چه عواملی در قیمت آهن تاثیر می‌گذارند؟ معرفی یکی از برترین مراکز آنلاین فروش آهن

چه عواملی در قیمت آهن تاثیر می‌گذارند؟ معرفی یکی از برترین مراکز آنلاین فروش آهن

چرخ صنایع سنگین و صنعت ساختمان با آهن‌آلات می‌چرخد

از انواع محصولات ساخته‌شده از آهن در بخش‌های مختلفی از ساختمان‌ها استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به پروفیل اشاره کرد. انواع مختلفی از آهن در بازار مصالح ساختمانی و همچنین مواد مصرفی کارخانجات صنعتی وجود دارند که بیشتر از نوع آلیاژ هستند. از جمله آهن‌های پرکاربرد در بازار هم می‌توان به آهن گالوانیزه، استیل و فولاد اشاره کرد. اما عوامل مختلفی وجود دارند که روی قیمت آهن در بازار تاثیر مستقیم می‌گذارند. در این مطلب به بررسی کاربردهای آهن در بازار و عوامل موثر بر قیمت آن‌ها بپردازیم.

آهن در کدام بخش‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد

بیشتر صنایع اصل کار خود را آهن و آلیاژ می‌دانند. به عنوان مثال، از آهن می‌توان در ساخت تیرآهن یا میلگرد استفاده کرد. این در حالی است که برای هرکدام از این موارد هم آهن خاصی به‌کار می‌رود. به عنوان مثال، از آن‌جایی که تیرآهن از انواع مختلفی تشکیل شده است، در ساخت هرکدام از آن‌ها از آلیاژهای مختلفی استفاده می‌شود. در برخی استفاده از فولاد ارجحیت دارد. این در حالی است که در برخی مواقع هم از آلومینوم برای سبک‌سازی استفاده می‌شود.

یکی دیگر از انواع کاربردهای آهن در صنایع برای ساخت انواع پروفیل است. پروفیل‌ها آهن‌های مربعی شکل هستند که مقاومتی مثال‌زدنی دارند. در نظر داشته باشید که پروفیل هم انواع خاص خود را دارد که در ادامه به آن نیز می‌پردازیم.

چند نوع پروفیل در بازار وجود دارد

نکته‌ای که درباره پروفیل‌ها وجود دارد این است که پروفیل‌ها هم مانند انواع تیرآهن‌های مختلف، از آلیاژهای متونعی تشکیل می‌شوند. همچنین به دلیل کاربردهای مختلف، پروفیل‌ها معماری‌های خاص خود را نیز دارند. به همین خاطر همواره شاهد این هستیم که هر پروفیل قیمت خاص خود را دارد و از هرکدام در بخش‌های خاصی از صنایع و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

یکی از پرکاربردترین انواع پروفیل، پروفیل ساختمانی است. یک پروفیل ساختمانی در بخش‌هایی مانند در و پنجره‌سازی استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید این پروفیل‌های دارای ضخامت‌های متغیر از 2 تا 4 میلی‌متر هستند.

یکی دیگر از انواع پروفیل‌های پرکاربرد، پروفیل‌های صنعتی است. پروفیل‌های صنعتی در سازه‌های ریز و درشت مانند سقف یک انبار یا یک پل کاربرد دارند. پروفیل‌های صنعتی دارای طولی به اندازه 12 متر هستند و ابعاد مختلفی هم دارند که معمولی 10 سانتی‌متر در 10 سانتی‌متر است.

در ادامه نوبت به پروفیل‌های مبلی می‌رسد. پروفیل‌های مبلی از انواع پروفیل‌هایی هستند که از نورد سرد و ورقه‌های روغنی ساخته می‌شوند. در نظر داشته باشید که این پروفیل‌ها دارای ضخامت‌های مختلفی از 0.7 تا 1.8 میلی‌متر هستند. از این نوع پروفیل‌های در صنایع مختلفی از جمله مبلمان و صندلی، اگزوز، کانکس و کانتینر و صنایع دوچرخه‌سازی استفاده می‌شود.

چند نوع تیرآهن در بازار وجود دارد

تیرآهن را می‌توانی یکی از اصلی‌‌ترین قطعات در ساختمان‌سازی دانست. در نظر داشته باشید که تیرآهن‌ها نیز مانند پروفیل‌ها با استانداردها و آلیاژهای متنوعی ساخته می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به تیرآهن‌های IPB، INP، IPE و INP اشاره کرد.

تیرآهن‌های INP از سری تیرآهن‌هایی هستند که در کشورهای روسیه و چین از آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع تیرآهن‌ها دارای ضخامت بال بیشتری نسبت به انواع دیگر تیرآهن‌ها هستند. البته که در بسیاری از بناها در ایران هم از این نوع تیرآهن‌ها استفاده می‌شود.

یکی دیگر از انواع تیرآهن‌های رایج در بازار، تیرآهن IPB است. این تیرآهن‌ها با شکل حرف انگلیسی H هستند که نسبت به انواع دیگر تیرآهن‌ها، عریض‌تر به نظر می‌رسد. این تیرآهن‌ها خود از انواع مختلفی با دو علامت V و L تشکیل شده‌اند که حرف ال به معنای وزن سبک‌تر تیرآهن است. بدیهی است که تیرآهن حرف V دارای وزن بیشتری باشد.

چه عواملی در قیمت آهن تاثیرگذار هستند

عوامل مختلفی می‌توانند در قیمت آهن تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، آهن خود انواع مختلفی دارد که به سبب آن قیمت هرکدام نیز بر اساس میزان عرضه و تقاضا و نوع برند متغیر خواهد بود. اگر عنوان “آهن کیلویی چند” را در اینترنت جست و جو کنید، متوجه می‌شوید که عوامل مختلفی می‌توانند روی قیمت تاثیر بگذارند و سایت‌های زیادی برای نمایش آن وجود دارند. یکی از این عوامل تنوع در شرکت‌های تولیدکننده است که قیمت‌های مختلفی را به طور روزانه ارائه می‌دهند.

منظور از عرضه و تقاضا در صنایع

در نظر داشته باشید که وقتی عرضه یک محصول در بازار کاهش پیدا می‌کند، آن محصول نایاب می‌شود و از این رو تناسب میان عرضه و تقاضا برای آن بهم می‌خورد. از این رو اگر میزان عرضه یک محصول به بازار کاهش پیدا کند، قیمت آن روند صعودی را در پیش خواهد کرد.

نوسانات قیمت ارز

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت آهن، نرخ دلار و یورو است. به عنوان مثال، با سرچ کلیدواژه “قیمت پروفیل امروز” متوجه می‌شوید که قیمت امروز، دیروز و فردای یک پروفیل یا هر مصالح ساختمانی یا صنعتی دیگر، ارتباط مستقیم با نوسانات ارز دارد. به همین خاطر اگر قصد خرید مصالح فلزی صنعتی یا ساختمانی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که نیم‌نگاهی به نوسانات قیمت ارز داشته باشید.

برند تولیدکننده

از جمله دیگر عواملی که باعث می‌شود تا شما یک مدل مصالح را با قیمت‌های مختلفی مشاهده کنید، برند تولید کننده است. با توجه به همان مورد نوسانات ارز که گفته شد، بدیهی است که یک ورق آهن یا یک پروفیل صنعتی وارداتی قیمتی بیشتر را نسبت به نمونه داخلی دارد. همچنین شما نوسان قیمت را در نمونه‌های داخلی نیز مشاهده می‌کنید که این تفاوت قیمت بیشتر مربوط به مسائل کیفی کالا می‌شود.

برخی از برترین کارخانه‌های تولید و ذوب آهن در ایران

در ایران کارخانه‌های ذوب آهن بسیاری وجود دارد که برخی از آن‌ها در خاورمیانه و حتی بازار جهانی نیز شناخته می‌شوند. اما از جمله پرطرفدارترین‌های آن‌ها می‌توان به کارخانه ذوب آهن اصفهان و کارخانه ذوب آهن گمبرون اشاره کرد.

تهران آهن؛ مرجع شما برای خرید انواع آهن‌ها برای مصارف مختلف

آهن یکی از مهم‌ترین فلزات مورد استفاده در صنایع و ساختمان‌سازی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله تولید میلگرد، تیرآهن و پروفیل از آن استفاده می‌شود. اگر به طور معمول کلیدواژه “کاهش قیمت آهن امروز” را سرچ می‌کنید و به دنبال دریافت اطلاعات از قیمت آهن هستید، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که یک بار برای همیشه از خدمات سایت تهران آهن استفاده کنید و خیال خود را از این بابت راحت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *