خانه💥 / دسته اصلی / کرایوتراپی:‌ ۱۷ فایده علمی سرمادرمانی یا کرایوتراپی + جزئیات کامل و عکس

کرایوتراپی:‌ ۱۷ فایده علمی سرمادرمانی یا کرایوتراپی + جزئیات کامل و عکس

در این مطلب از سایت علم سرا می خواهیم در مورد کرایوتراپی:‌ ۱۷ فایده علمی سرمادرمانی یا کرایوتراپی + جزئیات کامل و عکس صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و با دادن نظرات ما در بهبود کیفیت سایت یاری نمایید.

از سال ۲۰۱۱، مردم در بیش از نیم میلیون جلسه سرمادرمانی یا کرایوتراپی در سرتاسر جهان شرکت کرده‌اند. در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی جایگزین، بسیاری از افراد برای درمان آسیب، تسریع روند بهبودی و افزایش عملکرد ورزشی به دنبال کرایوتراپی هستند. اگر تا به حال چیزی در مورد سرمادرمانی یا کرایوتراپی نشنیده‌اید، این مقاله را بخوانید تا در مورد فواید این گزینه‌ی درمانی بیش‌تر بدانید.

سرمادرمانی یا کرایوتراپی مدت‌هاست که در حال انجام است؛ استفاده از دمای بسیار پایین به عنوان یک برنامه‌ی درمانی در حال حاضر توجه زیادی را به خود جلب کرده و حتی ورزشکاران حرفه‌ای نیز به این تکنیک روی آورده‌اند.

راهنمای ما به شما کمک خواهد کرد که در مورد فواید سرمادرمانی یا کرایوتراپی برای سلامت کل بدن و همچنین روش‌های دیگر که از سرماشناسی استفاده می‌کنند بیش‌تر بدانید. ما به شما برای درک چگونگی تاثیر این متد برای بهبود خلق و خوی، تسریع روند التیام و درمان بسیاری از اختلالات در بدن کمک خواهیم کرد.

سرمادرمانی یا کرایوتراپی چیست؟

سرمادرمانی کامل بدن، برای کاهش التهاب، کاهش درد و تسکین بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. در طول سرمادرمانی یا کرایوتراپی بدن شما در معرض هوای بسیار سرد، معمولا از نیتروژن مایع یا گاز آرگون قرار می‌گیرد. در طول انجام سرمادرمانی کل بدن، بدن شما را در یک محفظه‌ی سرد که بخاراتی در دماهای مختلف از-۱۶۰ درجه‌ی فارنهایت تا -۲۲۰ درجه‌ی فارنهایت (-۱۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد به -۱۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) منتشر می‌کند، به مدت معمولا کم‌تر چهار دقیقه در هر بار قرار می‌گیرید.

اتاقک‌های سرمادرمانی یا کرایوتراپی

اتاقک سرمادرمانی که گاهی اوقات به عنوان کریو سونا نیز شناخته می‌شود، به بهترین نحو به عنوان یک محفظه‌ی لوله‌ای توصیف می‌شود. شما داخل لوله دراز می‌کشید یا می‌ایستید، درب روی بدن شما بسته می‌شود، و سرتان خارج از لوله است.

هوای سرد در محفظه پمپاژ می‌شود، یا به وسیله هوای دمیده شده با فشار زیاد ایجاد می‌شود.اکثریت مردم در اتاقک سرمادرمانی برهنه هستند و فقط لباس زیر، دستکش و جوراب برای مراقبت از اندام‌های آسیب‌پذیر بر تن دارند. در حالی که در اتاقک هستید، جلسات شما به دقت توسط کارکنان در مرکز سرمادرمانی تحت نظارت است. اگر احساس ناراحتی داشتید یا خواستید به جلسه پایان بدهید، می‌توانید به سادگی با فشار در را باز کنید، یا کارکنان سرمادرمانی نیز می‌توانند جلسه را با کنترل یا باز کردن در به صورت دستی متوقف کنند.

هدف سرمادرمانی یا کرایوتراپی

هدف ابتدایی سرمادرمانی یا کرایوتراپی کاهش درمای بافت است. از آن‌جایی که بدن شما به تغییرات زیاد دمایی واکنش نشان می دهد، زمانی که دمای پایه‌ای بدن‌تان را کاهش می‌دهید، در واقع به سیستم عصبی اتونومیک خود که مسئولیت عملکردهای خودکار یا ناخودآگاه است، سیگنال می‌دهید.

این سیستم باعث افزایش فشار خون می‌شود، ضربان قلب را افزایش می‌دهد، و نوراپی نفرین آزاد می کند، که نوعی هورمون استرس و یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی است. هنگامی بدن‌تان حسابی سرد می‌شود، به طور خودکار جریان خون را با منقبض کردن عروق خونی کاهش می‌دهد. وقتی از اتاقک سرمادرمانی خارج می‌شوید، عروق به حالت عادی بازمی‌گردند و دوباره شل می‌شوند، و حالا خون پروتئین ضد التهابی بیش‌تری نسبت به قبل دارد. و این اتفاق برای مناطق آسیب‌دیده، جراحی شده یا ملتهب بدن شما عالی است.

در آزمایشات انجام شده روی ورزشکاران، ثابت شد که سرمادرمانی یا کرایوتراپی اکسیژن بیش‌تری در اختیار دونده‌ها می‌گذارد و ضربان قلب را کاهش می‌دهد. هنگامی که سرمادرمانی به صورت موضعی برای درمان آسیب‌های خاص به کار می‌رود، نتایج شامل بالا رفتن آستانه‌ی تحمل درد می‌شود.

مطالب علمی‌ در مورد کرایوتراپی شامل شواهدی از کم شدن زمان بهبودی آسیب، کاهش التهاب و کاهش درد در بسیاری از افراد است.در حالی که مدارک محدودی برای حمایت از تمام ادعاهایی که توسط طرفداران کرایوتراپی پشتیبانی می‌شود، وجود دارد اما بسیاری از ادعاهای این روش با تحقیق در طول زمان اثبات شده‌اند.

فواید بالقوه‌ی سرمادرمانی یا کرایوتراپی عبارتند از:

– کاهش سطح التهاب

– کاهش درد

– کاهش درد عضلانی

– بهبود در اوضاع خلق و خوی

– بهبود بازیابی پس از تروما، ضربه، و آسیب‌های ناشی از ورزش

– بهبود سطح انرژی

کاهش وزن و سوختن چربی

– بهبود علائم مربوط به بیماری‌هایی مانند ام‌اس، آرتریت روماتوئید و تصلب شرایین

– کاهش علائم آسم

– بهبود میل جنسی

اثبات ادعای فواید سرما درمانی

در حالی که شواهد زیادی برای اثبات ادعاهای مرتبط با فواید کرایوتراپی وجود دارد، اما شواهد علمی در این رابطه چندان زیاد نیستند. تحقیقات زیادی لازم است که بتوان به طور کلی و قطعی اعلام کرد که کریوتراپی علایمی مانند درد و سوزش را کاهش می‌دهد. نتایج مربوط به توانایی کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای بهبود شبیه به همان‌هایی هستند که از طریق استراحت نیز به دست می‌آیند.

برخی عوارض جانبی وجود دارند که از این نوع درمان گزارش شده‌اند، و بسیاری از مطالعات بهبود خلق و خوی و کم شدن حجم خستگی را گزارش می‌دهند بنابراین در حالی که مطالعات بالینی تصادفی تمام ادعاها را پشتیبانی نمی‌کنند، اما هیچ آسیبی در اثر استفاده از کرایوتراپی نیز رخ نمی‌دهد.

در این‌جا ما فواید سرما درمانی را برای کل بدن بر اساس آخرین تحقیقات به تفصیل بیان خواهیم کرد، از جمله فواید ضد التهابی و کاهش درد آن.

شایان ذکر است که اداره غذا و دارو (FDA) در حال حاضر هیچگونه استفاده از کرایوتراپی را تحت نظارت ندارد.

درک واژگان سرمادرمانی یا کرایوتراپی

استفاده از دمای بسیار پایین برای تخریب سلول‌ها یا ارتقاء گردش خون می‌تواند به صورت‌های مختلف عنوان شود. اصطلاح کرایوتراپی گاهی اوقات با کاربردهای دیگر دماهای بسیار سرد مثل کرایوابلیشن و کریوسرجری اشتباه می‌شود. در کرایوسرجری، گاز بسیار سرد، معمولا از نیتروژن مایع، برای از بین بردن بافت‌های ناخواسته در برخی مناطق خاص بدن استفاده می‌شود.

کرایوابلیشن به معنای همان چیز است. این روش‌ها، که توسط یک پزشک و معمولا در یک مرکز پزشکی یا بیمارستان انجام می‌شود، برای حذف و درمان موارد زیر به کار می‌روند:

– برای حذف ضایعات پوستی پیش سرطانی، زگیل و غذه‌های کوچک؛

– تومور شبکیه، که نوعی سرطان در شبکیه است؛

فیبریلاسیون دهلیزی که نوعی اختلال در ریتم قلب است؛

– تومورها در قسمت‌های مختلف بدن، از جمله پروستات، پستان، کبد، گردن رحم، ریه‌ها، کلیه‌ها یا استخوان‌ها یافت می‌شوند.

کرایوسرجری اغلب برای حذف تومورها، هم در داخل بدن و هم روی پوست استفاده می‌شود. همه‌ی این تومورها سرطانی نیستند، اما برخی از آن‌ها ممکن است سرطانی باشند.

اگر تومور روی پوست باشد، نیتروژن مایع به طور مستقیم به منطقه‌ی دچار مشکل، با استفاده از یک دستگاه اسپری یا یک سواب پنبه اعمال می‌شود. این روش با انجماد، این بافت را از بین می‌برد. هنگامی که مشکل داخلی است، تکنیک‌های کرایو ابلیشن با استفاده از سوزن‌های توخالی که گاز یخ زده را به تومورها یا سلول‌های غیر طبیعی هدایت می‌کنند به کار می‌رود.

پس از این فرایند، بافت یخ‌گشایی شده ممکن است یک دلمه ایجاد کند یا حل شود و از بین برود.

عوارض جانبی تکنیک کرایو سرجیکال موضعی

عوارض جانبی هر یک از این تکنیک‌های کرایو سرجیکال موضعی معمولا بسیار ناچیز است اما می‌تواند شامل درد خفیف، تورم، خونریزی سبک، قرمزی و گرفتگی عضلات باشد.

در موارد نادر، ممکن است ریزش مو یا باقی ماندن جای زخم نیز رخ دهد. یک فرم کرایوتراپی موضعی نیز می‌تواند برای کشتن عصبی که تحریک شده و درد ایجاد می‌کند استفاده شود. برای این منظور، پزشک یک پروب را به بافت اطراف عصب آسیب‌دیده وارد می‌کند و سپس دمای پروب به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد تا این عصب را منجمد کند.

هنگامی که عصب یخ زد، غیر فعال می‌شود و درد باید متوقف شود. این گزینه برای افرادی موثر است که با درد عصب دست و پنجه نرم می‌کنند. این روش می‌تواند برای درمان بسیاری از اختلالات مختلفی که باعث تحریک یک عصب جدا شده می‌شوند، مورد استفاده قرار بگیرد.

شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از تحت فشار بودن عصب و رشد عصبی خوش‌خیم که نوروما نام دارد. این اختلالات اغلب ناراحتی و درد بسیار زیادی را ایجاد می‌کنند و کرایوتراپی برای از بین بردن رنج و درد ناشی از این اختلالات مؤثر بوده‌است. در مقابل، سرما درمانی تمام بدن مانند کریوسرجری تهاجمی نیست و نیازی به حضور پزشک نیست زیرا عملا این روش یک فرایند پزشکی محسوب نمی‌شود.

این شیوه از قرار گرفتن سریع در معرض گاز به شدت سرد که کم‌تر تهاجمی است و در مقایسه با فرایندها کریوسرجری نتایج متفاوتی را هم در بر دارد‍.

خب چرا باید سرما درمانی را امتحان کنیم؟

بیایید با هم رایج‌ترین و مهم‌ترین فواید این روش درمانی را بررسی کنیم!

فواید سرمادرمانی یا کرایوتراپی

اثرات مفید کرایوتراپی متنوع و بسیار زیاد هستند. و همان‌طور که ما این روش درمانی را بیش‌تر و بیش‌تر مطالعه می‌کنیم، در مورد شیوه‌هایی که سرمادرمانی می‌تواند برای سلامتی مفید باشد بیش‌تر یاد می‌گیریم. سرمادرمانی می‌تواند درمانی برای مشکلات خاص باشد.

۱. بازیابی آسیب

پیشگیری از درد عضلانی و درمان آن رایج‌ترین دلیلی است که مردم به سرمادرمانی مراجعه می‌کنند.

همه‌ی ما آگاه هستیم که سرمادرمانی یا کرایوتراپی می‌تواند پس از عمل جراحی یا آسیب درد را تسکین دهد. علاوه بر این، مگر چیزی که همه‌ی ما در جعبه‌ی کمک‌های اولیه داریم کیسه‌ی یخ نیست؟

سرمادرمانی یا کرایوتراپی نسخه‌ی شدیدتری از این نوع درمان است که می‌تواند برای درمان زخم‌های حاد، تروما یا حتی فشار عضلانی ناشی از تمرینات ورزش استفاده شود.

هم سرما درمانی کل بدن و هم سرمادرمانی موضعی که به طور گسترده‌ای در پزشکی ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا برای کسانی که در طول روند بهبود آسیب قرار داردند، پیشنهاد می‌شود.

آن‌ها همچنین می‌توانند برای التیام آسیب‌های بیش از حد استفاده شوند.

از آن‌جایی که ورزش مدام التهاب و درد ایجاد می‌کند، کرایوتراپی یا سرمادرمانی بعضی اوقات به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه استفاده می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین آنالیزهای صورت گرفته روی تحقیقات در در مورد مزایای کرایوتراپی نشان می‌دهد که این روش درمانی به کاهش درد در ۸۰ درصد از مطالعات کمک کرده‌است و در ۷۱ درصد مطالعات ورزشکاران بهبودی بیش‌تر و پیشرفت در عملکرد کلی را تجربه کردند.

این بررسی همچنین نشان می‌دهد که کرایوتراپی تمام بدن برای افرادی که با این اهداف از آن استفاده می‌کند عوارض کمی‌ دارد (و شاید اصلا عارضه‌ای نداشته باشد.)

فایده علمی سرمادرمانی یا کرایوتراپی

۲. کاهش التهاب و آسیب بافتی

با اشاره به همان مرور تحقیقاتی بزرگ باید بگوییم که کرایوتراپی همچنین التهاب سیستمیک را کاهش می‌دهد و سلامت بافت عضلانی را به طور کلی بهبود می‌بخشد. اعتقاد بر این است که سرمادرمانی با چند بار قرار دادن شما در معرض سرما، می‌تواند زمان بهبودی را سرعت ببخشد و روند التیام را بهبود بدهد. با انجام ایسن درمان به طور مکرر، بیماران دچار درد کم‌تری خواهند شد، عملکرد عضلانی‌شان بهبود می‌یابد و سطوح التهاب در مقایسه با افرادی که فقط یک بار تحت درمان قرار گرفته‌اند کاهش بیش‌تری خواهد داشت.

هنگامی که التهاب کاهش می‌یابد، می‌توانید سریع‌تر به فعالیت بدنی شدید بازگردید، در نتیجه زمان بازیابی سلامتی‌تان نیز کاهش می‌یابد. هنگامی که التهاب برای یک دوره طولانی مدت وجود دارد، احتمال این‌که جریان خون کاهش بیابد، درد بیش‌تری را تجربه کنید و تحرک کم‌تری داشته باشید، بیش‌تر است.

شواهد تجربی

شواهد تجربی نیز ادعا می‌کند که سرمادرمانی می‌تواند التهاب را کاهش دهد. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان می‌دهد که کرایوتراپی که روی ورزشکاران انجام می‌شود، بسیاری از پارامترهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی مربوط به واکنش التهابی را تغییر می‌دهد.

این تغییرات عبارتند از تغییر در وضعیت آنتی‌اکسیدان‌ها، کم‌تر بودن آنزیم‌های عضلانی مربوط به آسیب‌های عضلانی، و سیتوکین‌های التهابی کم‌تر. تعدادی از پروتئین‌های ضد التهابی وجود دارند که ثابت شده‌است پس از درمان در اتاقک‌های سرما درمانی افزایش یافته‌اند، از جمله سیتوکین – – آی‌ال۶، آی‌ال-۱۰ و آی‌ال- ۱آرای، و سیتوکین‌های پیش التهابی آی‌ال – آلفا۱ نیز با سرمادرمانی کاهش می‌یابند.

هنگامی که چندین جلسه را کامل می‌کنید، نتایج به دست آمده ماندگارتر می‌شوند. سرمادرمانی یا کرایوتراپی با محدود کردن جریان خون، قادر به کاهش التهاب ناشی از ورزش است.

سایر مطالعات کنترل شده، کاهش دیگر پروتئین‌های پیش التهابی مانند IL-۱β را نشان می‌دهند. در این مطالعات، ورزشکاران قبل از تمرین تحت درمان کرایوتراپی کامل قرار گرفتند و بعد از ورزش سطح پروتئین اندازه‌گیری شد.

هر چند از نظر برخی محققان شواهد برای پشتیبانی از این ادعاها کافی نیستند. در سال ۲۰۱۴، مروری بر پژوهش‌های انجام شده صورت گرفت. نتایج این مرور و بررسی نشان داد که شواهد در مورد توانایی سرما درمانی کل بدن برای توسعه‌ی روند بهبودی یا داشتن یک تاثیر قابل‌توجه روی ظرفیت آنتی‌اکسیدانی کافی نیست.

استدلال‌های مطرح‌شده در این بررسی بدین قرار است که کرایوتراپی دمای پایه‌ای بدن را آن‌قدری پایین نمی‌آورد که بتواند به کاهش ماندگار التهاب کمکی بکند. این محققان معتقدند که استفاده از کیسه‌های یخ و سایر روش‌های موضعی به اندازه‌ی سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن تاثیرگذار هستند.

۳. بهبود خلق و خو

هنگامی که شما در داخل اتاقک سرمادرمانی قرار می‌گیرید و درجه حرارت به طور ناگهانی کاهش می‌یابد، بدن شما اندورفین‌ را که بهبوددهنده‌ی خلق و خو است آزاد می‌کند.

این اندورفین‌ها به شما کمک می‌کنند انرژی بیش‌تری داشته باشید و شادتر باشید و آن حس خوبی را که در اثر تمرینات ورزشی به دست می‌‌آورید حفظ کنید. از آن‌جایی که سرمادرمانی تمام بدن باعث کاهش درد در بعضی افراد می‌شود و همچنین گردش خون را بهبود می‌دهد، ممکن است روی خلق و خو و نگرش کلی شما تاثیر بگذارد. گذشته از این‌ها، هنگامی که شما به لحاظ فیزیکی احساس بهتری دارید، به لحاظ احساسی و ذهنی نیز حال و هوای‌تان خوب خواهد بود.

۴. انرژی بیش‌تر و خستگی کم‌تر

بسیاری از آدم‌ها پس از انجام این روش درمانی، می‌گویند که احساس می‌کنند بسیار پر انرژی و سبک هستند. به احتمال زیاد، این تاثیر در اثر آزاد شدن اندورفین، و همچنین بهبود جریان خون و کاهش التهاب ایجاد می‌شود. ثابت شده‌است که پس از یک رویداد استرس‌زا، کرایوتراپی کل بدن نه تنها اوضاع فیزیکی بدن را بهبود می‌دهد بلکه تاثیر مثبتی هم روی حالات روحی فرد دارد. کاهش درد، خستگی و خستگی عضلانی از جمله تاثیرات سرما درمانی کل بدن پس از یک رویداد استرس‌زا هستند.

۵. بهبود بیماری‌های روماتیسمی

اختلالاتی که درد مزمن در عضلات و مفاصل ایجاد می‌کنند، به عنوان بیماری‌های روماتیسمی‌ شناخته می‌شوند. احتمالا شناخته‌شده‌ترین مورد در این نوع اختلالات آرتریت روماتوئید است.

محققان کشف کرده‌اند که وقتی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تحت سرمادرمانی قرار می‌گیرند، کاهش قابل‌توجهی را در میزان دردشان تجربه می‌کنند، وضعیت حرکتی آن‌ها بهبود می‌یابد، و اختلال در عملکرد آن‌ها کم می‌شود. این نتایج به طور کلی سلامت این بیماران را بهبود داد.

پس از پایان سرمادرمانی نتایج به مدت سه ماه ماندگاری داشتند. سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن در مقایسه با استفاده از کیسه‌ی یخ یا درمان هوای سرد موضعی مقایسه می‌شود، علائم بیمار آرتریت روماتوئید به طور قابل‌توجهی بیش‌تر بهبود می‌دهد.

شواهد تجربی

ثابت شده‌است که کرایوتراپی کل بدن در مقایسه با توانبخشی سنتی تاثیر بسیار بیش‌تری برای رفع خستگی و التهاب و کاهش درد دارد. بنابراین، زمانی که سرمادرمانی یک گزینه است، می‌تواند در بهبودی بیمار به اندازه‌ی متدهای سنتی مورد استفاده برای توانبخشی و درمان آرتریت روماتوئید موثر باشد و حتی گاهی تاثیر آن بیش‌تر هم است.

کرایوتراپی می‌تواند نیاز به داروهای تسکین درد را کاهش دهد، وضعیت ذهنی بیماران دچار درد را بهبود بخشد و سلامت کلی بیماران را به طور مثبتی تحت تاثیر قرار بدهد.

هنگامی که سرمادرمانی یا کرایوتراپی در بیماران دچار سایر انواع اختلالات روماتیسمی مورد مطالعه قرار گرفت، مشخص شد که این روش در کاهش درد و سایر علائم منفی بسیار موثر است.

فواید این روش درمانی روی بیماران مبتلا به این اختلالات عبارت بود از افزایش تحرک مفصل و کاهش درد که تا دو ماه پس از درمان نهایی کرایوتراپی طول می‌کشد.

سرمادرمانی یا کرایوتراپی برای درمان اختلالات نادر و ناتوان کننده مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان یا AS نیز وعده‌هایی می‌دهد.

این بیماری آرتریت ستون فقرات است و باعث درد شدید و مزمنی می‌شود که تحمل آن اغلب می‌تواند بیش از حد سخت باشد.

هنگامی که بیماران مبتلا به AS در یک اتاقک سرمادرمانی درمان شدند، تحرک‌شان به طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود یافت و میزان فعالیت بیماری به طور کلی کم شد.

زمانی که ما در مورد سرمادرمانی کل بدن، و تاثیر آن بر بیماری‌های روماتیسمی و اختلالات دیگر بدانیم، اتاقک‌های برودتی ممکن است بیش‌تر به عنوان یک مکمل برای درمان‌های دیگر مانند داروهای ضد التهابی و کورتیکواستروئیدها تجویز شوند.

۶. کاهش استرس اکسیداتیو

وقتی بیماران تحت درمان سرمایی قرار می‌گیرند، سطح آنتی‌اکسیدان در بدن آن‌ها افزایش و شاخص‌های استرس اکسیداتیو در بدن کاهش می‌یابد.

در حالی که نتایج مختلفی در این زمینه وجود داشته‌است، اما به نظر می‌رسد که سرمادرمانی می‌تواند تاثیر مثبتی روی برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن که نوبه‌ی خود می‌توانند استرس اکسیداتیو و تاثیر آن بر تمام سیستم‌های بدن را کاهش بدهند داشته باشد.

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند هنگامی که کرایوتراپی پس از تمرین یا ورزش انجام می‌شود، این اثر چند برابر است.

۷. پیشگیری از بیماری‌های متابولیک

سرمادرمانی یا کرایوتراپی به دلیل توانایی که برای کاهش استرس اکسیداتیو در بدن دارد و همین‌طور تاثر آن بر کاهش التهاب، در حال حاضر به عنوان یک درمان ممکن برای بیماری‌های متابولیک مانند دیابت نوع ۲ مورد بررسی قرار گرفته است.

از آن‌جایی که این روش درمانی تاثیر مثبتی بر التهاب دارد، اساسا می‌تواند اثرات ورزش را تقلید کند، نتیجه‌ای که برای افراد مبتلا به دیابت بسیار خوب است.

مطالعات نشان داده‌اند که هم وجود آنتی‌اکسیدان و هم سطح استرس اکسیداتیو توسط کرایوتراپی در برخی از بیماران تحت تاثیر قرار گرفتند، تاثیری که می‌تواند امیدی برای درمان بسیاری از بیماری‌های امروز زنده کند.

سرمادرمانی یا کرایوتراپی همچنین می‌تواند به حمایت از بدن در مقابل اثرات منفی استرس، که عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های امروز است، کمک کند.

کرایوتراپی کل بدن با حمایت از سیستم عصبی و ترویج آزاد شدن نوراپی‌نفرین، تاثیری مانند تمرینات ورزشی و اثر مثبتی روی عملکرد سلولی مرتبط با التهاب دارد.

بنابراین، کرایوتراپی توانایی درمان بسیاری از بیماری‌هایی را که ناشی از استرس هستند یا در اثر استرس بدتر می‌شوند، دارد.

۸. کاهش علائم وزوز گوش

وزوز گوش، که معمولا نشانه‌ای از برخی اختلالات پزشکی دیگر، از جمله آسیب دیدن گوش و از دست دادن شنوایی است.

هنگامی که بیماران مبتلا به وزوز گوش در معرض کرایوتراپی کامل بدن قرار گرفتند، کاهش شدت زنگ را تجربه کردند.

علاوه بر این، در بعضی موارد، کرایوتراپی می‌تواند میزان آسیب کلی قوه‌ی شنوایی یا کم شنوایی را کاهش دهد.

۹. بهبود علائم (ام‌اس) تصلب بافت چندگانه

بیماری ام‌اس که ناشی از استرس اکسیداتیو است، به دلیل تحلیل بردن شبکه‌های عصبی و عصب‌ها توسط سیستم ایمنی بدن شناخته شده‌است.

ام‌اس علایم زیادی دارد که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از خستگی، ضعف در عضلات، اسپاسم‌های عضلانی دردناک، بی حسی، گیجی، و تغییرات در خلق و خوی.

کرایوتراپی به دلیل ارتباطی که با استرس اکسیداتیو دارد، برای تأثیرش بر علائم ام‌اس مورد مطالعه قرار گرفته‌است.

سرمادرمانی کل بدن نه تنها سطح استرس اکسیداتیو را در بیماران مبتلا به ام‌اس کاهش می‌دهد، بلکه ثابت شده‌است که سطح خستگی و همچنین وضعیت عملکردی بدن را نیز بهبود می‌دهد.

سرمادرمانی در بیمارانی که خستگی بیش‌تری داشتند، نتایج بهتری را نشان داد.

تحقیقات نشان می‌دهند بیماران مبتلا به ام‌اس پس از درمان در اتاقک‌های برودتی بهبود در مدت زمان فعالیت و همچنین توانایی کلی‌شان برای انجام تمرینات ورزشی را تجربه کردند.

نتایج به مدت چند ماه دوام داشت، به خصوص برای کسانی که به ام‌اس پیشرونده‌ی ثانویه مبتلا بودند، که به تدریج ناتوان‌کننده‌تر می‌شود و شانس بهبودی آن بسیار کم است.

با بررسی درمان‌های بیماری‌هایی مانند ام‌اس، می‌توان به این نتیجه رسید که درمان‌های سرمایی می‌تواند موجب بهبود چشمگیری در کیفیت زندگی بیماران شود.

تحقیقات بیش‌تری در این حوزه مورد نیاز است تا تاثیر کلی سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن بر بیماران مبتلا به ام‌اس مشخص شود.

۱۰. بهبود اضطراب و افسردگی

علاوه بر درمان آسیب‌های جسمی و اختلالات جسمی، کرایوتراپی به عنوان راهی برای درمان فشارهای روانی و اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب مورد مطالعه قرار گرفته‌است.

تحقیقات اولیه در این زمینه امیدوارکننده هستند.

بیماران چندین هفته به طور منظم تحت درمان کرایوتراپی کل بدن قرار گرفتند.

پس از هر جلسه و پس از اتمام کامل سرمادرمانی یا کرایوتراپی، بیماران با استفاده از مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون کنترل شدند.

تقریبا در تمام حوزه‌ها، کرایوتراپی کامل بدن منجر به بهبودی در بیماران شد.

این نوع درمان نه تنها باعث کاهش ارزیابی علائم اضطراب و افسردگی بیماران می‌شود، بلکه موجب افزایش رضایت کلی آن‌ها نسبت به زندگی هم می‌شود.

درد مزمن اغلب می‌تواند دلیل یا یکی از فاکتورهای موثر در علائم افسردگی باشد.

هنگامی که سرمادرمانی یا کرایوتراپی در بیماران مبتلا به درد ستون فقرات یا سایر مشکلات مفصل مورد مطالعه قرار گرفت، مشخص شد که این روش درمانی می‌تواند سلامت کلی بدن را افزایش بدهد و سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران شود.

و هر چه فرد قبل از درمان افسرده‌تر باشد، نتایج به دست آمده هم قوی‌تر خواهد بود.

۱۱. درمان فیبرومیالژیا

اگر فیبرومیالژیا دارید، با افزایش درد استخوان‌ها و عضلات، خستگی و مشکل در روند به خواب رفتن آشنا هستید چرا که این‌ها همگی نشانه‌هایی از این اختلال هستند.

بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا با استفاده از کرایوتراپی کامل بدن بهبود در علائم را تجربه کرده‌اند.

بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا هنگام استفاده از کرایوتراپی بهبود کیفیت زندگی را نسبت به افرادی که از درمان‌های سنتی استفاده می‌کنند، گزارش می‌دهند.

ثابت شده‌است که نتایج این روش درمانی روی بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا تا حدود یک ماه بعد از انجام درمان دوام دارد.

۱۲. درمان اگزما

اگزما، که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته شده‌است، گاهی اوقات با استفاده از کرایوتراپی کامل بدن بهبود می‌یابد.

برخی از بیماران مبتلا به اگزما بهبودی را گزارش کرده‌اند و این نتیجه برای زنان صادق‌تر است.

هرچند همه‌ی بیماران بهبود ظاهر پوست و از دست دادن آب بدن را در نتیجه‌ی این روش درمانی تجربه نکردند.

در واقع درصد کمی به علت بدتر شدن علائم‌شان، درمان را متوقف کردند.

۱۳. درمان سندرم پای بی‌قرار

سرمادرمانی یا کرایوتراپی به عنوان یک درمان احتمالی برای سندرم پای بیقرار یا RLS آزمایش شده‌است.

این اختلال سیستم عصبی باعث می‌شود که پا را، به خصوص در حالت نشسته یا زمانی که دراز کشیده‌اید، مدام و بدون اختیار تکان بدهید.

از آن‌جایی که سندرم پای بی‌قرار در توانایی به خواب رفتن فرد اختلال ایجاد می‌کند، به عنوان یک اختلال خواب نیز شناخته می‌شود.

علائم RLS عبارتند از احساسات ناخوشایند در پاها، میل غیر قابل مقاومت برای حرکت دادن پاها و احساس خارش یا سوزن سوزن شدن در پاها.

هنگامی که بیماران مبتلا به RLS تحت درمان کرایوتراپی کل بدن و کرایوتراپی موضعی قرار گرفتند و در حالی که هر دو درمان علائم را بهبود بخشیدند، درمان‌های کرایوتراپی کل بدن بهبود بیش‌تری را در کاهش علائم و کیفیت کلی زندگی نشان داد.

۱۴. بهبود سلامت قلب

هنگام بررسی تاثیر کرایوتراپی کل بدن بر فعالیت قلب، مشخص شد که این روش درمانی یک تاثیر مثبت بر ضربان قلب زمان استراحت و اوضاع کلی قلب دارد.

هنگامی که مقدار خون پمپاژ شده در هر ضربان، و فعالیت بارورسپتورها، که کنترل فشار خون را بر عهده دارند، اندازه‌گیری شد سرمادرمانی هم تاثیر فوری و هم تاثیر بلند مدت داشت.

۱۵. کاهش سر درد

کرایوتراپی کل بدن اغلب ایده‌هایی ارائه می‌دهد یا از ایده‌های دیگر حوزه‌های تحقیقات پزشکی الهام می‌گیرد.

به عنوان مثال، افرادی که مبتلا به میگرن شدید هستند، اغلب هنگامی که کیسه‌های یخ یا پک‌های سرمایی را روی گردن‌شان استفاده می‌کنند، تسکین می‌یابند.

این روش درمانی باعث انقباض عروق خونی می‌شود و جریان خون را محدود می‌کند و به این ترتیب سبب کاهش درد می‌شود.

این درمان یک نمونه از کرایوتراپی موضعی است، و محققان در حال بررسی روش‌های استفاده از درمان‌های کل بدن برای سردرد و سایر انواع اختلالات درد هستند.

۱۶. درمان احتمالی برای دمانس

این امید وجود دارد که روزی سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن به دلیل اثرات ضد التهابی و توانایی‌اش در افزایش آنتی‌اکسیدان‌ها و کاهش استرس اکسیداتیو، برای درمان اختلالات زوال عقل، از جمله بیماری آلزایمر استفاده شود.

در حالی که در حال حاضر این فناوری چنین کاربردی ندارد، اما در آینده می‌توانیم این نوآوری‌ را شاهد باشیم.

۱۷. پشتیبانی از روند کاهش وزن

در حالی که ادعاهای زیادی به صورت آنلاین و در رسانه‌ها در مورد توانایی کرایوتراپی یا سرمادرمانی برای کمک به سوزاندن چربی و کاهش وزن وجود دارد، اما شواهد تجربی زیادی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

در حالی که ثابت شده‌است که قرار گرفتن در معرض سرما متابولیسم را افزایش می‌دهد، اما این روش هنوز به کاهش قابل‌توجهی در چربی بدن و وزن منجر نشده‌است.

هرچند، از آن‌جایی که ثابت شده سرمادرمانی خلق و خوی و روحیه را بهبود می‌دهد، انرژی را افزایش و درد را کاهش می‌دهد، این تاثیر ممکن است شما را فعال‌تر نگه دارد و سبب شود که بتوانید بیش‌تر ورزش کنید. به این ترتیب قطعا می‌توانید روی روند کاهش وزن‌تان تاثیر بسزایی داشته باشید.

بنابراین، در حالی که خود سرمادرمانی یا کرایوتراپی نمی‌تواند حجم چربی بدن را کم کند، اثرات مثبت این روش درمانی می‌تواند به اهداف کاهش وزن شما کمک کند.

کلام پایانی

کرایوتراپی شامل قرار دادن بدن در معرض هوای بسیار سرد است.

این نوع درمان با اهداف متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله کاهش التهاب، از بین بردن سلول‌های ناخواسته، بهبود گردش خون، و ترویج روند بهبودی و التیام.

سرمادرمانی یا کرایوتراپی کل بدن در لوله‌ای انجام می‌شود که کل بدن‌تان به غیر از سر را محصور می‌کند.

در جلسات کوتاه، معمولا کم‌تر از پنج دقیقه، بدن شما در معرض گازی است که دمای بی‌نهایت پایینی دارد.

شواهد متنوعی وجود دارند که از به کار بردن سرمادرمانی جهت مشکلات پزشکی خاص حمایت می‌کنند، اما بسیاری از افرادی که این درمان را امتحان می‌کنند، نتایج مثبتی را گزارش می‌دهند.

نتایج مثبتی که بیش از سایر نتایج ناشی از این روش درمانی گزارش شده‌اند عبارتند از از بهبود خلق و خو، کاهش سطح درد و سوزش، و بهبودی سریع‌تر بعد از تمرینات ورزشی.

دیگر نتایج گزارش شده در مورد سرمادرمانی عبارتند از کمک به بهبود وزوز گوش، بیماری ام‌اس، بیماری‌های ناشی از استرس اکسیداتیو، اختلالات روماتیسمی، سردرد، مشکلات روحی و روانی، بیماری‌های متابولیک، فیبرومیالژیا، اگزما، سندرم پای بی‌قرار، خستگی، و حتی زوال عقل.

برای درک اثرات اتاقک‌های برودتی و کرایوتراپی بر اختلالات و بیماری‌های مختلف، تحقیقات بیش‌تری مورد نیاز است.

مطالب علمی موجود در رابطه با این روش درمانی اغلب متناقض است، و بنابراین تحقیقات بالینی و تجربی در مورد تاثیر کرایوتراپی روی بدن انسان در طول زمان مورد نیاز است.

به طور کلی، کرایوتراپی بسیار بی‌خطر است. در موارد بسیار نادر، برخی از آدم‌ها از سوختگی یا سرمازدگی رنج برده‌اند و البته مرگ هم گزارش شده‌است.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: ول بینگ سکرتس

کرایوتراپی:‌ ۱۷ فایده علمی سرمادرمانی یا کرایوتراپی

نوشته کرایوتراپی:‌ ۱۷ فایده علمی سرمادرمانی یا کرایوتراپی اولین بار در مجله کسب و کار بازده پدیدار شد.

Rate this post

درباره ی elmsara

همچنین ببینید

خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و در طب سنتی چیست

گوشت گوساله خواص و مضرات و طبع گوشت گوساله در بارداری و برای نوزاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *