روش‌های یادگیری زبان ترکی استانبولی

روش‌های یادگیری زبان ترکی استانبولی

یکی از سؤالات متداول کسانی که به ترکیه نقل‌مکان می‌کنند این است که آیا راه آسانی برای یادگیری ترکی وجود دارد؟ اکثر مهاجران در ترکیه با مشکل زبان مواجه هستند. این مشکل بزرگی نیست که مانع زندگی روزمره شود، زیرا بسیاری مهاجرین در شهرهای ساحلی و توریستی زندگی می‌کنند که در آنجا محلی‌های ترکیه به زبان انگلیسی آشنا هستند. بااین‌حال، به‌طور طبیعی، مهاجران می‌خواهند ترکی را یاد بگیرند تا بتوانند برنامه‌های تلویزیونی تماشا کنند، دوستان ترک بیشتری پیدا کنند و حتی تجربه تحصیل در ترکیه را داشته باشند. خبر خوب این است که برخی از ترفند‌های ساده زبان باعث می‌شوند این روند کمتر دلهره‌آور به نظر برسد. در اینجا شما را با برخی از ترفندها و تکنیک‌هایی که به یادگیری آسان این زبان کمک می‌کند آشنا می‌کنیم.

پنج واقعیت جالب در مورد زبان ترکی

  • دارای هشت مصوت و 21 صامت است، بنابراین در الفبای آن درمجموع 29 حرف وجود دارد.
  • حروف Q، W و X در ترکی دیده نمی‌شوند، اما حروف و مصوت‌های اضافی عبارت‌اند از ç، ğ، ı، ö، ş، ü.
  • لهجه‌های منطقه‌ای وجود دارند، و این تفاوت به‌ویژه هنگام مقایسه لهجه‌ها بین گویشوران غرب و شرق ترکیه احساس می‌شود.
  • ترکی نیز مانند زبان انگلیسی دارای کلمات عامیانه است که زبان‌آموزان اغلب از آن به‌عنوان ترکی خیابانی یاد می‌کنند. شما لغات دستوری صحیح و رسمی را از کتاب‌ها یاد خواهید گرفت، بااین‌حال، هنگامی‌که کنار دوستان خود هستید به زبان ترکی بومی گوش دهید تا کلمات عامیانه را نیز یاد بگیرید. زبان عامیانه به‌طور گسترده در خارج از موقعیت‌های رسمی استفاده می‌شود.
  • ترتیب جمله در مقایسه با قوانین زبان انگلیسی متفاوت است. افعالی مانند رفتن، انجام دادن، ساختن، تماشا کردن، خرید کردن مانند زبان فارسی همیشه در انتهای جمله هستند. زبان ترکی مانند فارسی بیشتر از الگوی SOV پیروی می‌کند که Subject-Object-Verb است.

شش راه آسان برای یادگیری ترکی

هدف یادگیری ترکی به‌خودی‌خود دلهره‌آور است. افزودن پسوندها، دانستن زمان و مکان استفاده از کلمات، گوش دادن با دقت به بلندگوهای سریع، تغییر ریشه کلمات و تلفظ صحیح کافی است تا هرکسی از همان ابتدا منصرف شود. به‌جای اینکه به چیزهایی که باید بیاموزید نگاه کنید، لیستی از مزایا را یادداشت کنید و زمانی که نیاز به تقویت انگیزه دارید به آن‌ها مراجعه کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توان به صرفه‌جویی در هزینه مترجمان، آشنایی با همسایگانم، تماشای اخبار برای آگاه شدن، یادگیری بیشتر در مورد فرهنگ و اعتقادات اشاره کرد، اما مهم‌تر از همه، افزایش کیفیت زندگی است.

ترکی یک زبان آوایی است

مبتدیان خوشحال خواهند شد که بدانند ترکی یک الفبای آوایی است، بنابراین کلمات همیشه بر اساس صدای متمایز هر حرف تلفظ می‌شوند. یادگیری حروف الفبا و نحوه تلفظ حروف صدادار می‌تواند در هنگام صحبت کردن بسیار مفید باشد و انگیزه خوبی برای مبتدیان خواهد بود.

یک کلمه در روز

اگر به نظر شما روش به خاطر سپردن اطلاعات برای شما مؤثر است، شروع به حفظ همه‌چیز کنید و خود را برای یادگیری ترکی راحت کنید. حفظ یک کلمه در روز به این معنی است که در پایان سال، دایره لغات شما 365 کلمه افزایش‌یافته است که می‌توانید در موقعیت‌های روزمره از آن‌ها استفاده کنید.

ابتدا کلمات پرکاربرد را یاد بگیرید

روش دیگر، یکی از راه‌های آسان برای یادگیری ترکی که توسط متخصصان توصیه می‌شود، قانون 80/20 است. این اصل که به‌عنوان اصل پارتو شناخته می‌شود، بیان می‌کند که در اکثر موقعیت‌های روزمره فقط مقدار کمی از کلمات استفاده می‌شود. یادگیری کلمات پیچیده که به‌سختی استفاده می‌شود فایده‌ای ندارد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید برخی از اصطلاحات ضروری که هنگام خرید ملک در ترکیه که باید بدانیم را یاد بگیرید. زیرا یکی از روش‌های گرفتن اقامت در ترکیه خرید ملک است که دغدغه برخی مهاجرین آشنایی با اصطلاحات این حوزه است.

هر روز یک بخش را تمرین کنید

روزهای هفته، اعداد، افعال، صفت‌ها، نام مکان‌ها، میوه‌ها را بیاموزید یا بفهمید که اشیاء روزمره در یک خانه چه نام دارند. یادگیری هر بخشی کار را برای شما آسان می‌کند و به شما انگیزه می‌دهد که به موضوعات دیگر بروید.

خود را در انتهای موضوع غوطه‌ور کنید

بسته به شخصیت، قدرت مغز و اینکه آیا استقامت ذهنی دارید، برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند که خود را به عمق راه بیندازید. به‌عنوان‌مثال می‌توان به دعوت‌هایی برای شام اشاره کرد که همیشه آن را رد کرده‌اید زیرا زبان ترکی را بلد نبوده‌اید. این دعوت‌ها فرصت‌های عالی برای گوش دادن، تمرین و جذب ذهنی ویژگی‌های زبان هستند.

کلام آخر

درنهایت، یادگیری یک زبان به همان اندازه که در مورد کلمات و دستور زبان است، در مورد ترفندهای ذهنی است. ازنظر شما، اگر یادگیری زبان ترکی یک مصیبت سخت است و انرژی یا اشتیاق لازم برای انجام آن را ندارید، قوانین طبیعی ذهن انسان به شما اطمینان می‌دهد که به طرز سختی شکست خواهید خورد. به‌جای تمرکز بر نتیجه یادگیری، از فرایند یادگیری لذت ببرید. از کلماتی که به‌تازگی یاد گرفته‌اید، در بازار، بانک و هنگام خرید استفاده کنید و لذت ببرید. اگر کلمه‌ای را اشتباه تلفظ می‌کنید یا کسی منظور شما را نمی‌فهمد، مأیوس نشوید و به یادگیری ادامه دهید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی زندگی در ترکیه می‌توانید به سایت ام تی سی هوم به آدرس https://mtcco.net/ مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *