکز کنید. سعی کنید پودر پروتئین، آووکادو یا کره بادام زمینی را به اسموتی ها اضافه کنید. از تخم مرغ یا لوبیای بسته بندی شده با پروتئین لذت ببرید و از محصولات لبنی نرم استفاده کنید. ماست غنی و پروتئینی در هفته های بعد از جراحی ایمپلنت دندان گزینه خوبی است. می توانید کم کم گوشت را در رژیم غذایی خود قرار دهید. فقط مطمئن شوید که از گوشت های نرم تری مانند گوشت گوسفند، مرغ یا ماهی استفاده کنید.

با بهبودی ناحیه، می توانید به رژیم عادی خود بازگردید. با این حال، اگر به شیرینی یا به غذاهای سخت علاقه دارید، باید بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان، خود را با رژیم غذایی جدیدی که به سلامت دهان و دندان شما کمک خواهد کرد، وفق دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *