خانه💥 / دسته اصلی / چگونه بر خشم خود غلبه کنم + جزئیات کامل و عکس

چگونه بر خشم خود غلبه کنم + جزئیات کامل و عکس

در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم در مورد همه چیز درباره چگونه بر خشم خود غلبه کنم + جزئیات کامل و عکس صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و با دادن نظرات ما در بهبود کیفیت سایت یاری نمایید.

چگونه بر خشم خود غلبه کنم؟من خیلی زود عصبانی میشوم و به اطرافیانم از جمله پدر و مادرم پرخاشگری میکنم و از این موضوع خیلی رنج میبرم و پشیمان میشوم. خواهش میکنم کمکم کنید . چه ذکر یا دعایی بخوانم؟

پرخاشگری ( aggression ) عبارتست از رفتاری که هدف آن صدمه زدن به خود یا به دیگری می باشد در این تعریف قصد و نیت فرد مهم است. یعنی رفتاری پرخاشگری محسوب می شود که از روی قصد و عمد برای صدمه زدن به دیگری یا به خود انجام گرفته باشد.

سنین جوانی و پایان نوجوانی علاوه بر اینکه با تغییرات بیولوژیکی، شناختی و رشد جنسی روبه‌رو است، همچنین سن ایجاد سازگاری با انتظارات والدین، مدرسه و گروه همسالان است که با سرعت در حال تغییر و تحول اند. یکی از ویژگی های این دوران، احساس خشم و رفتار پرخاشگرانه است.

علل پرخاشگری:

۱- تجاوز به مالکیت فرد: یعنی زمانی که کسی بدون اجازه و با زور و قلدری و یا پنهانی وسایل ومتعلقات فرد را برمی‌دارد و در امور شخصی وی دخالت می‌کند

۲- تحقیر شدن: مانندمورد تمسخر، بی‌احترامی و حتی فحش و ناسزا واقع شدن.

۳- مورد حمله فیزیکی قرار گرفتن: مانند هل، کتک، پرت شدن شی و فشار از جانب عاملی خارجی مانند والدین.

۴- طرد کردن: وقتی جوان توسط فرد یا گروهی طرد می‌شود و یا به جمع سایر همسالانش پذیرفته نمی‌شود.

۵- اصرار و پافشاری برای انجام کاری: زمانی که جوان مایل نیست کاری را انجام دهد ولی والدین و اطرافیان وی با اصرار و زور او را مجبور به انجام کاری می‌کنند.

۶- از دیگر عوامل مهم رفتار پرخاشگرانه، اعمال شیوه‌های تربیتی مستبدانه و پرخاشگرانه در خانواده است. پدر یا مادری که در خانواده پرخاشگری می‌کند، سرمشقی برای نوجوان خود می‌شود، جوان یا نوجوان با مشاهده و تقلید رفتار پرخاشگرانه والدین، پرخاشگری را یاد می‌گیرد و از آن برای غلبه بر ناکامی‌ها و کنار آمدن با موقعیت‌های سخت زندگی، استفاده می‌کند.

۷- یکی از دلایل تکرار رفتار پرخاشگرانه این است که نوجوان به این نتیجه می‌رسد که نه‌تنها رفتار پرخاشگرانه‌اش منجر به پیامد بدی نمی‌شود. بلکه تقویت هم می‌شود. مثلاً والدین گاهی چون حوصله سر و صدا و داد و فریادهای جوان یانوجوان خود را ندارند یا از رفتارهای پرخاشگرانه او می‌ترسند، هنگام بروز رفتار پرخاشگرانه از سوی او سریع او را به خواسته‌اش می‌رسانند تا او را آرام کنند، در نتیجه فرد یاد می‌گیرد برای رسیدن به خواسته‌اش پرخاشگری کند.

۸- در نهایت می توان این احتمال را هم در نظر گرفت که مشکل پرخاشگری راهی برای خروج از مشکلات و بحران های روحی و روانی باشد. در صورتی که احساس غم و افسردگی در زندگی شما وجود دارد، هر چه سریعتر با همکاران ما در بخش پاسخ گویی تلفنی تماس بگیرید (۰۹۶۴۰ بدون پیش شماره و به صورت رایگان)

در مواردی که مشکل پرخاشگری تنها با همکاری کل خانواده قابل حل باشد، متخصصین امر توصیه به برگزاری جلسات مشاوره با تمام اعضای خانواده می کنند. بنابراین در ادامه راه کارهایی را جهت حل مشکل شما ارائه می دهیم و از شما می خواهیم، در صورت لزوم به همراه والدین خود از کمک های تخصصی مشاورین خانواده بهره مند شوید.

راه کارها.

۱٫ کاملا به خود مطمئن باشید که می‏توانید روحیه خود را تغییر دهید ولی برای نتیجه گیری عجول نباشید؛ برای تغییر نیاز به یک سال تمرین دارید.

۲٫ از حساسیت بیش از حد در هر زمینه بپرهیزید.

۳٫ همواره در هر مسأله‏ای ابتدا از دیگران انتظار بدترین برخورد را داشته باشید و خود را برای تحمل آن آماده کنید. این مسأله باعث می‏شود برخوردهای بهتر از مورد انتظار در شما ایجاد خوشنودی نماید. در حالی که اگر همیشه انتظار برخورد خوب داشته باشید چه بسا نتیجه عکس خواهید گرفت.

۴٫ با خود شرط کنید که هیچ گاه و در هیچ شرایطی برخورد تند نداشته باشید و اگر ناگهان از شما برخورد تندی سر زد خود را جریمه کنید؛ مثلا تصمیم بگیرید که مثلا اگر بر سر کسی فریاد زدید فلان مبلغ صدقه بدهید، یا شب نماز شب بخوانید، و یا یک روز روزه بگیرید.

۵٫ از تفریحات سالم و تقویت کننده اراده؛ مانند شنا، و پیاده‏روی و گردش در طبیعت و… نیز استفاده کنید.

۶٫ در تصمیم‏گیری‏ها حتی‏الامکان با افراد عاقل و پخته مشورت نمایید و از اقدامات عجولانه و مطالعه نشده بپرهیزید.

۷٫ بیشتر با افراد خوش خلق و غیر عصبی معاشرت کنید.

۸٫ از موقعیت‏های که زمینه تندخویی در آن فراوان است اجتناب کنید و در موقعیت‏هایی حضور یابید که رفتار پرخاشگرانه در آن جا دیده نمی‏شود و از موقعیت‏های که شما را به تندی نمودن دعوت می‏کند دور شوید.

۹٫ قبل از هر عملی در مورد پیامد آن تفکّر و اندیشه کنید و آنگاه اقدام نمائید و با تمرین این راهکار و بکارگیری آن در مورد تمام رفتارها، اندک اندک کنترل خویش را بر تمام رفتارها توسعه بخشید.

۱۰٫ به برخی رفتارها و حالاتی که از افراد سر زد و شما را به عصبانیت دعوت می‏کند توجه نکنید مثلاً اگر کسی با حرف ناروا شما را بر می‏افروزد از شنیدن و گوش سپردن به سخنان وی اجتناب کنید و حتی گوش ندهید یا محیط را ترک کنید و دیگر به گفته‏های او دقت و توجه نکرده و آنها را در ذهن خود مرور نکنید نسبت به دیگر اعمال فیزیکی و رفتارهای پرخاشگرانه و تحریک کننده نیز همین طور واکنش نشان دهید و راه بی‏توجهی و تغافل را پیش گیرید.

۱۱٫ سطح شناخت خود را با مطالعه و تفکر از زشتی، ناپسند بودن، غیرقابل جبران بودن اعمال پرخاشگرانه بالا ببرید. مثلاً روایات، آیات و داستان‏هایی را که در مورد این نوع رفتارها و آثار آن‏ها نوشته شده مطالعه کنید و بعد در مورد آنها فکر کنید.

۱۲- برای خاموش شدن آتش خشم باید تغییر وضع و حالت داد. پیامبر اکرم(ص) می‏فرماید: «اگر یکی از شما دچار خشم شد اگر ایستاده است بنشیند و اگر نشسته است بخوابد و اگر خشمش فرو نشست با آب سرد وضو بگیرد یا بدن را شستشو دهد» (محجه البیضاء، ج ۵، ص ۳۰۷).

۱۳٫ از خواندن قرآن به مقدار زیاد و در نوبت‏ها متعدد در طول ۲۴ ساعت هرگز غفلت نورزید چه قرآن تأثیر عظیم در رسیدن به حالت سکینه و آرامش درونی دارد. همین طور عبادت‏های خود مانند نماز را در اول وقت و با حضور قلب کامل بجا آورید که تأثیر بزرگی در رسیدن به اطمینان خاطر دارد و آدمی را از درون به سکوی آرامش می‏سپارد.

۱۴٫ شرح موارد فوق را در جدولی بنویسید و موارد انجام و یا تخلف از آن را یادداشت کنید و همواره سعی کنید موارد تخلف را کاهش داده و بیشتر از پیش خود را به انجام آنها مقید سازید و حتی قبل از بروز آن موقعیت‏ها و به صورت مستمر راهکارهای فوق را سرلوحه اعمال خود قرار دهید و از آن به بعد باید میزان موارد پرخاشگری شما کاهش یابد و آنها را نیز یادداشت کنید و کم کم از میزان آن‏ها در طول روز، هفته و… بکاهید و خود تنبیهی را بکار بگیرید.

۱۵٫ از میزان پایبندی خود به راهکارها و تأثیر آنها در تسلط بر رفتارتان گزارشی برای ما ارسال نمائید تا پیشرفت و سیر حل مشکل را با همکاری همدیگر پیگیری نماییم و در صورت لزوم راهکارهای دیگری خدمتتان ارائه کنیم.

۱۶- بهترین ذکر و دعا جهت مقابله با عصبانیت، گفتن “اعوذ بالله من الشیطان الرجیم” است. گفتن این کلمه انسان را متوجه می‌کند که غضب حالت شیطانی است و ابلیس دشمن انسان است و نباید آدمی به حرف شیطان گوش دهد. اگر گوش داد، به ضررش تمام می‌شود.

۱۷ – ساکت شدن و حرف نزدن : علی (ع) فرمود: «غضب را با سکوت مداوا کنید».( محمد محمدی ری شهری، همان، واژه غضب)

۱۸ – تفکر در ثواب و منفعت فرونشاندن غضب: پیامبر (ص)می فرمود: «هر کس غضبش را نگه دارد، خداوند عذابش را از وی نگه می‌دارد» (همان).

نوشته چگونه بر خشم خود غلبه کنم؟ اولین بار در مجله کولاک. پدیدار شد.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *